Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Etapa III Calculul - AP - Si - Di - Exemple
Etapa III Calculul - AP - Si - Di - Exemple
Atentie !!! In acest fisier avem exemple pentru semifabricate laminate, pentru alezaje.
Pentru semifabricate forjate liber sau matritate se va consulta si capitolul aferent din manualul de
proiectare: - Exemplu la pagina 255 in fisier pdf PICOS, respectiv, pag 248 – dupa cuprins
pentru o BIELA, respectiv exemplu pentru alezaj/gaura intr-un semifabricat matritat in capitol 6-
pagina fisier pdf 266, pagina conform cuprinsului 259.
Pentru semifabricate turnate se vor respecta indicatiile din capitolul 8.
Rzi-1, Si-1 pentru semifabricate matritate- tabel 5.15/ pagina 255 fisier pdf
suprafata a piesei :
(1)
unde:
Rz i-1 – înălţimea neregularităţilor de suprafaţă la faza precedentă (din tabele)
Si-1 – adîncimea stratului superficial ecruisat format la faza precedentă (din tabele)
ρi-1 – abaterile spaţiale ale suprafeţei de prelucrat rezultate din operaţia precedentă
(Subcapitol 3.3.)
έi – eroarea de instalare a suprafeţei de prelucrat (Subcapito1 1.4)
- a se consulta manualul de proiectare- [Picos]- vol.1, capitol 3
Adaosul de prelucrare nominal va fi:
Api nom = 2 Api min +Ti-1
Dimensiunile intermediare se calculează conform relaţiilor:
di-1max = di max+2Api nom (2)
di-1 min = d i-1 max - Ti-1
di-1 nom=dimax+2Apimin+ pentru calclul diametrului semifabricatului/ al barei laminate
unde: Api nom – adaosul nominal
d i max – diametrul maxim care se obţine la operaţia curentă
di-1max, di-1 min – diametrul maxim, respectiv minim care se obţine la faza anterioară
Ti-1 – toleranţa cotei rezultate la prelucrarea precedentă (din tabel 2.15, în funcție de treapta
de precizie)
1.Pentru suprafata Ø 60 h7
Pentru obtinerea suprafetei S 4, la diametrul Ø 60 h7, Ra=0,8 µm, sunt necesare urmatoarele
operatii:
- strunjire de degrosare (Ra=6,3 µm) Ordine inversa
Ordine realizare - strunjire de finisare (Ra=3,2 µm)
operatiii de de calcul al Api si
- rectificare de degrosare (Ra=1,6 µm) di-1
prelucrare - rectificare de finisare (Ra=0,8 µm)
Din tabelul 2.15 [Picos] obtinem toleranta pentru suprafata precedenta, rectificare de degrosare,
conform treptei a 7-a de precizie Ti-1=46 [µm]
Diametrul maxim dupa rectificarea de degrosare este: di-1 max=di max+2 Ap nom
Adaosul de prelucrare nominal pentru rectificarea de finisare este:
2 Apinom=2 Apimin+Ti-1=118+46=164 [µm]
di-1 max= 60+0.164= 60.164[mm] -se rotunjeste : di-1 max=di-1 nom=60.2[mm]
Toleranta pentru operatia precedenta, strunjirea de finisare, in treapta a 8-a de precizie este:
Ti-1=120[µm] (tab. 2.15) [Picos]
c) Pentru operatia de strunjire de finisare (simbol i) operatia precedenta fiind strunjirea de degrosare
(simbol i-1)in treapta a 10-a de precizie
ρi-1=1.3·70·91[µm]
Din tabelul 2.15 [Picos] obtinem toleranta pentru operatia precedenta, strunjirea de degrosare,
conform treptei 12 de precizie.
Din tabelul 4.1[PICOS] se obtine abaterea inferioara Ai, la diametrul barei laminate, Ai=1.3[µm]
a) Filetarea
- se va realiza din minim trei treceri de degrosare cu adancimea de 1 mm si minim o trecere
de finisare cu adancimea de 0,9 mm:
b) Strunjirea de finisare, operaţia precedentă este strunjirea de degrosare, la care parametrii pentru
calculul adaosului de prelucrare sunt:
Rzi-1 = 25 µm, Si-1 = 30 µm, din tabelul 4.9. (Picos)
ρi-1 = 2·Δc·Lc
Unde:
Δ = 0,15 mm-1 µm (după îndreptarea pe presa tabel 4.6)
Lc = 341 mm
ρi-1 = 2·0,15·341 = 102 µm
Eroarea de instalare, εi, va fi considerata nula, intrucat prinderea piesei se face intre varfuri.
2 Api min = 2· (25+30) +2·102 =314 µm
Din tabelul 2.15 (Picos, vol. I, 1992) Ti-1 = 180 µm, pentru treapta 12 de precizie corespunzatoare
strunjirii de degrosare. Adaosul nominal pentru strunjirea de finisare va fi:
2 Api nom = 314+180 =494 µm
(1)
Suprafaţa S4, Ф mm
Pentru obţinerea suprafeţei S4, la diametrul Ф sunt necesare următoarele operatii:
- strunjire de degrosare;
- strunjire de finisare;
- filetare
b) Strunjirea de finisare, operaţia precedentă este strunjirea de degrosare, la care parametrii pentru
calculul adaosului de prelucrare sunt:
Rzi-1 = ????? µm, Si-1 = ??????? µm, din tabelul 4.9. [Picos]
ρi-1 = 2·Δc·Lc
Unde:
Δ = 0,15 mm-1 µm
Lc = 38 mm
ρi-1 = 2·0,15·38 = 11.4 µm
Eroarea de instalare, εi, va fi considerata nula, intrucat prinderea piesei se face intre varfuri.
2 Api min = 2· (?+??) +2·11.4 =284.8 µm
Din tabelul 2.15 [Picos] Ti-1 = ???? µm, pentru treapta 12 de precizie corespunzatoare strunjirii de
degrosare. Adaosul nominal pentru strunjirea de finisare va fi:
2 Api nom = 284.8+???? =464.8 µm
Diametrul maxim după strunjirea de degrosare :
di-1max = di max+2Api nom
di-1max = 14+0.464=14,464 mm
se rotunjeste la di-1 nom= 14,5mm
di-1 min = d i-1 nom - Ti-1
di-1 min = 14,5 – 0,18= 14.32 mm
Suprafeţele frontale
Aceste suprafeţe de capat se prelucrează prin strunjire. Operaţia precedentă este debitarea pe
un strung normal cu un cutit de retezat?????, treapta 14 de precizie???? .
Rzi-1 + Si-1 = ????? µm, din tabelul 4.11. [????]
ρi-1 = 0,045·D=0,045·20 = 0,9 mm
Adaosul asimetric minim pentru strunjirea de degrosare a suprafetelor frontale se calculeaza cu
relatia:
Eroarea de instalare a semifabricatului in mandrina cu trei bacuri este ε = 30μm, conform tabel 1.37
[???].
Apimin = 200+900+30=1130 μm
Toleranta la lungimea de debitare, in treapta 14 de precizie, este 520 μm = 0.52 mm (tab. 2.15)
[???].
Abaterile limita la lungimea de debitare sint deci ± 0.26 mm sau rotunjit ± 0.3 mm
Prin urmare, adaosul nominal calculat pentru strunjire frontala este:
=1.13+ =1.33 mm
Lungimea nominala pentru debitare este:
Lnom= 397 + 1.33 = 398.33 mm
Se rotunjeste Lnom 399 mm
Adaosul de prelucrare la strunjirea frontala va fi:
Lnom - Lp = 399 -397 = 2 mm;
- burghiere
- largire de semifinisare
-alezare de degrosare/prealabila
- alezare fina
a)Pentru operatia de alezare de finisare, operatia precedenta fiind alezarea prealabila in treapta a 8-a
de precizie
Conform tabelului 6.1/256[Picos] avem:
Rz=5[µm]
S=10[µm]
εv=o -Capul de alezat se autocentreaza
Adaosul de prelucrare minim pentru operatia de alezare de finisare este:
2Api min=2(10+5)=30[µm]
Toleranta pentru operatia precedenta –alezare prealabila conform treptei a 8-a de precizie este: Tpi-
1=33[µm] (tab. 2.15[11])
Adaosul de prelucrare nominal pentru alezarea de finisare este:
2Api nom=2Api min+Tpi-1=30+33=66[µm]
Dimensiunea minima dupa alezarea prealabila (inainte de alezarea de finisare)este:
di-1 min=di-1 nom=29.93[mm]
di-1 max=29.93+0.033=29.963[mm]
b)Pentru operatia de alezare prealabila, operatia precedenta fiind largirea interioara de semifinisare
in treapta a 10-a de precizie :
Rz-1=32[µm]
Si-1=30[µm]
Eroarea de fixare : εf=70[µm]
Eroarea de alezare: εa=0[µm]
Abaterea de la perpendicularitate trebuie sa fie la maxim 0.1[mm]
2ρi-1=0.1[mm]=0.05[mm]=50 [µm]
Adaosul minim pentru alezarea prealabila este:
2Api min=2(32+30)+
Intrucat diametrul gaurii este de 30[mm],literatura de specialitate (tabel 9.) recomanda prelucrarea
gaurii prin 2 faze:
-Gaurire in plin cu un burghiu de diametrul dB=0.6·30=18[mm]
-Largire de semifinisare pana la diametrul 29.5[mm]
ρax -deplasarea axei din tabelul 8.3 [1]: ρax = 1000 μm;
Δy l – înclinarea axei găurii;
l- lungimea găurii turnate, l=25 μm;
Δy=5 μm/mm- înclinarea specifică din tabelul 6.3- 260 [1]
Ti-1= 250 μm
dimax=89,74 mm (calculat la pct. a)
di-1 min= 89,74-0,364-0,25 = 89,126 mm
Se rotunjeşte di-1 min
di-1 min= di-1 nom= 89,1 mm
di-1 max= 89,1+0,25 =89,35 mm
Operaţia de strunjire de finisare se va executa la cota mm
2Apinom = 89,6-89,1=0,5 mm
Ti-1= 540 μm
dimax= 89,35 mm (calculat la pct. b)
di-1 min= 89,35 – 0,5046 –0,540= 88,3 mm
Se rotunjeşte di-1 min
di-1 min= di-1 nom= 88,3 mm
di-1 max= 88,3+ 0,54 =88,84 mm
Operaţia de strunjire de degroşare se execută la cota mm
2Apinom=89,1-88,3=0,8 mm
Ti-1= 63 μm
dimax = 130-0,014= 129,986 mm
Din 3.14-201 [1] 2Apinom= 2Apimin+ Ti-1
2Apinom=340+63= 403 μm
Înaintea rectificării de finisare
di-1max= dimax+ 2Apinom= dimax+ 2Apimin+Ti-1 (din rel. 3.45-207 [1])
di-1max=129,986+ 0,403= 130,389 mm
Se rotunjeşte di-1max: di-1max= di-1nom=130,40 mm
di-1 min= di-1 max- Ti-1= 130,4-0,063= 130,337 mm
Deci rectificarea de degroşare se va efectu la cota Φ mm.
a) suprafeţele frontale 1 şi 9
Cele trei cote din schiţa sunt:
I-cota piesei finite;
II-cota după strunjirea suprafeţei 1;
III-cota semifabricatului.
Tsf= 1000 μm
Tp= 400 μm
Cota I
Prima dată se strunjeşte suprafaţa 1 la cota II apoi se strunjeşte suprafaţa 9 la cota
I.
Apinom= 3,5 mm (din tab. 5.12 [3])
Ti -1= 150 μm (strunjire degroşare)
Apimin=Apinom-Ti -1
Apimin= 3500-150= 3350 μm
Înainte de strujirea suprafeţei 9:
Li-1 max= Limax+Apinom
Li-1 max= 26,02+3,5=29,52 mm
Se rotunjeşte Li-1 max
Li-1 max=Li-1 nom=29,5 mm
Li-1 min =Li-1 max-Ti-1=29,5-0,15=29,35 mm
Deci strunjirea suprafeţei 1 se va face la cota II
Pentru strunjirea suprafeţei 1 avem:
Ti-1=1000 μm (semifabricat)
Apinom= 3 mm (din tab. 5.12 [3])
Apimin= 3000-1000= 2000 μm
Li-1 max= 29,5+3=32,5 mm
Se rotunjeşte Li-1 max
Li-1 max=Li-1 nom=32,5 mm
Li-1 min= 32,5 –1= 31,5 mm
Deci turnarea se va executa la cota III ( mm).
c) suprafaţele frontale 3 şi 6
suprafaţa 3
Apinom=4000 μm
Ti –1=1000 μm (turnare)
Li-1 max= 7,2 mm
Cota II mm
Apimin=Apinom- Ti –1=4000-1000=3000 μm
Li-1 min =Li-1 max-Apimin-Ti-1
Li-1 min=7,2-3-1=3,2 mm
Se rotunjeşte Li-1 min
Li-1 min=Li-1 nom=32,5 mm
Li-1 max= Li-1 nom+Ti-1= 3,2+1=4,2 mm
Deci cota I va fi mm.
suprafaţa 6
Apinom=4000 μm
Ti –1=1000 μm
Li-1 max= 11,2 mm
Apimin=4000-1000=3000 μm
Li-1 min=11,2-3-1=7,2 mm
Se rotunjeşte Li-1 min
Li-1 min=Li-1 nom=7,2 mm
Li-1 max= 7,2+0,1=8,2 mm
Deci cota I’ va fi .
e)suprafeţele 10 şi 11
Au aceeaşi condiţie determinantă Φ mm
2Apinom=3000 μm
Ti –1=1600 μm
di-1 max=100,3 mm
2Apimin=2Apinom- Ti –1=3000-1600=1400 μm
di-1 min= di-1 max-Apimin-Ti-1
di-1 min= 100,3-1,4-1,6=97,3 mm
Se rotunjeşte di-1min
di-1 min= di-1 nom= 97,3 mm
di-1 max= di-1 min+Ti-1
di-1 max=97,3+98,9 mm
Semifabricatul se va turna la cota Φ mm.
Exemplu 1
Suprafata cilindrica cu diam de 48 - cota libera, Ra=3,2
Operatiile necesare: strunjire de degrosare si strunjire de finisare.
Adaosul de prelucrare pentru strunjirea de degrosare (operatia i), suprafata in cauza rezultand
anterior din operatia de laminare (i-1)
- conform normativelor, tabel 9.3/306, adaosul minim de prelucrare va fi de 2,2 mm.
- Toleranta barelor laminate se ia din tabel 4.1. Pentru diametrul > 49, toleranta va fi de
1700 µm, respectiv As=0,5mm, Ai=1,2mm.
Exemplul 2
Suprafata cilindrica cu diam de 48, Ra=6,3
Operatiile necesare:
2. Semifabricatul laminat de ce diam Φ sa fie? (operatia i-1)
1. Strunjire degrosare – Φ48 operatia i
20
48-0, 0
2Aimin din tabel 9.3 este de 2200 µm (2,2 mm). Tabel 9.3 in pdf este la pagina 311.
Adaosul de prelucrare pentru strunjirea de degrosare (operatia i ), suprafata in cauza rezultand
anterior din operatia de laminare (i-1)
- conform normativelor, tabel 9.3/306, adaosul minim de prelucrare va fi de 2,2mm.
- Toleranta barelor laminate se ia din tabel 4.1. Pentru diametrul > 50,2, toleranta va fi de
1700 µm, respectiv As=0,5mm, Ai=1,2mm.
2Ainom = 2Aimin +/Ai (i-1)/= 2200+1200=3400 µm
di-1max= dimax+Anom
di-1max= 48+3,4 = 51,4 mm
di-1nom rotunjit poate de 53 mm.
Din standardul de oteluri laminate tip bara, se alege un semifabricat de Φ 53-1,2+0,5 mm
di-1nom se rotunjeste la mm.