Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ

1. Date generale:
- Denumirea instituţiei de învăţământ : Colegiul ,,Alexei Mateevici"
- Clasa : 13 PR
- Data : 13.12.2022
- Profesor : Guțol Anastasia
- Subiectul / Tema : Reflecţia lirică în poezia cu formă fixă. Rondelul
- Tipul de lecție: Predarea temei noi
- Timpul alocat : 90 de minute
- Competenţa specifică : 3. Lectura şi receptarea textelor literare şi nonliterare prin diverse strategii, demonstrând spirit de observaţie şi atitudine
creativă.
- Unităţi de competenţe : 3.3. Analiza specificului de gen și specie a textului literar și de graniță
- Obiective operaţionale
Elevul va fi capabil:
Ob 1: Să definească termenul de rondel prin intermediul metodei brainstorming
Ob 2: Să demonstreze aparteneța la specia rondel în baza unui text literar
Ob 3: Să realizeze un eseu argumentativ după anumite criterii în baza unui citat/ text/imagine
- Strategia didactică: metode și tehnici didactice (brainstorming, discuție dirijată, expozițiunea, exercițiul, pixuri în pahar, eseul, ), materiale și
mijloace didactice (tablă, manual, Dicționarul explicativ al limbii române, Foii A3, caietul, calculator, creioane coloare, un pahar cu pixuri ), forme de
activitate (frontală, individuală, activitate în grup)
- Bibliografia:
1. Curriculum la disciplina limba și literatura română clasele X- XII, Chișinău, 2019;
2. Manual ,,Limba și literatura română'', pentru clasa a X-a, editura Cartdidact
3. https://www.youtube.com/watch?v=2GtkkkqmB7E (vizitat 12.12.2022)
2. Desfăşurarea activităţii
a)

Etapele Obiecti Conţinutul activităţii Strategia didactică Timpul Evaluare


activităţii ve alocat
operaţio
nale
Evocare forme metode/tehnici mijloace
P:salută elevii 5 minute
E:salută profesorul
moment organizatoric Gradul de implicare
P:prezintă o imagine(Anexa 1) Frontală brainstorming tablă 7 minute Diversitatea
răspunsurilor
P: întreabă elevii ce văd în imagine, ce
gânduri apar cu referire la ea Calitatea răspunsurilor
E:propun asociații, răspunsuri posibile:
cântar, echilibru, culori închise,
bine/rău...
Răspunsurile sunt discutate selectiv
P: propune o sinteză despre ce au
discutat: balanța ne duce cu gândul la
ceva ce este mereu în echilibru, are o
formă fixă și elementele sale se
interconectează.
P: propune elevilor să-și amintească ce Discuție 10
știu despre rondel dirijată minute
E: răspund selectic ce au învățat în
Ob.1 frontală
gimnaziu, răspunsuri posibile: aparține
genului liric, are formă fixă, apare eul
liric..
E: propun o definiție proprie a
rondelului, răspunsuri posibile:
Rondelul este specie a poeziei lirice cu
formă fixă, având 13 (sau 14) versuri
repartizate în trei strofe, în care primul
vers este identic cu al șaptelea și al
treisprezecelea, iar al doilea cu al
patrulea și ultimul vers.
P: anunță tema lecției:
Reflecţia lirică în poezia cu formă fixă.
Rondelul tablă
Scrie pe tablă obiectivele lecției

Realizarea P: oferă informație adăugătoare despre Expozițiunea 5 minute Gradul de lecturarea a


sensului rondel (Anexa 2) textului
E: Audiază „Rondelul rozelor ce mor” Gradul de implicare
calculator
de Alexandru Macedonschi, recitat de
Calitatea răspunsurilor
Florian Pittis
E: își expun starea după audiere frontală Discuție 7 minute
dirijată
P: propune elevilor să citească acest manual Gradul de colaborare cu
rondel de la pagina 236 colegii
individual Dicționarul 10
E: aleg cuvintele necunoscute și le explicativ al minute
explică limbii
Exercițiul
române
Ex. 3 pagina 236
caiet
Ex. 4 pagina 236
Ex. 5 pagina 236
Discuție
Ob. 2
P: să identifice elementele dirijată
compoziționale ale poeziei „Rondelul
rozelor ce mor” de Alexandru
Macedonschi
Posibile răspunsuri:are titlu, este
alcătuit din 13 versuri, 3 catrene și un
vers liber; începe cu un refren...
Elevii identifică motivele din poezie, 5 minute
răspunsuri posibile: motivul tristeții, activitate
motivul morții, motivul apusului, în grup
motivul resemnării, motivul dragostei,
motivul comuniunii om-natură pixuri în pahar
20
P:împarte clasa în grupuri a câte 4 Foi A3
minute
persoane creioane
După identificarea motivelor, ele sunt colorate
scrise pe foi aparte
Liderul grupei alege o foaie la
întâmplare
E: Trebuie pe o foaie A3 să rescrie
secvența în care motivul ales se
regăsește, să analizeze motivul în raport
cu tema poeziei, starea eului liric,
simboluri.
Profesoara întreabă ,,Toți sunt gata?''
pahar cu
Dacă răspunsul este Nu, lucrul continuă, pixuri
dacă răspunsul este Da, atunci fiecare
elev își pune pixul în pahar.
P:alege la întâmplare un pix din pahar,
și cui îi aparține pixul trebuie să se
ridice și să zică doar o frază despre ce a
avut de făcut.
Jocul continuă până în momentul în care
s-au epuizat toate ideile, astfel poezia
este analizată din perspectiva mai
multor puncte de vedere.
Ob. 3 E: să elaboreze un text argumentativ,o individual eseul caiet 10 Gradul de implicare
concluzie cu tema ,,Dragostea cât este minute
Reflecții Gradul de creativitate
frumoasă, dar deseori poate fi și
dureroasă'', în raport cu rondelul
discutat la lecție
Criterii:
-să prezintă într-o afirmație ideea temei
propuse
-să raporteze tema la rondel prin
argumentarea stării de spirit, motive,
figuri de stil
-să-și exprime opinia proprie despre
acest subiect
P: alege selectiv doritorii
discuții despre ce au înțeles și ce nu la
lecții, feedback
frontală dicuție dirijată 8 minute

Extindere Temă pentru acasă: individuală caietul 3 minute Gradul de creativitate


1.Elevii vor memoriza poezia
„Rondelul rozelor ce mor” de
Alexandru Macedonschi
2. Elevii vor alege un rondel la alegere
și vor analiza textul, stabilind apartența
la specia rondel după modelul din
clasă.
*P-profesor; E-elev
b) Anexa 1

Anexa 2
Rondelul este o poezie scurtă cu formă fixă, a cărei structură se bazează, ca și balada, pe refren, care a apărut în Franța medievală sub denumirea de
rondeau. Originile rondelului se regăsesc în cântec. La început, rondelul era legat de muzică și dans, astfel că la sfârșitul secolului al XV-lea era
considerat o formă muzicală prin excelență. Prin urmare, de la originea sa cel mai important a fost aspectul oral, și anume rimele și refrenul.
Încă din secolul al XIII-lea, rondelul este înserat în romane, acolo unde textul evoca sărbători și dansuri.
Numele de rondel vine de la adjectivul ,,rond'' - ,,rotund'', deoarece are drept caracteristici reluarea unui vers sub forma de refren, pe parcursul poezii.
În literatura română, multe rondeluri a scris Alexandru Macedonski. Scriitorul este autorul celebrelor cicluri, Rondelurile pribege, Rondelurile celor
patru vânturi, Rondelurile rozelor, Rondelurile Senei și Rondelurile de porțelan. Cele cinci cicluri au fost publicate în 1927 în volumul postum Poema
rondelurilor.

S-ar putea să vă placă și