Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Liceul ”Ștefan cel Mare” Codăești


Clasa: a VIII-a B – 4 ore/săptămână
Data: 11 mai 2018
Profesor: Alexandra-Maria Rogojină
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Ecuații și inecuații
Tema: Probleme care se rezolvă cu ajutorul ecuațiilor, inecuațiilor și a sistemelor de ecuații - Aplicații
Tipul lecţiei: aprofundare
Locul de desfăşurare: - sala de clasă
Durata lecţiei: 50 min.

SCOPUL: Formarea de noi deprinderi și consolidarea cunoștințelor referitoare la problemele care se rezolvă cu
ajutorul ecuațiilor și al sistemelor de ecuații

Competenţe generale:
CG2 Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunțuri matematice
CG4 Utilizarea algoritmilor și a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situații
concrete
CG5 Analiza și interpretarea unei situații problemă
CG6 Modelarea matematică a unor context problematice variate, prin integrarea cunoștințelor din diferite
domenii

Competenţe specifice:
CG4-1. Alegerea formei de reprezentare a unui număr real și utilizarea de algoritmi pentru optimizarea
calculului cu numere reale
CG5-1. Folosirea terminologiei aferente noțiunii de număr real în contexte variate
CG5-2. Determinarea soluțiilor unor ecuații, inecuații sau sisteme de ecuații
CG6-2. Identificarea unor probleme care se rezolvă cu ajutorul ecuațiilor, inecuațiilor sau a sistemelor de
ecuații, rezolvarea acestora și interpretarea rezultatului obținut

Obiective operaţionale:
a) cognitive:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
OC1 – Să identifice corect necunoscutele unei probleme
OC2 – Să scrie corect ecuația/ecuațiile sau inecuția asociată problemelor
OC3 – Să rezolve corect ecuații, inecuații și sisteme de două ecuații cu două necunoscute
OC4 – Să interpreteze corect rezultatele obținute pentru finalizarea aplicațiilor propuse

b) afective:
OA1 – Să fie atenţi
OA2 – Să participe afectiv la lecţie
OA3 – Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

c) psihomotorii:
OP1 – Să scrie lizibil pe caiete și pe tablă
OP2 – Să lucreze ordonat
Strategii didactice:
 Principii didactice:
- principiul participării şi învăţării active;
- principiul asigurării progresului gradat al performanţei
- principiul conexiunii inverse
 Metode:
- metode de comunicare orală: expunerea, conversaţia, explicația, exercițiul, observația
independentă, metoda Cutia cu surprize
- metode de acţiune: exerciţiul, algoritmizarea
 Procedee de instruire:
- explicaţia în etapa de învăţare
- conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor
 Forme de organizare: frontală şi individuală
 Forme de dirijare a învăţării: dirijată de profesor sau independentă
 Resurse psihologice
- Capacitatea de învăţare de care dispune clasa: elevii posedă cunoştinţe despre ecuații, inecuații,
sisteme de două ecuații cu două necunoscute
- Diagnosticul motivaţiei: elevii prezintă interes pentru lecţie pentru că li s-a deschis câmpul de
aplicabilitate al acesteia.
- Moţivaţia învăţării: elevilor li s-a explicat că aceste noţiuni stau la baza aplicaţiilor matematice.
 Resurse materiale:
- Fișe de lucru, bilețelele din Cutia cu surprize
- Tablă, cretă
 Material bibliografic:
 Gheorghe Iure & colectiv, Matematică: evaluarea națională 2018, clasa a VIII-a,
consolidare, Pitești, Editura Paralela 45, 2017
 Metode de evaluare:
- Fișa de lucru
- Evaluare orală, Interevaluarea

Desfășurarea lecției
Momentele lecţiei Timp
Moment organizatoric 1
Captarea atenţiei / Verificarea temei 2
Anunțarea temei și a obiectivelor urmărite 1
Reactualizarea cunoștințelor 3
Prezentarea conținutului și dirijarea învățării 3
Asigurarea transferului și obținerea performanței 33
Asigurarea feed-back-ului 3
Tema pentru acasă 1
Evaluare 1
FIȘĂ DE LUCRU
1. Un turist are de parcurs o distanță de 15 km. Cât mai are de mers după ce a străbătut o treime din drum?
2. Andrei și Bogdan au împreună 210 lei. Dacă Andrei i-ar da lui Bogdan o șesime din suma pe care o are,
atunci Bogdan ar avea jumătate din suma rămasă lui Andrei. Câți lei are fiecare?
3. O fermă horticolă a livrat în trei zile 1000 kg struguri. Dacă în primele două zile a livrat 640 kg de
struguri, iar cantitatea livrată în a doua zi este cu 40 kg mai mare decât dublul cantității livrate în prima
zi, aflați ce cantitate a fost livrată în fiecare zi.
4. Pe un raft din cabinetul de matematică se află tetraedre și cuburi care au în total 44 de vârfuri și 38 de
fețe. Aflați numărul cuburilor de pe raft.
5. Un turist a parcurs în prima zi 18 km, iar a doua zi trei cincimi din distanța rămasă. Știind că mai are de
parcurs 25% din distanța inițială, aflați lungimea drumului.
6. Bursa lunară a unui elev este mai mică decât 450 lei cu jumătate din valoarea ei. Aflați câți lei primește
elevul ca bursă lunar.
7. Într-un bloc sunt 18 apartamente cu două sau trei camere, în total 42 camere. Câte apartamente cu două
camere sunt în bloc?
8. Un călător parcurge un drum în trei zile. În prima zi el parcurge o treime din drum, a doua zi un sfert din
drumul rămas, iar a treia zi face ultimii 18 km. Aflați câți km are drumul.
9. Trei copii, Andrei, Barbu și Călin, au împreună 22 de mere. Aflați câte mere are fiecare dintre ei, știind
că Barbu are de două ori mai multe mere decât Andrei, iar Călin are cu 3 mere mai puțin decât Barbu.
10. Suma a două numere naturale, a și b, este egală cu 48. Aflați numerele a și b știind că a împărțit la b dă
câtul 3 și restul 4.
11. Pentru a confecționa 4 bluze și 3 rochii este nevoie de 17 m de material, iar pentru a confecționa 3 bluze
și 2 rochii (de același fel) se folosesc 12 m de material. Câți m de material se folosesc pentru
confecționarea unei bluze.
12. În două clase, A și B, ale unei școli sunt 60 de elevi. Dacă s-ar muta 4 elevi din clasa A în clasa B, atunci
cele două clase ar avea același număr de elevi. Aflați câți elevi sunt în fiecare clasă.
13. Ana, Bianca și Corina au împreună 35 de ani. Ana și Bianca sunt gemene, iar Corina este cu 5 ani mai
mare decât Ana. Aflați vârsta Corinei.
14. În clasa a VIII-a B sunt 36 de elevi. Dacă numărul fetelor reprezintă 125% din numărul băieților, sabiliți
câți băieți și câte fete sunt în clasă.
15. Ana și Bianca au împreună 24 de nuci. Dacă Ana i-ar da Biancăi 3 nuci, atunci ea ar rămâne cu o
cincime din numărul nucilor pe care le are acum Bianca. Aflați câte nuci avea inițial fiecare dintre fete.
16. La un spectacol de circ se vând bilete cu prețuri de 20 lei sau 25 lei. Știind că se vând în total 250 de
bilete și se încasează 5500 lei, stabiliți câte bilete de fiecare fel s-au vândut.
17. Într-o clasă sunt 28 de elevi. Aflați numărul băieților din clasă, știind că reprezintă 75% din numărul
fetelor.
18. 3 pixuri și 2 caiete costă 38 lei. 5 pixuri costă cu 20 lei mai mult decât un caiet. Aflați prețul fiecărui
obiect.
19. Determinați numerele reale x și y care au suma egală cu 2 și produsul egal cu -15.
20. Un turist a parcurs în prima zi 50% din distanța propusă, a doua zi o treime din distanța parcursă în
prima zi și mai are de parcurs 30 km. Ce distanță a parcurs în prima zi?
21. Într-un bloc sunt x apartamente cu 3 camere și y apartamente cu 4 camere, în total 96 de camere. Dacă ar
fi y apartamente cu 3 camere și x apartamente cu 4 camere, în bloc ar fi 93 de camere. Determinați
valorile numerelor x și y.
7
22. Un teren agricol a fost recoltat astfel: în prima zi 25% din suprafață, în a doua zi din rest și în a treia
15
zi, ultimele 20 ha. Ce suprafață avea terenul?
23. Perimetrul unui dreptunghi este egal cu 24 cm. Știind că lungimea dreptunghiului este cu 2 cm mai mare
decât lățimea acestuia, calculați aria dreptunghiului.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Momentele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Materiale, Evaluare


mijloace,
metode
1.Moment Profesorul face prezenţa şi creează condiţiile optime necesare Elevii îşi pregătesc pe bancă Frontală
organizatoric 1’ desfăşurării eficiente a lecţiei de matematică. cărţile şi caietele de matematică.
2. Captarea Profesorul verifică modul de rezolvare a temei de acasă frontal şi Elevii prezintă caietele la colţul Conversaţia, Frontală
atenţiei / Verificarea individual. Dacă sunt nelămuriri, solicit unui elev care a rezolvat corect băncii. explicaţia
temei 2’ să refacă exerciţiul la tablă, sau rezolv cu ajutorul elevilor.
3. Reactualizarea Elevii sunt verificați oral: Cum definim o ecuație? Dar o inecuație? Dar Elevii răspund conform Conversația, Evaluare
cunoștințelor 3’ un sistem de ecuții? Ce este soluția unei ecuații/inecuații/sistem? Care noțiunilor studiate. Explicația colectivă
sunt pașii de rezolvare a unei probleme cu ajutorul ecuațiilor/sistemelor Frontală
de ecuații.

4.Anunţarea temei Profesorul anunţă titlul lecţiei şi subliniază obiectivele urmărite: Elevii îşi notează în caiete titlul Conversaţia
şi a obiectivelor Aplicații la Ecuații și inecuații – Probleme care se rezolvă cu ajutorul lecţiei.
urmărite 1’ ecuațiilor, inecuațiilor și a sistemelor de ecuații
5. Prezentarea Li se prezintă elevilor felul in care se va desfășura ora: Se va folosi Elevii sunt atenți și își notează Explicaţia,
conținutului șimetoda Cutia cu surprize, in care se vor afla bilete cu probleme de tip în caiete, răspunzând întrebărilor conversaţia
dirijarea învățării 1’evaluare natională. Fiecare elev va extrage un bilet și va avea la puse de profesor. Cutia cu
dispoziție 3 minute să se gandească la ideea de rezolvare a problemei de surprize
pe bilet. După aceea elevii vor trece la tablă pentru a rezolva la tablă
problemele.
6. Asigurarea Profesorul acordă timp de lucru elevilor pentru a concepe schița Rezolvă exerciţiile independent, Conversația Individual
transferului și problemei, apoi, elevii vor trece la tablă pentru a rezolva sarcinile atât pe caiete cât şi la tablă Explicația Frontal
obținerea propuse. Dacă vreun elev nu știe, ceilalți îl vor ajuta. Exercițiul
performanței 31’
7. Asigurarea feed- Se reamintesc metodele de rezolvare ale problemelor Elevii sunt atenți la întrebări și Conversația Evaluarea
back-ului 3’ răspund corect. Explicaţia orală
8. Tema pentru Elevilor le rămân, ca temă pentru acasă, restul exercițiilor propuse. Conversația
acasă 1’
8.Evaluarea elevilor Profesorul face aprecieri asupra desfăşurării lecţiei şi asupra Conversaţia Evaluare
1’ cunoştinţelor elevilor.

S-ar putea să vă placă și