Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 27.04.2023
GRUPA: Mare ”Fluturașii”
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Gradinița cu P.P. ”Sfânta Tatiana”
PROPUNĂTOR: Sîrbu Daniela Elena
TEMA ANUALĂ: CÂND/CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
PROIECT TEMATIC: “ Prietenii naturii”
TITLUL ACTIVITĂȚII: “Apa – esența vieții !”
TEMA SĂPTĂMÂNII: “ Prietenii Naturii”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Om și Societate - Activitate practică
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi și deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: Lipire
SCOPUL: Formarea priceperilor și deprinderilor ordonare și lipire a elementelor pentru obţinerea lucrării ; educarea spiritului critic și autocritic,
prin analiza lucrărilor.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități).

1
COMPORTAMENTE:
1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
COGNITIVE:
– Să intuiască corect materialele aflate pe măsuțe
– Să execute corect exercițiile de încălzire a mușchilor mâinilor
– Să utilizeze corect unelte simple pentru a realiza lucrări practice, exersând acțiunea de lipire
AFECTIVE:
- Să prezinte interes pentru activitate;
- Să participe activ
PSIHO-MOTORII:
- Să păstreze liniştea în timpul activităţii;
- Să adopte o poziţie corectă pe tot parcursul activităţii

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, convorbirea, observarea
Resurse materiale: hârtie, lipici, recipiente pentru materiale,
Forma de organizare: frontală, independentă

2
FORMA DE EVALUARE: continuă, formativă
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
DURATA: 25 - 30 min
BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educația timpurie a copilului
 Ramona Pachef, Didactica predării în învăţământul preşcolar şi primar, Ed.Politehnica Press, Bucureşti, 2012
 ,,Didactica activităţilor instructive - educative pentru învăţământul preprimar”, Craiova 2005;
 Repere metodice utile pentru învăţământul preşcolar, vol.1 2011, Ed. Delta Cart Educational, Pitesti, 2011.

3
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE
CONȚINUTUL ÎNVĂȚĂRII FORMA DE EVALUARE
ACTIVITĂȚII METODE MATERIALE
ORGANIZARE
1. MOMENTUL - se organizează spațiul și climatul optim
ORGANIZATORIC desfășurării activității
- se realizează captarea atenției prin prezentarea a
doua recipiente cu apa , unul plin cu deseuri si
celălat cu apa curată
2. CAPTAREA Observarea
Convorbirea Frontală
ATENȚIEI sistematică

3. REACTUALIZAREA - se realizează printr-o scurtă convorbire despre Convorbirea Frontală


CUNOȘTINȚELOR Mediul înconjurator și despre evoluția sa:

4
- Ce rol are apa in viața noastră ?
- Cum trebuie să avem grija de mediul
înconjurator ?
- Cum trebuie sa pastram apele curate ?
- se prezintă tema:
Pentru că noi suntem prieteni cu Mama Natură și
4. ANUNȚAREA Explicația Frontală Observarea
trebuie sa o protejam vom realiza prin lipire o fișă
TEMEI Conversația sistematică
prin care vom reprezenta procesul de “poluarea a
ape
5. DIRIJAREA Intuirea materialelor Explicația Hârtie, lipici, Frontală Observarea
ÎNVĂȚĂRII Educatoarea le cere copiilor să denumească Conversația recipiente pentru sistematică
materialele de pe măsuțe pe care le vor folosi în Demonstrația materiale
realizarea lucrării Observarea

Explicarea tehnicii de lucru


Educatoarea explică copiilor modul de lucru, apoi
arată planșa model cu apa plină de deșeuri .

Prezentarea criteriilor de evaluare


- utilizarea tuturor materialelor puse la dispoziție

5
- respectarea sarcinilor cerute
- acuratețea lucrării
Se execută câteva exerciții pentru încălzirea
mușchilor mici ai mâinii.

Executarea propriu-zisă a lucrării


Fiecare copil va realiza, asocierea și lipirea cu
imagini reprezentative pe fișa primită.
Eucatoarea le urează spor la lucru și supraveghează
modul de executare a sarcinilor, ajutându-i pe copii
acolo unde este cazul.

6.

- se realizează împreună cu copiii prin expunerea


7. ASIGURAREA lucrărilor și analizarea lor Explicația Observarea
Frontală
FEEDBACK-ULUI -se solicită prezentarea ideii principale a activității Conversația sistematică
de lipire
8. ÎNCHEIEREA - Se fac aprecieri individuale şi generale referitoare Frontală Observarea
Conversația
ACTIVITĂȚII la participarea copiilor la activitate şi se sistematică

6
recompensează cu buline. Aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și