Sunteți pe pagina 1din 9

Colegiul Național Pedagogic „Regina Maria” Deva

DATA: 02.05.2023
CLASA: a IV-a A
ÎNVĂȚĂTOARE: Vețan Smaranda
ELEV: Bordea Noemi
CLASA: a X-a A
PROFESOR COORDONATOR: Gîfu Denisa

PROIECT DE LECȚIE

Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii


Disciplina: Matematică
Unitatea de învățare: Unități de măsură
Subiectul: Măsurarea volumului lichidelor. Multiplii și submultiplii litrului. Transformări și
operații.
Tipul lecției: Predare-învățare

Competențe specifice:
4.1. Utilizarea unor instrumente și unități de măsură standardizate, în situații concrete,
inclusiv pentru validarea unor transformări
4.2 Operarea cu unități de măsură standardizate, folosind transformări

Obiective operaționale:
A. COGNITIVE:
 O1 – să recunoască unitatea principală de măsură pentru volumul lichidelor
 O2 – să enumere în ordine crescătoare multiplii și submultiplii litrului
 O3 – să memoreze regula transformării unităților de măsură pentru volumul
lichidelor
 O4 – să efectueze corect exercițiile propuse și cele din manual
B. AFECTIVE:
 O1 – să participe afectiv și cu interes la activitate
 O2 – să trăiască emoții pozitive ca urmare a îndeplinirii sarcinilor

C. PSIHOMOTORII:
 O1 – să adopte o poziție corectă în timpul scrisului

Strategia didactică:
 Metode: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea,
exemplificarea, joc, povestirea, asocierea, metoda ciorchinelui
 Mijloace: manual, planșă cu pahare gradate, pahar gradat
 Forme de organizare: frontal, individual

Bibliografie:
 Programa școlară pentru disciplina MATEMATICĂ clasele a III-a – a IV-a
 Manualul de matematică pentru clasa a IV-a – editura intuitext

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE FORME DE
CONȚINUTURI MIJLOAC
LECȚIEI METODE ORGANIZAR
E
E
1. Moment Asigurarea unui climat favorabil Conversația Frontal
organizatori desfășurării activității (aerisirea
clasei, pregătirea materialelor Joc
c necesare). Stabilirea ordinii și a
disciplinei. Mă prezint:
„Bună! Numele meu este Noemi, iar
astăzi vom face împreună a doua
oră de matematică. Tare mi-ar
plăcea să aflu care este și numele
fiecăruia dintre voi. Cum timpul
este limitat, m-am gândit să vă
propun un joc, ..introduci partea de
mai jos bolduită” Acum aș vrea să
știu și numele voastre, doar că
timpul este prea scurt ca să vă
prezentați fiecare pe rând și să
facem și lecție. Totuși, mi-a venit o
idee cum v-aș putea afla numele
într-un timp foarte scurt. Vă plac
jocurile? Fiți atenți la mine cum se
va desfășura acesta. Voi ridica
mâna sus, și voi ridica pe rând câte
un deget, până ajung la 3. Când
veți vedea toate cele trei degete
ridicate, strigați toți, deodată, care
este numele vostru. Dar, După
după acest scurt moment de zgomot,
vreau să văd cât de liniște poate fi
în clasă. V-ați strigat tare numele,
iar apoi o să facem linișteînchideți
repede gura și faceți liniște. Să nu
se mai audă nimic-nimic în clasă.
Încercăm?”
După ce s-a făcut liniștea de
mormânt: (în șoaptă) Poți să scrii
direct de aici „Felicitări! Tocmai
ați intrat în jocul liniștii. Ce
presupune acest joc? Această liniște
deplină trebuie menținută pe tot
parcursul orei. Doar cine este în
fața clasei are voie să vorbească,
adică momentan eu, iar apoi voi, tot
de aici să scrii : când veți ieși la
tablă sau sunteți nominalizați să
răspundeți la o întrebare. Dar jocul
nu se oprește aici! Dacă vreți să
puneți o întrebare, tot ce trebuie să
faceți este să ridicați mâna și veți fi
ascultați! primi permisiunea să o
puneți. De asemenea, când voi pune
eu o întrebare, dacă știți răspunsul,
ridicați mâna și voi alege pe cineva
care să răspundă.. Sunteți de
acorc? Din când în când voi mai
adresa și întrebări la care se
răspunde cu DA sau NU. Atunci voi
ridica din nou mâna, voi număra
până la 3 și veți striga răspunsul.
Apoi? Shhh... liniște! Iar jocul
continuă mai departe. La finalul
acestei ore, și eu, și voi, veți acorda
o notă cuiva. Eu vă voi da o notă
pentru cât de bine ați păstrat
liniștea și regulile jocului, iar voi
îmi veți da mie o notă pentru cât de
bine am predat lecția. Începem?”
Ridic mâna, număr până la 3, aștept
răspunsul, iar apoi liniștea.

Acum, „Vreau să vă spun o


povestioară:
’Filip este un băiețel în clasa a IV-
a. Într-o zi, el a vrut să măsoare
câtă apă intră în găletuța lui pentru
nisip, deoarece vara se apropia
repejor și știa că, odată ce se va
termina școala, va merge împreună
cu părinții săi la mare. Totuși, el
avea o problemă. Nu știa cum, cu
ce instrument și cu ce unitate de
măsură se măsoară apa. Fiindcă
era târziu și a doua zi avea școală,
2. Discuții Filip s-a pus la somn cu gândul că Conversația
de dimineață o va întreba pe Pahar gradat Frontal
pregătitoare Povestirea
doamna învățătoare cum să
măsoare apa.’
Hmmm... Știe cineva răspunsul la
întrebarea lui Filip?”
Nominalizez copiii să răspundă, iar
dacă nici un răspuns nu este corect,
continui cu povestirea și dezvălui
răspunsul prin intermediul acesteia.
(pahar gradat)
Le arăt copiilor cum arată un pahar
gradat și îi întreb unde putem folosi
acest instrument.

3. „După cum cred că v-ați dat deja Conversația Frontal


seama, astăzi vom vorbi despre
Anunțarea Asocierea
măsurarea volumului lichidelor. Ați
temei și a învățat deja că distanța poate fi
obiectivelor măsurată cu ajutorul...? (aștept
răspunsul) Cu ajutorul metrului și
al multiplilor și submultiplilor lui,
exact. Ei bine, astăzi vom învăța că
putem măsura și lichidele, și ce fel
d transformări specifice avem și
pentru ele.”
Voi scrie titlul lecției pe tablă și
elevii pe caiete. Scrie-l și aici

4. Predarea „ Așa cum am spus, unitatea Conversația Planșă cu Frontal


principală de măsură pentru pahare gradate
– învățarea Explicația
volumul lichidelor este litrul.
Acesta are multiplii și submultiplii.
Metoda
Și se numesc aproape ca multiplii și
ciorchinelui
submultiplii metrului. Cine mi poate
enumera? Perfect! Acum vreau ca Demonstrația
în loc de METRU, să folosești
cuvântul LITRU. Foarte bine, Exemplificarea
mulțumesc! Pentru a determina
Exercițiul
multiplii și submultiplii litrului, tot
ce avem de făcut este să înlocuim
unitatea principală de măsură
pentru distanță (metrul) cu cea
pentru volumul lichidelor (litrul).
Realizez împreună cu copiii un
ciorchine pornind de la cuvântul
LITRU.

„Cu acești multiplii și submultiplii


putem să ne jucăm ca și cu cei de la
metru, dar mai întâi trebuie să
descoperim cât valorează fiecare.
Pentru aceasta am pregătit o
planșă. Vedeți că pe ea am lipit mai
multe pahare gradate diferit. Deși
nu am respectat întocmai gradajul
deoarece sunt prea mici paharele,
vreau să vă imaginați că acestea au
capacitățile scrise în dreptul lor.
Am aici o fâșie de hârtie creponată
care înfățișează un lichid. O
inroduc în paharul gradat în l și
obsevăm că ajunge până la gura
paharului, reprezentând 1l. Acum o
să o iau și o introduc în paharul de
lângă el, gradat în dl. Fâșia a ajuns
la fel, la gura paharului, dar de
data aceasta gradajul indică 10
unități, adică 10 dl.”
Procedez la fel pentru fiecare
multiplu și submultiplu, iar apoi,
împreună cu elevii, extrag regula
transformării.
1 l = 10 dl = 100 cl = 1000 ml
1 kl = 10 hl = 100 dal = 1000 l
Mai fac încă un exemplu cu ajutorul
planșei, de data aceasta folosind 2 l
ca punct de pornire plecare pentru
submultiplii, și 2000 l pentru
multiplii.

”Ați înțeles?” (accentuez faptul că


nu este obligatoriu să răspundă doar
cu DA) poți să precizezi întrebările
pe care le adresezi astfel încât să te
asiguri că înțelegerea s-a produs și
unul din obiectivele propuse pentru
această etapa a fost atins.
Ridic mâna, număr până la 3 și
aștept răspunsurile. Dacă există
răspunsuri negative mă opresc și
explic ceea ce nu s-a înțeles.
5. Fixarea În timpul care a mai rămas vom Conversația Manual Frontal
face câteva dintre exercițiile
cunoștințelo Exercițiul Individual
propuse în manualul de matematică
r (pag 135-137).
Problematizare
Ex. 2 pag. 135 a
Explicația

Rezolvare: 1 kl sau 1000 l


1 hl sau 100 l
1 cl
1 dl
Ex. 3 pag. 135

Rezolvare: 1 dal; 10 l; 9 dal; 9 dl; 1


l
Ex. 3 pag. 136

Rezolvare:
10 l = 10:10 = 1 dal
100 l = 100:100= 1 hl
1000 l = 1000:1000= 1 kl
C > A de 100 de ori
C > B de 10 ori
Ex. 4 pag. 137
Rezolvare:

5x10=50 400:100=4 2x1000=200


0
80:10=8 92x100=920 8x1000=800
0 0
672x10=672 3x100=300 4000:1000=4
0
7x10=70 500:100=5 7000:1000=7

Ex. 5 pag. 137

Rezolvare:
a) 37 l = 37x10 = 370 dl
47 dl = 47x10 = 470 cl
308 cl = 308x10= 3080 ml
1800 ml = 1800:100 = 18 dl
b) 790 dl = 790:10 = 79 l
830 cl = 830:10 = 83 dl
990 ml = 990:10 = 99 cl
3200 cl = 3200:100 = 32 l

„Vă mai amintiți de prietenul


nostru Filip de la începutul orei?
Ca temă de casă aveți să luați și voi
o găletuță, castron sau cratiță și
6. Tema de
măsurați cu ajutorul unui pahar Conversația Frontal
casă gradat câți l de apă intră în
acestea. Apoi, după ce veți avea
numărul de l, veți avea să-l
transformați în dl, cl și ml.”

7. Concluzii „Și se pare că ora noastră Conversația Frontal


împreună s-a terminat aici. Parcă a
trecut prea repede, nu? Așa cum v-
am promis la început, este timpul să
acordăm notele acelea de care
ziceam.”
În funcție de cum a decurs
activitatea și cât de bine au
respectat regulile jocului le voi da o
notă. Aștept să fiu evaluată și eu de
ei și le mulțumesc încă o dată
pentru atenție.
Atenție un pic la stilul didactic
Nota nu valorifică întotdeauna ceea
ce vor să îți transmită.
Din nou, tu le dai notă și apare acea
autoritate care le induce acel stil
și aprecieri autoritar. E foarte bine și important
că ai setat regulile de la început, dar
ai grijă la modul în care le transmiți.
Concluziile pot fi bazate chiar pe
povestea lui Filip, feedback-ul
trebuie să fie și pentru tine, și e
normal, înțeleg, fiind prima lecție
susținută, ai nevoie de o confirmare,
dar această confirmare o poți primi
prin ceea ce au reușit să deprindă
prin lecția parcursă cu tine.
Poți deduce aceste lucruri fără să le
ceri un calificativ sau să le oferi tu
un calificativ, o poți face tot printr-
un joc legat de povestea de la
început.

S-ar putea să vă placă și