Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Limba şi literatura română


Unitatea de învăţare: Perioada modernă
Tema lecției:( Limbă și comunicare). Stilurile funcționale ale limbii
Tipul lecţiei: Transmitere de noi cunoștințe

COMPETENȚE GENERALE

1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea


mesajelor, în diferite situaţii de comunicare
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea
diferitelor texte literare şi nonliterare
3. Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

COMPETENŢE SPECIFICE

 1.1. Identificarea particularităţilor şi a funcţiilor stilistice ale limbii în receptarea diferitelor


tipuri de texte
 1.2. Receptarea adecvată a sensului / sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de
texte orale sau scrise
 1.4. Redactarea unor compoziţii despre textele studiate şi alcătuirea unor texte funcţionale
sau a unor proiecte

COMPETENŢE DERIVATE/OBIECTIVE OPERAȚIONALE

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :

O1 - să recunoască stilurile funcționale ale limbii române


O2 - să identifice particularitățile fiecărui stil funcțional
O3 - să încadreze un text în stilul funcțional căruia îi aparține
O4- să redacteze un text într-un stil funcțional dat

Resurse materiale: , laptop, videoproiector, tabla, caietele elevilor;


Resurse procedurale: conversaţia euristică, audiţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul,
Metode de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-back dat elevilor,
SCENARIU DIDACTIC

Nr.crt ETAPELE CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII FORME DE MIJLOACE

ZAR
DO
LECŢIEI ACTIVITATEA PROPUNĂTORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR ORGANIZA DIDACTICE
RE
1 2 3 4 5 6 7
-rechizitele,
materialele
1. - notează absenţele, asigură condiţiile - se pregătesc pentru începerea orei de 1’ pentru lecţie
I. Momentul
optime pentru buna desfăşurare a lecţiei: limba română -frontal
organizatoric
aerisirea sălii de clasă, pregătirea
materialului didactic şi stabilirea liniştii.

-răspund la întrebări
II. Actualizarea Profesorul face conexiuni cu redactarea
-individual caietele
2. cunoștințeloe unor cereri, scrisori, noțiuni învățate -frontal
5’
anterioare
anterior

Se face printr-o discuţie cu elevii despre


noțiunea de stil, corelată cu mai multe
domenii.
3. Modul de exprimare verbală sau -răspund la întrebări -caietele
III. Capterea scrisă înseamnă stil şi reprezinta -individual
5’
atenţiei insumarea trasaturilor caracteristice care -sunt atenţi
particularizeaza modul de exprimare al
unui individ, al unui grup social bine
definit sau chiar al unui popor.

Anunţă şi scrie titlul lecţiei. - scriu titlul lecţiei în caiete


IV. Anunţarea
4. 5’ -frontal
titlului lecţiei şi a
Pune spre vizionare o prezentare PPT - vizioneaza PPT -caietele
obiectivelor
despre stilurile funcționale
Solicit elevii să enumere stilurile
funcţionale.

-beletristic, ştiinţific, juridico- -individual


-notează în caiete
administrativ, publicistic.

Intervin cu completări şi explicaţii.


V.Dirijarea 20’
- răspund solicitărilor -caietele
învăţării Notez pe tablă stilurile şi particularităţile -frontal
5. fiecăruia

După fiecare stil prezentat solicit


-sunt atenţi la explicaţii.
elevii să alcătuiască un text de 4-6
rânduri care să aparţină stilului respectiv.

Profesorul organizează elevii în patru


-vor răspunde la întrebările ce le sunt
grupe, fiecare echipă conţinând elevi cu
adresate.
performanţe neomogene.
-Foi
-formulează întrebări, dau răspunsuri,
Fiecărei grupe i se oferă o fişă de
flipchart
lucru distinctă, conţinând un text
După expirarea timpului de lucru este
aparţinând unui alt stil funcţional: -pe grupe
chemat pe rând fiecare reprezentant al
IV. Fixarea
grupelor, pentru a prezenta schematic 10’
6. cunoştinţelor Profesorul oferă timp de lucru 5
trăsăturile stilului funcţional din fişa de
min, toate grupele având de răspuns în
lucru corespunzătoare.
scris la aceleaşi cerinţe (fişa1) -individual -fişe de
lucru
- elevii din fiecare echipă îşi împart
Profesorul intervine discret prin
rolurile în realizarea produsului comun
întrebări, oferind el însuşi informaţiile
doar în cazul în care niciun elev al clasei
- formulează întrebări, dau răspunsuri
nu cunoaşte răspunsul.
Se realizează evaluarea unor priceperi
şi deprinderi de muncă individuală, prin
antrenarea elevilor în rezolvarea unei
sarcini de lucru .
V.
Rezolvă sarcina de lucru
Asigurarea feed-
Pornind de la cuvântul ,,floare” -individual -fişe de
7. back-ului 5’
sau ,,inimă’’, elevii au de realizat două lucru
texte a câte 3-6 rânduri fiecare, texte
aparţinând stilului ştiinţific şi stilului
beletristic (fişa 2)

VII. -Face aprecieri generale asupra lecţiei, 2’


8. Asigurarea - Elevii îşi notează tema şi fac aprecieri -frontal -caietele
retenţiei şi a asupra impactului lecţiei.
transferului Tema:
Elevii vor avea de realizat cate un text 1’ -individual
reprezentativ pentru fiecare stil
functional.
Fisa 1.

,,Sara pe deal buciumul sună cu jale,


Turmele-l urc, stele le scapără-n cale,
Apele plâng clar izvorând din fântâne,
Sub un salcâm, dragă, m-aştepţi tu pe mine.’’
( ,,Sara pe deal’’, M. Eminescu)

1)Numiţi stilul funcţional căruia i se încadrează textul;

2)Argumentaţi încadrarea textului în stilul funcţional ales, precizându-i caracteristicile stilistice.

5
Fişa 1.

,,Bacteriile sunt organisme unicelulare sau coloniale, răspandite pretutindeni in natură: in sol, in apa,
in aer, in corpul plantelor, animalelor si al omului.
O celulă bacteriană este formată din: perete celular, membrană, citoplasmă şi substanţă nucleară
difuză, numită nucleoid. La exteriorul peretelui celular, unele bacterii pot fi inconjurate de o capsulă
gelatinoasă.’’
(,, Regnul Monera’’)

1)Numiţi stilul funcţional căruia i se încadrează textul;

2)Argumentaţi încadrarea textului în stilul funcţional ales, precizându-i caracteristicile stilistice.

6
Fişa 1.

,, Art. 25. (1): Copilul are dreptul la libertate de gândire, de conştiinţă şi de religie.
Art. 28 (1): Copilul are dreptul la respectarea personalităţii şi individualităţii sale şi nu poate fi
supus pedepselor fizice sau altor tratamente umilitoare sau degradante”.
(Legea privind protecţia şi promovarea drepturilor copiilor)

1)Numiţi stilul funcţional căruia i se încadrează textul;

2)Argumentaţi încadrarea textului în stilul funcţional ales, precizându-i caracteristicile stilistice.

7
Fişa 3

Tragedie feroviară
,,Aproximativ 180 de persoane au fost rănite după ce un tren de călători a deraiat în noaptea de luni
spre marţi, în estul Australiei. Garnitura feroviară asigura legătura pe ruta Brisbane-Cairns şi avea la
bord 157 de pasageri şi un echipaj format din 7 persoane. Şapte dintre cele nouă vagoane ale garniturii
au deraiat într-o zonă în care viteza trenului a fost estimată la 151 de jm la oră. O anchetă a fost
declanşată pentru a se determina cauzele accidentului.”
(Ziarul,, Libertatea’’)

1)Numiţi stilul funcţional căruia i se încadrează textul;

2)Argumentaţi încadrarea textului în stilul funcţional ales, precizându-i caracteristicile stilistice.

8
Fişa 4

1.Pornind de la cuvântul ,,floare” sau ,,inimă’’, realizaţi două texte a câte 3-6 rânduri fiecare. Textele să aparţină stilului
ştiinţific şi stilului beletristic.

Stilul ştiinţific
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________

Stilul beletristic

_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________

9
STILUL

1. Stilul – reprezintă modul de exprimare verbala sau scrisa.


In lingvistica, termenul de STIL are mai multe acceptii:
1. Modul particular in care sunt folosite resursele limbii in diferitele domenii ale activitatii sociale (stil functional);
2. Maniera personala in care scriitorul utilizeaza anumite procedee ale expresiei literare, creand un stil literar.

2. Stiluri functionale – reprezintă o variantă a limbii care îndeplineşte funcţia de comunicare într-un domeniu de
activitate determinat.
Llimba romana cunoaşte mai multe stiluri:
- stilul beletristic (artistic)
- stilul tehnico- stiintific
- stilul juridico-administrativ (oficial)
- stilul jurnalistic (publicistic)

a. Stilul beletristic (artistic-) este caracteristic domeniului literaturii (operelor literare în versuri sau în proză).
- foloseşte imagini artistice
- foloseste frecvent sensul conotativ al cuvintelor
- apelează la sugestie
- are o structură gramaticală variată
- generează emoţii
- bogăţie lexicală (arhaisme, regionalisme, neologisme, etc.)

b. Stilul tehnico- stiintific -- este caracteristic oricărei lucrări de specialitate, dintr-un domeniu ştiinţific
- se caract. prin sobrietate, claritate şi precizie.
- evită sinonimia şi înlătură omonimia care poate genera confuzii
- foloseste un limbaj specializat, de obicei neologic, specifice fiecarui domeniu de activitate,
- foloseste drept modalitati de comunicare: monologul scris, monologul oral si dialogul
- permite folosirea abrevierilor, a simbolurilor, a formulelor şi semnelor convenţionale.
- are scop informativ

c. Stilul juridico-administrativ (oficial)- este specific domeniului public


Cunoaste doua variante: cea juridica ( legile si tratatele ) si cea administrativa (actele si documentele oficiale)
- limbaj precis, denotativ
- utilizeaza sintagme fixe de adresare, numite sabloane sau clisee (“solicit prin prezenta”, “subsemnatul…”)
- impune o exprimare clara, precisa, neatractiva
- caracter obiectiv, impersonal, lipsit de afectivitate
- foloseşte termini specifici justiţiei şi administraţiei de stat.

d. Stilul publicistic (jurnalistic, gazetăresc) --este propriu presei scrise şi mijloacelor de comunicare în masă fiind destinat
unui public eterogen, cu o pregatire profesionala diferita sau cu diverse niveluri de cultura
- diversitate lexicală
- are un vocabular variat si bogat
- structură gramaticală simplă
- este caracterizat prin amestecul de elemente ce provin din celelalte stiluri functionale
- apar clisee lingvistice (, “fratii nostri de peste Prut”, “perla litoralului”)
- apeleaza la procedee menite sa capteze atentia cititorului: titluri si subtitluri incitante, utilizarea unor imagini, ilustratii
grafice, culoare etc
- are scopul de a informa publicul, de a comenta fapte de viaţă socială, de interes economic, politic pe înţelesul tuturor
Textul publicistic reflectă realitatea imediată.
Aici se includ: anuntul, apelul, articolul, interviul, cronica, declaratia de presa, editorialul, reportajul, stirea, textul publicitar

Pe lângă aceste stiluri se mai vorbeşte de un stil colocvial(familial)-folosit în relaţia dintre personae apropiate; de un stil
epistolar-propriu corespondenţei; de un stil oratoric-specific compoziţiilor destinate spre a fi prezentate în public;

10

S-ar putea să vă placă și