Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Titlul lecției/temei

MICROMETRUL

Disciplina

MĂSURĂRI TEHNICE

Clasa/profilul/specializarea/număr de ore săptămânal

a X-a G/ Tehnic/ Tehnician proiectant CAD/3 (2 ore teorie, 1 oră laborator tehnologic)
Competenţe specifice, valori şi atitudini

Unitatea de rezultate ale învăţării tehnice generale 4: Măsurarea mărimilor tehnice specifice proceselor
industriale.

Cunoştinţe:

4.1.2. Mijloace de măsurare şi control utilizate pentru realizarea pieselor conform documentaţiei tehnice.
Mijloace de măsurare şi control pentru lungimi.

Abilităţi:

4.2.7. Utilizarea mijloacelor de măsurare şi control pentru lungimi.

4.2.22. Utilizarea corectă a vocabularului comun şi a celui de specialitate.

Atitudini:

4.3.4. Asumarea iniţiativei în rezolvarea unor probleme.

4.3.5. Asumarea, în cadrul echipei de la locul de muncă, a responsabilităţii pentru sarcina de lucru primită.

Standarde de conținut

Micrometrul:

- Definitie.
- Părţi componente.
- Precizia micrometrului.
- Principiul de funcţionare.
- Citirea micrometrului.
- Obiective operaționale
Aplicaţii practice.

a. Să definească micrometrul.

b. Să recunoască părţile componente ale micrometrului.

c. Să precizeze preciziile micrometrului

d. Să explice principiul de funcţionare.

e. Să identifice cele trei scări gradate ale micrometrului.

f. Să citească indicaţiile.
g. Să măsoare diferite dimensiuni ale pieselor date.
Materiale didactice

1. fişe de documentare;

2. micrometre;

3. videoproiector;

4. fişe de lucru pe stiluri de învăţare.

5. seturi de piese;

6. fişe de autoevaluare.

7. flipchart.

Timp alocat/moment de realizare

Timpul alocat este de 3 ore (2 ore teorie şi 1 oră laborator tehnologic), prevăzut a se desfăşura în săptămâna
10 a primului semestru (13 – 17 noiembrie 2017 ).

Metode și strategii de predare învățare

- metode centrate pe elev;

- documentarea;

- tehnica muncii cu fişe;

- observaţia /investigaţia dirijată.

- problematizarea.

Metode și strategii de evaluare

Evaluare continuă:

- probe orale, scrise şi practice;

- fise de autoevaluare

Evaluare finală:

- proba practică;

- teste sumative.

Introducere

Moment organizatoric – 2 minute

- se realizează prezența şi se consemnează absenții;

- elevii sunt aşezaţi la mese după stilurile de învăţare (în 6 grupe).

Activitate recapitulativă - 13 minute

Se aduce în discuţie „Şublerul” – mijlocul de măsurare studiat în orele trecute.

Prin întrebări dirijate, profesorul realizează o recapitulare a şublerului:

- Ce este şublerul?
- Ce măsoară el?
- Ce precizii are şublerul?
- Cum se măsoară cu şublerul?
Activitate introductivă - 5 minute

- se realizează o introducere problematizantă în ceea ce priveşte mijlocul de măsurat lungimi „micrometrul”;

- se precizează obiectivele
Desfășurarea operaţionale ale temei.
lecției

Secvența 1 – 20 minute

Se foloseşte metoda „SINELG”.

- profesorul prezintă tema și textul ce urmează a fi lecturatc;

- profesorul foloseşte un micrometru, cu un domeniu mare de măsurare pentru a fi mai bine observat;

- li se cere elevilor să noteze tot ceea ce cred că știu referitor la ceea ce este prezentat în text.

- primul elev (nr.1), ţinând în mână micrometrul, va spune o caracteristică a mijlocului de măsurare, după
care îl transmite colegului(nr. 2). Acesta va continua cu descrierea lui şi îl va transmite colegului (nr.3).
Procesul se repetă până când fiecare elev şi-a exprimat opinia.

Exemplu:

- elevul 1: Micrometrul este un mijloc de măsurare.


- elevul 2: Micrometrul are forma de potcoavă.
- elevul 3: Are mai multe scări de măsurare.
- elevul 4: Măsoară dimensiuni de pâna la 100 mm.
Activitatea se finalizează după ce toţi elevii şi-au exprimat o opinie.

Opiniile sunt consemnate pe o foaie de flipchart.

Secvenţa 2 – 30 minute

Profesorul distribuie elevilor fişele de documentare pe care aceştia trebuie să le studieze Lectura trebuie să
fie însoțită de adnotări marginale cu anumite semnificații.

Elevii completează un table sintetic de forma:


√ - + ?
Cunoștințe confirmate Cunoștințe infirmate de cunoștințe noi Cunoștințe incerte, care
de text text merită cercetate

.Secvenţa 4 – 20 minute

Un reprezentant al fiecărei grupe va prezenta sarcina de lucru cerută. Se va interveni, acolo unde este cazul,
pentru lămurirea problemelor neînţelese.

Secvenţa 5 – 5 minute

Li se aplică elevilor un test de autoevaluare.

Secvenţa 6 – 40 minute

Elevii vor realiza măsurarea diferitelor dimensiuni de la un set de piese primite. Valorile vor fi consemnate
într-un tabel

Secvenţa 7 – 10 minute

Realizarea feedback-ului prin întrebări scurte referitoare la micrometru (Ce este micrometrul?, Ce părţi
componente are?, Ce precizii are micrometrul?, Cum se măsoară cu micrometrul? etc.)

S-ar putea să vă placă și