Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

ACTIVITĂȚI DE EXPRESIE GRAFICĂ ȘI PLASTICĂ

Tema : ,, O călătorie cu trenul,,

Studenta : Portaru Marian


Data:

Tema activităţii: „O călătorie cu trenul”

Tipul activităţii: Consolidarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor

Competenţe generale:

 Explorarea senzorială şi motrică a lumii înconjurătoare în vederea


formării conduitelor de orientare, cunoaştere şi adaptare la mediul
ambiant.

Competenţe specifice:

 Formarea şi dezvoltarea psihomotricităţii prin exersarea conduitei


perceptiv-motrice de bază (culoare, formă, mărime);
 Stimularea dezvoltării intelectuale prin exersarea şi dezvoltarea
proceselor psihice;

Obiective operaționale:

 să denumească corect cel puțin 3 forme geometrice din plicul surpriză;


 să identifice corect cel puțin 3 culori ale formelor geometrice prezentate;
 să lipească formele geometrice în aşa fel încât să redea imaginea unei
locomotive de tren;
 să participe cu interes la jocul desfășurat;

Strategii didactice:

 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul, demonstraţia,


exerciţiul, problematizarea;
 Mijloace de învăţământ: scrisoare de la Thomas, forme geometrice din
hârtie pentru redarea imaginii locomotivei din pliculețul surpriză,
şabloane pentru locomotiva;
 Forme de organizare: frontală, individuală;

Sistem de evaluare:

Metode de evaluare:

- observarea curentă, chestionarea orală, aprecieri verbale, analiza


produselor activităţii.

Timp: - 40 minute
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele lecţiei Conţinut științific Strategii didactice


Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
procedee învăţământ organizare
Moment Se asigură condiţiile necesare
organizatoric unei bune desfăşurări a
activităţii. Se aeriseşte sala, se
aranjează mobilierului.
Evocarea Se prezintă elementul surpriza: Conversaţia Scrisoarea de Frontal Observarea curentă
scrisoarea primită de la la locomotiva Individual
Locomotiva Thomas. (anexa 1) Thomas
Anunţarea Anunț tema și prezintă sarcinile Conversația Frontal Observarea curentă
temei care urmează să fie îndeplinite. Explicaţia Individual

Realizarea ”Trenulețul tuc, tuc - aşează-mă


sensului la locul meu” Fiecare elev va Conversaţia Fişe de lucru Frontal Observarea curentă
primi un plic surpriză de la
Locomotiva Thomas, plic care Explicaţia Pliculeț Individual Chestionarea orală
conţine o foaie cu imaginea surpriză cu
punctată a unei locomotive şi Exerciţiul forme Analiza produselor
diferite forme geometrice. geometrice
( anexa 2) Se poarta o discuţie Demonstraţia
despre formele geometrice Şabloane
(forma, dimensiune, culoare), iar Problematizarea
apoi acestea sunt lipite în locul
potrivit pentru a reda imaginea
locomotivei.
Arta
Lucru pe - să decupeze după Aplicația Clei
centre contur figurile Foarfece Individual
geometrice Demonstrația Farfruii de
- să suprapuna figurile plastic
geometrice decupate Hirtie colorată
formind trenul De grup
Știința
- să enumere cite vagane Exercițiul Fise de lucru
are trenul
- să incercuiască cifra
corespunzătoare Joc de rol
Joc de rol
,, Imită cum merge,,

Reflexia Lucrările realizate sunt expuse pe


un panou pentru a putea fi Conversaţia
admirate de toată grupa. Panou pentru
Vom avea parte de un joc Expoziţia expoziţie,
distractiv şi de mişcare „Trenul Frontal Analiza produselor
tuc, tuc” cu ajutorul căruia copiii activității
se vor relaxa şi se vor distra. Jocul Individual
La final ne vom liniştii cu
ajutorul jocului „Împăratul
tăcerii.
Extensia Elevii vor fi felicitaţi pentru Conversaţia Recompense Aprecieri verbale
modul în care au lucrat și Recompense
participat la activitatea
desfășurată şi vor primii
recompense.
Anexa 1

Bună ziua dragi copii!

Eu sunt Thomas și probabil că voi deja mă cunoașteți din desenele animate în


care împreună cu prietenii mei avem parte de multe aventuri. Vreți ca azi să fiți
prietenii mei? Împreună vom avea parte de aventuri! Vă cer ajutorul pentru a mă
reconstruii din figuri geometrice. Ce spuneți sunteți pregătiți?
Să aveți spor la treabă!

Semnat, Thomas!
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și