Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC – CLASA A VII–A

Profesor: Jipa Ioana Claudia


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 1 Ciolpani
Clasa: a VII–a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Elemente de limba latină și de cultură romanică
Unitatea de învățare: Unitatea I. Roma – „caput mundi”
Subiectul lecției: Lecția 3. „Forum Romanum”
Tipul lecției: mixtă
Data calendaristică: 10.09.2024

Competențe specifice:
1.1. Identificarea unor elemente esențiale ale limbii latine în diverse contexte.

Conținuturi: Elemente de limbă latină: 4. Elemente de flexiune în limba latină și în limba română (/limbi romanice) – analogii.

Metode didactice: lucrul cu manualul, ascultarea activă, fișe de lucru.

Mijloace didactice:
Alexandru Dudău, Simona Georgescu, Theodor Georgescu, Elemente de limbă latină și de cultură romanică, manual pentru clasa a
VII-a, Editura Art Klett

Organizarea clasei: activitate frontală, activitate individuală.


SCENARIU DIDACTIC

EVOCARE (durata: 10 minute)

Printr-o activitate frontală, elevii vor recapitula ceea ce au aflat în lecția anterioară, și anume faptul că verbul are terminații
diferite pentru fiecare persoană și număr. Profesorul va solicita unui elev să constituie o scurtă recapitulare a verbului „esse” la modul
indicativ, timpul prezent.
Elevii vor citi și își vor nota terminațiile verbale expuse în rubrica „Memento! – Ține aminte!” (pagina 27), urmând să fie
solicitați doi dintre aceștia pentru a citi cele două texte.
De asemenea, un elev va citi, cu voce tare, pentru a le expune și colegilor săi, rubrica „NOTA BENE!”.

CONSTITUIREA SENSULUI (durata: 30 de minute)


Elevii vor rezolva exercițiile de la rubrica „In medias res – Aplicații” (pagina 27).
Pentru primul exercițiu, exemplul oferit de manual va fi discutat și explicat de profesor, pentru a se asigura o bună înțelegere a
enunțului. Elevilor li se va cere să-l rezolve individual, în caiet, și li se vor acorda 5-6 minute pentru a nota răspunsurile, urmând să fie
rugați să le expună oral.
Pentru exercițiul 2, elevilor li se vor acorda 8-9 minute pentru a rezolva individual, în scris. Răspunsurile sunt expuse de alți
elevi, diferiți de cei de la primul exercițiu, pentru a putea particia activ toți.
Pentru exercițiul 3, elevii sunt îndemnați să răspundă oral, pentru a putea înțelege pe deplin formele verbale latinești. Vor fi
solicitați 6 elevi, pentru a răspunde fiecare la câte o propoziție.
Elevii sunt rugați să completeze , în caiet, individual exercițiul 4 din aceeași rubrică, urmând să citească răspunsurile.
Profesorul va recapitula, pe baza acestui exercițiu, terminațiile cazuale ale substantivului și, totodată, funcțiile sintactice pe care
substantivul le poate acoperi.

REFLECȚIE (durata: 10 minute)


Profesorul le va înmâna elevilor o fișă (ANEXA 1) pe care îi roagă să o completeze individual. Sub îndrumarea profesorului,
elevii își vor expune sentimentele pe care le-au notat pe fișa primită.
Profesorul va face o scurtă recapitulare a terminațiilor verbale latinești, pentru a asigura o bună înțelegere a acestora.
TEMĂ:
Fiecare elev va primi o fișă de lucru (ANEXA 2). Fiecare exercițiu pe care fișa îl conține va fi rezolvat oral de profesor în
clasă, pentru a nu exista confuzii cu privire la modul de rezolvare.
ANEXĂ (FIȘĂ DE LUCRU)
ANEXA 1.
ANEXA 2.

S-ar putea să vă placă și