Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a IX-a
Numărul lecției conform orarului: 4
Durata lecției: 45 minute
Modulul: III.Polinoame și fracții algebrice (&2.Polinoame. Operații cu polinoame)
Subiectul lecției: Adunarea și scăderea polinoamelor
Competențe specifice:
1.Operarea cu numere reale pentru a efectua calcule în diverse contexte, manifestând interes pentru rigoare și precizie.
2.Exprimarea în limbaj matematic a unui demers, unei situații, unei soluții, formulând clar și concis enunțul.
3.Investigarea seturilor de date, folosind instrumente, inclusiv digitale, și modele matematice, pentru a studia/explica relații și procese,
manifestând perseverență și spirit analitic.
4.Explorarea noțiunilor, relațiilor și instrumentelor geometrice pentru rezolvarea problemelor, demonstrând consecvență și abordare deductive.
Unități de competențe:
2.1. Identificarea şi clasificarea după diverse criterii a monoamelor, polinoamelor şi fracţiilor algebrice
2.2. Efectuarea operaţiilor cu monoame, polinoame şi fracţii algebrice, folosirea proprietăţilor operaţiilor în rezolvări de probleme.
2.4. Investigarea valorii de adevăr a unei afirmaţii, propoziţii, inclusiv cu ajutorul exemplelor, contraexemplelor.
2.5. Utilizarea de algoritmi relevanţi pentru optimi-zarea calculelor cu monoa-me, polinoame, fracţii algebrice.
Obiectivele lecției:La finele lecției elevul poate:
O1. Să definească noțiunea de polinom și să recunoască parțile componente;
O2. Să recunoască în diferite contexte forma canonică a unui polinom;
O3. Să determine gradul unui polinom în raport cu o nedeterminată;
O4. Să aplice proprietățile la efectuarea operațiilor cu polinoame ( adunarea, scăderea);
O5. Să manifeste interes și implicare pe tot parcursul lecției.
Tipul lecţiei: lecție de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor
Tehnologii didactice:
a) forme:frontal, în perechi, individual;
b) metode: chestionarea, conversaţia euristica, explicaţia, , exerciţiul, observaţia, munca individuala, expunerea, metoda cadranelor;
c) materiale didactice: Curriculum la matematică pentru învățământul gimnazial, clasele V-IX, Chișinău, 2010
Manual de matematică clasa a IX-a, autori I. Achiri; A. Braicov; O. Șputenco, editura Prut Internațional, 2016;
Ghid metodologic pentru profesori; Culegere de exerciții și probleme pentru clasa a IX-a,V. Iavorschi.
Prezentare power-point, fișe de lucru, marchere, creta, tabla, portofoliul elevului.
Evaluarea: orală și în scris.
SCENARIUL LECȚIEI
Secvențele lecției Activitatea profesorului și a elevilor Strategia Evaluarea
didactică (metode,

Obiectivele
(metode, procedee,

Timpul
procedee,forme, forme)
mijloace
instrucționale)
1.Organizarea 1 Creez o atmosferă plăcută înainte de a începe lecția. Vă propun Se verifică
clasei min O5 astăzi să facem o lecție cu popasuri. vizual dacă
(moment Primul popas va fi la izvorul amintirilor. elevii sunt
organizatoric) pregătiți de
lecție
2. Reactualizarea 1) Activitate frontală(profesorul întreabă, elevii răspund)
structurilor -Ce aţi avut de pregătit pentru acasă? Chestionarea
anterioare, 3 O5 -Verificăm exerciţiul
verificarea temei min -Ce se numește polinom?
pentru acasă -Ce numim binom? Dați exemplu?
-Ce numim trinom? Dați exemplu? Activitate
-Când se afirmă că polinomul este scris în formă standard? frontală
-Care termini ai polinomului se numesc asemenea? Aprecieri
verbale
10 Al doilea Popas va fi la izvorul cunoștințelor
min Pentru a afla tema lecției de astăzi trebuie să răspundeți corect la
două sarcini(pe tablă sunt lipite două foi, iar în spatele lor este
3. Prezentarea scrisă tema lecției) Conversația
optimă a O3 euristică Orală
conținutului nou -Dar cum credeți, cum se adună două polinoame? Găsiți în manual
regula.
Elevii caută în manual regula, o citesc, apoi profesorul numește un
elev care să formuleze regula.
-Care sunt proprietățile adunării polinoamelor? Observația
-Sunt asemănătoare cu cele ale adunării numerelor reale?
Elevii își reamintesc proprietățile numerelor reale. Găsesc în carte
și proprietățile adunării polinoamelor.

- Operații cu polinoame
O2 Pentru a efectua operații ( adunare, scădere) trebuie să avem
termeni asemenea.
-Proprietățile adunării sunt:
1°Comutativitatea: P(X ) + Q(X ) = Q(X ) + P(X ) pentru orice
polinoame P(X), Q(X). Expunerea
2°Asociativitatea: (P(X ) + Q(X )) + R(X ) = P(X ) + (Q(X ) +
R(X )) pentru orice polinoame P(X), Q(X), R(X).
3° Polinomul nul este element neutru la adunarea polinoamelor:
O5 P(X ) + 0 = P(X ) pentru orice polinom P(X).
4° Orice polinom P(X) are opusul său –P(X): P(X ) + (−P(X )) =
0.
Exercițiul
Rezolvăm împreună următoarele exerciții:

Exercițiul

Rezolvăm la tablă Ex. 2a, 3c pag. 65

4. Dirijarea 10 O1 Elevii efectuează adunări și scăderi cu polinoame apoi se schimbă Fulgul de


învățării min cu colegii cu rezolvările pentru a se verifica reciproc. Dacă zăpadă
calculele sunt corecte se formează lipesc la tablă.

În continuare vă propun următoarea problemă pentru aplicarea


noilor cunoștințe în rezolvarea ecuațiilor:
Un turist timp de 3 zile a parcurs 70 km. În prima zi el a parcurs
cu 8 km mai puțin ca în ziua a doua, iar în a treia zi -


O2 din ceea cea parcurs în prima și a doua zi împreună. Câți kilometri
a parcurs turistul în fiecare zi?
Rezolvare:
Fie că în ziua a doua turistul a parcurs x km, atunci în prima zi (x-
8)km , iar în a treia zi (x+x-8)*3/8


și în trei zile a parcurs 70 km. Obținem ecuația
x+x-8+(2x-8)*3/4=70
După rezolvarea acestei ecuații obținem:
X= 24(km)—în doua zi
Răspuns: 16km, 24km, 30km

   


     ,


   
 ,


  ,
  (km)—
în doua zi;
10 Popas la Izvorul cugetării
5. Consolidarea min Lucru în perechi.
materiei și Fiecare pereche primește câte o problemă pe care trebuie să o
formarea rezolve timp de 3-4 minute, apoi fiecare pereche pe rând prezintă Lucru în perechi
capacităților O4 problema și rezolvarea ei în fața clasei.
(la nivel de Fișa 1
reproducere) Fișa 2
Fișa 3
O5 Fișa 4
6.Evaluarea 7 O1 Elevii primesc câte o fișă cu 5 operații de adunare și scădere Lucru În scris
(curentă, min O2 (în 2 variante) rezolvă exercițiile, doi elevi trec la tablă și rezolvă independent
instructivă fără pe partea opusă variantele date, iar când timpul expiră se
aprecieri cu note) O5 autoevaluează comparând răspunsurile de la tablă.

7.Bilanțul lecției. 3 O3 - Ce am învățat azi la lecție? Evaluare


Concluzii min O5 - Cum se adună două polinoame? frontală
- Cum se scad două polinoame?
- Cum se aduce un polinom în formă canonică?
- Care sunt proprietățile adunării polinoamelor?
- Ce proprități posedă scăderea? metoda
- Metoda cadranelor-fiecare elev se autoapreciază. cadranelor
8.Anunțarea 1 O5 Pentru acasă notați: De repetat 2.3, 2.4 p. 61-63.
temei pentru min De rezolvat: p.65 ex. 3 (d,e,f)
acasă
p.66 ex.10(a,b,c,d)

S-ar putea să vă placă și