Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE

Clasa a II-a

Prof inv.primar:

Obiectul: Dezvoltare personală

Subiectul lecţiei: Eu şi ceilalţi. Să ne cunoaştem mai bine!

Tipul lecţiei: mixtă

Discipline implicate: MM, CLR

Scopul lecţiei: Dezvoltarea încrederii elevilor în propriile capacităţi de învăţare

Competenţe generale:

1. Manifestarea interesului pentru autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de sine şi faţă de


ceilalţi

2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţii cunoscuţi

Competenţe specifice:

DP: 1.1. stabilirea unor asemănări şi deosebiri între sine şi ceilalţi, după criterii simple

2.2 utilizarea unor elemente de ascultare activă;

2.3 explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi

MM: manifestarea adecvată pe muzică, sugerată de anumite elemente de limbaj muzical

CLR: 1.2 identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat;

2.4 exprimarea expresivă a ideilor în contexte familiare manifestând interes şi încredere în sine

Obiectivele operaţionale:

- să identifice trăsăturile morale şi fizice ale sale şi ale celorlalţi, folosind indicii date;

- să emită judecăţi de valoare despre sine şi despre colegi, într-un mod decent;

- să interacţioneze cu partenerii de joc;

1
- să execute corect acţiunile solicitate;

- să argumenteze de ce defectul trebuie înlăturat;

- să identifice principalele modalităţi (sfaturi) pe baza cărora îşi poate dezvolta încrederea în propriile
capacităţi de învăţare

Resurse:

I. Procedurale: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, observaţia, expunerea, turul galeriei, aprecierea
verbalǎ

II. Materiale: planşă cu şcoala noastră, băţ decorat, fişă de lucru, puzzle (imagini cu jucării, personaje
din desene animate, personaje din lecturi), baloane, medalii, calculator, televizor, flipchart

III. Forme de organizare: frontal, individual, în echipă.

BIBLIOGRAFIE:

M.E.N. “Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală – clasa pregătitoare,clasa I şi


clasa a II_a ”, Bucureşti, 2013.

Chiriţescu D, Teşileanu A – “Cele mai bune lecţii de civică”, editura Minped, Bucureşti, 2008

Revista Învăţământ primar (3-4/2007), editura Miniped, Bucureşti, 2007

Descrierea lecţiei

1. Moment organizatoric/Introducere în activitate: Asigurarea condiţiilor prielnice desfăşurării


lecţiei

2. Desfăşurarea lecţiei:

Ø Verificarea cunoştinţelor „Cine sunt eu? Cine eşti tu?” se va face cu ajutorul temei. Copiii au avut
de realizat blazonul personal, care a cuprins: un desen cu zodia, o calitate, un defect, un desen
reprezentativ (obiect, plante, animale) cu care se identifică. Pe panoul de la tablă este un desen cu
şcoala noastră, într-o zi de toamnă. Elevii au sarcina să lipească pe nori zodia, în şcoală calităţile, în
curtea şcolii desenul reprezentativ şi defectele în afara curţii şcolii. Se face un „tur al galeriei”; elevii
îşi exprimă părerile, realizându-se astfel o evaluare reciprocă. Copiii cu CES au avut aceeaşi temă,
deci vor participa la joc.

Ø Captarea atenţiei: Se va face cu ajutorul resursei educaţionale (www. PitiClic.ro – Medalia


răbdării. Poezia răbdării)

Ø Anunţarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei: Se vor prezenta titlul lecţiei, obiectivele, insistând pe
ideea că toate se învaţă la timpul lor, cu răbdare, ambiţie, muncă şi încredere în propriile forţe

2
Ø Dirijarea învăţării: Se ascultă poezia pe fragmente şi pentru fiecare idee se organizează un alt joc,
o altă acţiune, un alt mod de organizare a colectivului.

1. „O ştiţi pe Trici … fluture deveni” - frontal - Jocul „Băţul vorbitor” ( accent pe imaginea de
sine, unicitatea persoanei). Aşezaţi în cerc, elevii vor prelua băţul unul de la altul şi vor completa
enunţul „Dacă aş fi…, aş … „

2. „Iată de ce … să ai răbdare” – în echipă – Puzzle o jucărie (accent pe dezvoltarea relaţiilor de


prietenie şi cooperare). Elevii cu CES vor avea un puzzle mai uşor (dacă vor să lucreze împreună),
dacă nu vor face parte din echipa pe care şi-au ales-o.

Ø „De ai răbdare…ceea ce-ţi doreşti!” – individual – fişă de lucru cu un enunţ pe care trebuie să-l
completeze „Am încredere în mine că în viitor voi reuşi să …” (accent pe stima de sine, încrederea în
forţele proprii). Fiecare copil va citi şi va lipi enunţul pe o planşă pe care este desenată o linie numită
„Linia vieţii”. Elevii cu CES vor fi ajutaţi să citească corect.

Ø Obţinerea performanţei: Jocul „Răspunde repede şi bine!” Fiecare copil va răspunde la îndemnul

„ Nu-mi uita sfatul zilnic!” (accent pe motivaţia învăţării)

Ø Asigurarea feed-back-ului: Joc de mişcare „Scapă de balon!” Elevii vor primi câte un balon pe care
vor nota defectul său, aşa cum era scris pe blazon. După ce îl vor umfla îl vor sparge strigând „Vreau
să scap de acest defect!” (accent pe dezvoltarea încrederii în capacităţile lui de învăţare)

Ø Activitate recreativă: Se va urmări videoclipul următor, copiii vor cânta şi vor dansa

(Zigaloo - TraLaLa)

Ø Evaluarea: Se va realiza prin aprecieri privind răspunsurile date şi observaţii privind


comportamentul şi cooperarea din timpul orei. Apoi îşi va lua „ Medalia răbdării”.

Ø Temă pentru portofoliu: „Cine sunt eu?” . Elevii îşi vor scrie numele, cu litere mari de tipar.

Vor decora literele cu simboluri ale unor lucruri şi activităţi care le plac (prieteni, membrii familiei,
jocuri preferate, haine, cărţi, mâncare preferată, etc.)

Panoul va fi analizat la şedinţa cu părinţii: Voi urmări dacă părinţii îşi recunosc copiii după
calităţi sau defecte.

S-ar putea să vă placă și