Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC Educatoare :Stefan Ramona Grupa: mare Denumirea activitatii: Educatie rutiera Tema: "Asa da, asa

nu!" Tipul activitatii:consolidare Mijloc de realizare: convorbire Scopul activitatii: Cunoasterea si respectarea regulilor de circulatie; utilizarea unui limbaj adecvat in prezentarea unor situatii specifice circulatiei rutiere. Obiective operationale: a) cognitive: La sfarsitul activitatii didactice, toti copiii trebuie: sa cunoasca cele trei culori ale semaforului si semnificatia lor; sa precizeze locul pe unde se poate traversa strada (zebra, semafor); sa cunoasca modul de asigurare pentru trecerea strazii, acolo unde nu exista indicatoare de circulatie; sa cunoasca semnificatia indicatoarelor: stop, trecere de pietoni; sa inteleaga consecintele nerespectarii regulilor de circulatie; sa nu foloseasca strada ca loc de joaca; sa analizeze comportamentul unor copii din imagini referitor la respectarea regulilor de circulatie; sa precizeze cateva reguli referitoare la deplasarea cu mijloacele de transport in comun; sa-si exprime ideile proprii folosind un limbaj adecvat. b)afective: - sa participe cu interes la activitate; - sa constientizeze aprecierile. c)psiho-motorii: - sa se conformeze instructiunilor date de educatoare; - sa-si reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpul activitatii. Metode si procedee:observatia, ghicirea, explicatia, conversatia,problematizarea.

Material didactic: imagini semnificative, fise individuale, creioane colorate, recompense.

Material bibliografic: 1. M. Ed. C.- Programa activitilor instructiv- educative n grdinia de copii i Legislaie i documente reglatoare, Editura V&I Integral, Bucureti, 2005. 2. Stoica, Constana. Roboel i prietenii si, E. D.P., Bucureti, 1989. 3. Stoica, Constana.- Semaforul Licurici i ajut pe cei mici, Culegere de povestiri, poezii, cntece, scenete i jocuri pentru copii, Direcia de circulaie din I. G. P. 4. I. P. J. Suceava,Serviciul poliiei rutiere, - Ne jucm, desenm i nvm s circulm, Lidana, 2006 Forme de organizare: frontal si individual Locul de desfasurare: sala de clasa Durata: 30 minute

DESFASURAREA ACTIVITATII Evaluare (instrumente si indicatori)

Nr. Crt. I.

II.

III.

IV.

Se va realiza printr-o ghicitoare: Trei ochi colorati, In cutie ferecati. Pe rand sclipesc, Pe rand soptesc Trei cuvinte trei Vezi seama sa iei, Pe strazi cand pasesti Astfel o patesti. (Stopul) Reactualizarea Se va realiza printr-o scurta cunostintelor discutie. - Unde este asezat pe strada semaforul? - Ce rol are semaforul? - Cine sunt pietonii? - Care sunt culorile semaforului? - Ce ne indica fiecare culoare? - Ce poezie am invatat despre semafor? Anuntarea Astazi copii vom discuta despre temei si felul in care trebuie sa circulam enuntarea pe strada ca pietoni respectand obiectivelor regulile de circulatie. Dirijarea - Pe unde avem voie sa procesului de traversam strada? invatare - Cum este marcata zebra pe strada? - Ce indicator ati observat acolo unde este marcata zebra? - Ce este desenat pe acest indicator? - Unde intalnim acest indicator? Voi arata copiilor doua imagini in care un copil traverseaza

Evenimentul didactic Captarea atentiei

Continutul stiintific

Strategii didactice Conversatia Ghicirea

Conversatia Problematizarea

Conversatia

Conversatia Problematizarea

strada. - In care imagine copilul pietonul respecta regulile de circulatie? Explicati. Nr. Crt. Evenimentul didactic Continutul stiintific

Observatia Strategii didactice Evaluare (instrumente si indicatori)

Voi intari raspunsurile copiilor Explicatia folosind pentru imagini cuvintele:Asa da, asa nu! . In comuna noastra nu sunt semafoare. Ce facem inainte sa Conversatia traversam strada? - Priviti aceasta imagine si spuneti ce observati! - Pe unde trebuie sa circulam? - Daca strada nu are trotuar pe Problematizarea unde trebuie sa circulam? - De ce circulam pe partea stanga a drumului? - Daca vrem sa mergem la oras Conversatia cu ce putem ajunge acolo? - Unde este correct sa asteptam autobuzul? - Cand urcam in autobuz? Da copii, urcam in autobus cand Explicatia este oprit si niciodata din mersul mijlocului de transport. - Unde va puteti juca fara sa va puneti viata in pericol? - Care sunt aceste locuri? Voi prezenta doua imagini si voi cere copiilor sa poarte discutii pe Problematizarea marginea lor. Voi intari raspunsurile copiilor din nou prin:Asa da, asa nu! indicand imaginea corecta sip e cea incorecta. - Cine se ocupa de respectarea regulilor de circulatie atat de catre pietoni cat si de catre mijloacele de transport? Da acolo unde nu exista semafor agentul de circulatie este cel care Explicatia dirijeaza circulatia pentru a nu se produce aglomerari de

autovehicole si pentru a nu fi accidentati pietonii.

Nr. Crt.

Evenimentul didactic

Continutul stiintific Daca nu respectam regulile de circulatie agentul ne poate amenda. Se va realiza cu ajutorul

Strategii didactice Explicatia Explicatia

Evaluare (instrumente si indicatori)

Evaluare

Colorati ochii 5

VI

Incheierea activitatii

fiselor individuale. Sarcina fisei este urmatoarea: Colorati ochii semaforului! Dupa ce voi strange fisele, voi face aprecieri generale si individuale asupra modului cum s-a desfasurat activitatea dupa care voi acorda recompense copiilor.

semaforului! Explicatia

S-ar putea să vă placă și