Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC EDUCATOARE: GRUPA: mijlocie DOMENIUL EXPERIENTIAL: Limba si comunicare TEMA : Punguta cu doi bani TIPUL ACTIVITATII

: Verificare de cunostinte (prin aplicarea metodei Cubul) MIJLOC DE INVATARE : Repovestire SCOPUL ACTIVITATII: verificarea insusirii continutului povestirii; dezvoltarea atentiei voluntare si a gandirii logice;

sa participe la activitatea de grup, inclusiv la activitatile de joc atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor. OBIECTIVE OPERATIONALE: a. b. c. Cognitive: sa ia parte la discutii in grupuri mici; sa discute cu colegii si educatoarea; sa sugereze ce este de facut intr-un joc, continuand secvente ale actiunii; sa stie sa povesteasca; sa deseneze imagini; sa compare comportamentul personajelor; sa asocieze faptele personajelor cu rasplata primita; sa redea dialoguri intre personaje; Afective: sa manifeste interes pentru activitate; Psihomotorii: coordonarea oculo-motorie si psihomotrica.

METODE SI PROCEDEE: cubul, dramatizarea, conversatia, explicatia, exercitiul. MIJLOACE DE INVATAMANT: cubul, imagini din povesti, buline albe si negre. FORMA DE ORGANIZARE : frontal si individual

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa DURATA: 25 30 minute MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activitatilor instructiv-educative in gradinite Bucuresti, 2005;

Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolarF. Mitu; Stefania Antonovici; Humanitas Educational, 2005; Curriculum pentru invatamantul prescolar (3 6/7 ani), 2008.

DESFASURAREA ACTIVITATII EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC DIDACTIC Captarea atentiei Se realizeaza prin prezentarea mai multor ghicitori. Oglinjoara cea vrajita Pe craiasa ea n-o minte Si-i spune cine-i frumoasa Din casa piticilor (Alba ca Zapada) Cine glasul si-a schimbat Si pe iezi i-a pacalit? (lupul) E motata rau de tot! Pe cocos l-a trasurica Sa-l inhame ea a vrut? (Gainusa motata) Dar ce basm frumos s-a scris Chiar aici la noi sa stie Toti copiii de gradinita? E-o .. punguta cu doi bani DIDACTICE Ghicirea STRATEGII EVALUARE INSTRUMENTE INDICATORI Evaluare orala

(Punguta cu doi bani) Reactualizarea cunostintelor - Numiti povestile pe care vi le sugereaza ghicitorile. - Ce personaje sunt prezentate in ghicitori? - Care sunt personaje pozitive? - Dar negative? - Ce alte povesti ati mai invatat? Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor - Astazi ne vom reaminti povestea Punguta cu doi bani. Vom povesti, vom scoate in evidenta comportamentul personajelor. STRATEGII CONTINUTUL STIINTIFIC DIDACTIC Dirijarea procesului de invatare Se organizeaza colectivul de prescolari pe grupuri. Se prezinta cubul si se explica modul in care se va desfasura activitatea. Cubul fermecat va hotara pentru fiecare grup ce sarcina i se potriveste in functie de culorile laturilor. Copiii trebuie sa tina minte culoarea care se nimereste grupei lor. Prima grupa va avea sarcina DESCRIE, adica va povesti pe baza imaginilor prezentate. A doua grupa va avea sarcina COMPARA, va trebui sa arate asemanarile si deosebirile dintre baba si mos, gaina, cocos. In functie de comportamentul personajelor se vor atribui buline rosii si negre personajelor. Comparatia dintre personaje se va realiza DIDACTICE Descrierea imaginilor Conversatia Enunturi EVALUARE INSTRUMENTE INDICATORI Evaluare individuala si frontala Conversatia Evaluare individuala

EVENIMENTUL

prin intermediul unor intrebari: - Cum este baba? - Dar mosul? - Cum se comporta cocosul cand vede ca-l bate mosul? - Ce aduce cocosul mosului? - Dar gaina babei? - Ce buline dam acestor personaje? A treia grupa va avea sarcina ASOCIAZA. Copiii vor trebui sa spuna ce fapte au facut cocosul, gaina si cum au fost rasplatite fiecare. EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC DIDACTIC A patra grupa va avea ca sarcina ARGUMENTEAZA. Trebuie sa spuna de ce se comporta asa cocosul, gaina, mosul, baba. A cincea grupa are sarcina APLICA. Trebuie sa redea dialogul dintre personajele din poveste. Incheierea activitatii Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare al activitatii si asupra modului de comportare al copiilor. Acestia vor fi recompensati. DIDACTICE Enunturi Dramatizarea STRATEGII EVALUARE INSTRUMENTE INDICATORI Evaluare individuala

S-ar putea să vă placă și