Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE LECIE
DATA: 09.06.2016
UNITATEA SCOLARA: COLEGIUL NAIONAL MIHAI EMINESCU - BUZU
CLASA: a X- a
DISCIPLINA: Religie
ARIA CURRICULAR: Om i societate
PROFESOR: Costel Stoica
UNITATEA DE NVARE: Cretinismul i provocrile lumii contemporane
CONINUTUL NVRII: Concepii i practici strine spiritualitii cretine: astrologia i numerologia
TIPUL LECIEI: Mixt
COMPETENE GENERALE :
Integrarea valorilor i cunotinelor religioase n structura propriilor atitudini i comportamente
Aplicarea nvturii de credin n viaa personal i a comunitii
COMPETENTE SPECIFICE:
- Explicarea diferenelor, la nivel conceptual, dintre spiritualitatea cretin i alte concepii i practici (C.S.1)
- Utilizarea adecvat a termenilor specifici religiei n argumentarea nvturii de credin ortodox (C.S.2)
- Analizarea, din perspectiva ortodox, a semnificaiilor actuale ale unor termeni specifici religiei n diferite contexte de comunicare (C.S.3)
COMPETENE DERIVATE:
- Definirea unor termeni ca astrologie, zodiac, horoscop, numerologie (C.D.1) ;
- Menionarea motivelor pentru care oamenii depind de aceste concepii i practici (C.D.2);
- Explicarea de ce aceste preziceri sunt contrare nvturii de credin cretin-ortodoxe (C.D.3);
- Precizarea poziiei Bisericii fa de aceste concepii i practici (C.D.4);
STRATEGIE DIDACTIC:
RESURSE PROCEDURALE: expunerea, explicaia, povestirea, lectura biblic, conversaia catehetic i euristic, jocul didactic,
problematizarea, dezbaterea.
RESURSE MATERIALE: Sfnta Scriptur, icoane, fie de lucru, perzentare POWERPOINT, laptop, video-proiector, ecran de proiecie.
-dialogat
-democratic
DURATA OREI:
-50 minute
BIBLIOGRAFIE:
1. Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 2008
2. Credina Ortodox, Ed. Trinitas, Iai, 1999;
3. Dicionarul Explicativ al Limbii Romne, Academia Romn, Institutul de Lingvistic Iorgu Iordan A. Rosetii, Ed. Univers Enciclopedic,
Bucureti, 2016
4. Ne vorbeste Printele Cleopa, vol.4, Ed. Man. Sihastria Neamt, 2010
5. Lemeni, Adrian, Tudose Silviu, Manual de religie cretin ortodox pentru clasa a X-a, , Ed. Corint, Bucureti, 2005
6. Muha, Corneliu, Religie ,clasa a X-a, auxiliar didactic pentru elevi, Ed. Sf. Mina, Iai, 2009
7. Opri, Dorin, Monica Opri, Metodica predrii religiei, Ed. Rentregirea, Alba-Iulia, 2000
8. Usca, Pr. Ioan Sorin, Vechiul Testament n scrierile Sfinilor Prini, vol. VIII-IX: Crile Regilor, Ed. Christiana, Bucureti, 2005
DESFURAREA LECIEI
Etapele leciei
Obiective
urmrite
Coninutul activitii
Activitatea profesorului Activitatea
elevilor
(competen
e
Strategia didactic
Evaluare
Metode
i Forme de Mijloace de
procede
organizar
nvmnt
specifice
i derivate)
I. ORGANIZAREA
Adreseaz
CLASEI
salutul la intrarea n
clas.
Conversaia
Frontal
Rostesc
Icoana
rugciunea.
Rugciunea
icoanele din
Rostete, mpreun cu
sla de clas
Nominalizeaz
absenii
Noteaz
absenii
i pregtesc
Catalogul
se
pentru
desfurare
leciei.
II.
C.S.1
fia
de Conversaia
Frontal
Fia de lucru
Aprecieri
REACTUALIZARE
msur
elevii
nsuit
cunotinele n
CUNOTIINELOR
dobndite
PREDATE
ANTERIOR
lecia clasei.
rezolvrii
verbale
n adresate
Apoi
Explicaia
de (dac
se
constat
necesitatea
Observarea
Cunoatei exemple de
relurii unor
sistematic
superstiii?
explicaii)
III. CAPTAREA
C.S.1
ATENIEI
C.D.3
C.D.4
cum
s-a
Dumnezeu
mniat rspund
pe
Frontal
Sfnta
Scriptur
la
acesta eventualele
tradiiile
Explicaia
sau
Observarea
cauza
sistematic
influenelor
Lectura
din
biblic
apoi
se
despre
discut
prezicerea
IV. ANUNAREA
viitorului.
Anun titlul leciei i l Noteaz pe caiete Conversaia
TEMEI I A
noteaz
COMPETENTELOR
Concepii
i
pe
Tabla,
instrumentel
e de scris
practici
strine
Ascult ceea ce va
i
numerologia.
Anun
Frontal
Expunerea
ce
C.S.1
dorete.
Profesorul alege un elev
NVRII
C.S.2
n calitate de asistent,
memory
C.S.3
stick, video-
C.D.1
proiector,
Jocul didactic
Frontal
Laptop, PPT,
C.D.2
ecran
C.D.3
proiecie
C.D.4
concluzii
stabilite
de
de
Expunerea
clas.
Apoi prezint pe scurt,
folosindu-se
materialul
de
power-point,
coninutul informativ al
leciei,
discutnd
tradiii
principale pe
Observarea
caiete.
Rspund
Conversaia
la Conversaia
eventualele
catehetic
ei nii ntrebri.
Este o grupare de
sisteme,
ideile
ASTROLOGIA
-
Noteaz
Problematizar
ea
fiecare zi se
Dezbaterea
sistematic
Prin
nu
acestea
este
omarionet
dect
atrilor,
Multitudinea
zodiace
cu
de
preziceri
diferite.
- Evenimentele descrise
sunt universal valabile.
- Nu se poate ca tuturor
oamenilor
timpurile
aceeai
zi,
din
toate
nscui
se
li
Expunerea
10
ntmple
acelai
evenimente.
Se ignor educaia i
voina liber a omului.
NUMEROLOGIA
Potrivit adepilor acestei
forme
de
fiecare
cifr,
numr,
simbol
provine
liter,
vrjitorie,
caracterul,
parcursul
i scopul n
VI. ASIGURAREA
C.S.2
via.
profesorul mparte elevii Rezolv
FEED-BACK-ULUI
C.D.4
cerinele Expunerea
Explicaia
Fie de lucru
Aprecieri
verbale
rezolvarea, n
Pe grupe
Dezbaterea
11
vor
concluzii
desprinde
necesare
etapa de Asociere i
VI. ASOCIEREA I
C.S.1
generalizare.
Formuleaz,
GENERALIZAREA
C.S.3
cu
C.D.3
temei
C.D.4
C.D.2
clasa,
mpreun Rspund
Conversaia
concluziile ntrebrilor
dezbtute,
insereze
apoi Citesc
elevi
ideile
proiector,
Jocul didactic
aceste
s
Cretinul
Expunerea
Noteaz
autentic
nu concluziile
practici
o
atitudine
ecran
proiecie
le
noteze n caiet:
PPT, laptop,
video-
Pe grupe
de Aprecieri
verbale
12
-sunt
un
atentat
la
libertatea de voin i
aciune a omului chip
al lui Dumnezeu
-determin o atitudine
iresponsabil
-genereaz
stare
general de expectaie
care
scade
valoric
al
nivelul
activitii
propriu-zise
Astrologia
numerologia nu au nimic
de-a face cu credina,
Problematizar
legat de iubirea
ea
lui
Dumnezeu
(Care
bun
iubitor de
si
oameni) i a semenilor
(S va iubiti unii pe altii
precum Eu v-am iubit pe
voi).
Cnd
apeleaz
13
oamenii
la
astrologie
i numerologie? Cnd
lipsete
credina,
ncrederea n Dumnezeu
i n darurile cu care
Dumnezeu a nzestrat pe
VII. ASIGURAREA
fiecare om.
Solicit rezolvarea acas, Noteaz sau rein Conversaia
TRANSFERULUI
Frontal
Fia de lucru
Frontal
Icoanele
pentru
teme
de
legate
Conversaia
de
Notarea
observaiilor
ntlnirea curent.
Rugciunea
i eventualelor
propuneri
rugciunea.
note,
Rspund salutului.
calificativelor
pariale,
de
14
caietul
observaii
FI DE LUCRU
(Anexa 1)
de
15
16
FIA NR.1
Analizai urmtorul citat:
Grecii spun c prin rsritul, apusul i prin conjuncia acestor stele, a soarelui i a lunii, se conduc destinele
noastre. Cu aceasta se ocup astrologia. Dar noi susinem c ele sunt semne de ploaie, de secet, de frig, de cldur, de
17
umezeal, de uscciune, de vnturi i de alte asemenea, dar nici ntr-un caz semne ale faptelor noastre, cci noi am fost
fcui liberi de Creator i suntem stpnii faptelor noastre.
Sfntului Ioan Damaschin (sec. VIII)
FIA NR. 2
Analizai urmtorul text:
18
Sfntul Simeon al Tesalonicului (sec. XIV) scria (mpotriva celor ce susineau c cercetarea astrologic nu este ceva
ru): a vorbi despre noroc, despre ursitori, despre explicarea naterilor, dup zodii sau stele i pentru citirile de stele e lucru
nebunesc i fr de Dumnezeu... ns buntile i rutile noastre se mic dup a noastr singur voin.
FIA NR. 5
Analizai urmtorul citat:
19
Cunoate c sufletul tu este liber. Are puterea s fac ce voiete. n adevr, nu pctuieti potrivit zodiei n care te-ai
nscut, nici nu faci desfrnare potrivit sorii i nici nu te silesc conjunciile stelelor s te dedai la destrblri. Pentru ce
evii s-i mrturiseti viciile tale i dai vina pe stelele nevinovate? Cci pctuim prin vina noastr liber.
Sfntul Chiril al Ierusalimului (sec. IV)
FIA NR. 6
Pornind de la urmtoarele texte:
Este o mare diferen ntre Astronomie- tiina ce ce descoper legile pe care Dumnezeu le-a dat spre existen unei
pri a creaiei Sale, adic macrocosmosul, i Astrologie tiina ocult, plin de imaginaie, bazat pe concepia pgn a
predestinaiei, care caut s se adapteze la cerinele de plceri sau de team nvluite n mister. Aceast categorie de oameni
20
(adepii astrologiei sau dependenii de enunurile ei) se deprteaz n acest fel de Dumnezeu, nu-i mai cunosc rostul vieii
lor pmnteti i fug dup ali dumnezei , mai convenabili pentru nevoile lor imediate, cutndu-i n lun i stele.
Omul timpurilor noastre este modelat mai mult dect i va putea da seama vreodat de ceea ce vede la televizor.
Bombardat fiind pe fiecare post de televiziune cu previziuni astrale care i spun cum i va fi ziua de mine, luna urmtoare
sau anul urmtor, el ajunge ntr-un timp mai scurt sau mai lung s cread aceste lucruri, uitnd c nu exist predestinaie, c
nimic din viitorul nostru nu e btut n cuie i c tainele dumnezeieti se dezvluie omului pe msura desvririi lui
duhovniceti. (exemplele multor sfini ce au tiut ziua cnd vor muri trupete sunt foarte gritoare n acest sens).
elaborai un text argumentativ n care s evideniai consecinele raportrii la astrologie i numerologie n plan
psihologic i social.