Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA: OBIECTIVE OPERATIONALE:


DATA: 07.05.2018
O1 Să indentifice diferentele dintre pisica mare si pisica pui
MODUL: Stimulare cognitivă O2 Să identifice numarul de pui din imagini
PROF.: O3 Să asocieze animalul cu puii lui
O4 Sa asocieze cifra cu numarul elementelor din imagini
CLASA: III-a O5 Sa trasesze respectand conturul desenul figurii
TEMA: Dezvoltarea atentiei O6 Să aprecieze obiectiv lucrările

TITLUL: Pisica si pisoii


METODE DIDACTICE SI PROCEDEE:
TIPUL LECTIEI: Formare de deprinderi si priceperi Explicatia conversatia, observarea dirijata, demonstratia,
SCOP: Consolidarea deprinderilor de numărare munca individuala

MIJLOACE DIDACTICE:
OBIECTIVE CADRU: Imagini cu pisici si cu pui, jetoane cu animale adulte si pui, fise
Stimularea și dezvoltarea capacităților psiho- de lucru creioane
individuale în vederea formării unor comportamente BIBLIOGRAFIE:
independente 1.***Programa şcolară, clasa a I-a,Bucureşti, 2004
2.Lucian Stan,Ileana Stan,Gabriela Dorobanţu,Ecaterina
COMPETENTE DE REFERINTA: Ghiţă-Abilităţi practice-ghid metodologic privind proiectarea
Stimularea dezvoltării intelectuale prin exersarea și dezvoltarea şi desfăşurarea activităţilor de predare-învăţare-
proceselor psihice evaluare,claseleI-IV,Editura Aramis,2002.
Nr. Momentele Ob. Activitatea profesorului Activitatea Metode Mijloace Forma de Obs.
crt lectiei Op elevilor organizare
F G I
Verifica aspectul clasei, Elevii vor
1. Moment solicita asezarea elevilor pregăti
organizatoric astfel încat să poată ustensilele X
participa active la ora.
Băncile vor forma o masa
mare în mijlocul ei vor fi
așezate materialele cu care
vom lucra
O1 Arăt diferite poze ce Observă imagini
2. Captarea reprezinta pisici in diferite imaginile și Conversația
atentiei ipostaze Intreb elevii ce răspund la Observația X
animal este in poze cum întrebări dirijată
face pisica? Ce face pisica
O2 in diferitele ipostaze ?
(mananca , se spala,
doarme se joaca,
pandeste)
Astazi împreună ne vom
3. juca numarand pisicute. Si Conversația
vom duce puii de pisica la X
mama pisica.
De unde stim care este
Anuntarea pisica si care este pui .
temei (Mare mic) solicit elevilor
sa indice pe imagini care
este pisica mare care este
pisică mica ( copil, pui)
Desfasurarea Folosind jetoane cu imagini Elevii Observarea Jetoane cu Elevii Alex
4. lectiei ce reprezinta animale si vor executa animale si Dragos vor
puii lor vom lucra pe tabla operațiile de adulte si numara
magnetica solicitand asociere pui Explicatia pui. pisoii singuri
O2 elevilor sa identifice puii de adult. Conversatia Imagini cu X X si cu ajutor si
pisica si sa i alature de Vor executa pisica si vor executa
jetonul cce reprezinta pisica operatii de puii sarcinile cu
Demonstratia
adulta. Aratand diferite numarare pe Fise de ajutor mână
Munca
imafgini voi solicita imagine. lucru pe mână
individuala
O3 elevilor sa identifice puii si Vor completa creioane
numarul lor. sarcinile
O4 Voi oferi fisele de lucru si cerute de pe
voi solicita elevilor sa: fișă.
O5 asocieze cifra
corespunzatoare numarului
de pisoi din imaginile de pe
fișa
sa scrie cifra
corespunzatoare numarului
de pisoi
Asigurarea O6 Ofer elevilor fisa cu Observarea Fise X
5. feed-back imaginea lacunara a pisicii Elevii Aprecierea creioane
ului solicitand completarea apreciaza lucrarilor colorate
desenului si apoi colorarea lucrarile
lui proprii și a
colegilor

S-ar putea să vă placă și