Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Unitatea scolara: Școala Gimnazială Florica


Profesor: Bicoiu Mariana
Disciplina: Educatie Tehnologică
Clasa: V
Data: 28.01.2016
Tema: Test de evaluare semestrială;
Tipul lecţiei: Evaluare a cunoștințelor.
Durata: 50 min.
Competenţe specifice:
1.1 Descrierea elementelor mediului construit si functionalitatea acestora;
1.2 Identificarea surselor de poluare si implicarea în prevenirea si combaterea acestora;
2.1 Identificarea materialelor necesare pentru executia unei cladiri si a obiectelor din locuinta si scoala;
2.2 Realizarea de produse simple cu respectarea normelor de calitate, securitate si sanatate în munca si protectie a mediului;
2.3 Aplicarea unor solutii pentru înlaturarea disfunctionalitatilor din mediul apropiat;
3.1 Valorificarea informatiilor culese din surse diferite;
4.1 Analizarea legaturilor între elementele mediului construit, tipurile de activitati si meseriile (profesiile) specifice acestora;
Competente de evaluat:
a) cognitive:
O1- să evalueze noțiunile despre localitate.
O2- să evalueze noțiunile despre locuință.
O3- să argumenteze noțiunile despre școală.
O4- să argumenteze noțiunile despre mediul construit.
b) afective
O1- să manifeste interes pentru reflectarea noţiunilor despre modulul organizarea mediului construit.
Strategia didactică:
 Metode si procedee: Conversația, explicația.
 Mijloace de invatamant : Fișă de lucru.
 Forme de organizare a invatarii: Frontala, individuala, colectiva.
 Evaluare: evaluare scrisă.

Bibliografie: Educație Tehnologică, Gabriela Lichiardopol - Cristian Galin, clasa V.


Proba de evaluare:
Competente de evaluat:
C1 – evaluează noțiunile despre localitate.
C2 – evaluează noțiunile despre locuință.
C3 – argumentează noțiunile despre școală.
C4 – argumentează noțiunile despre mediul construit.

Competente de evaluat - itemi de evaluare:

C1 C2 C3 C4
I1 * *
I2 *
I3 *
I4 * *
I5 * * * *
I6 *
Șcenariul didactic:

Momentele lecţiei/ Ob. Activitatea propunătorului Activitatea elevilor Resurse procedurale Modalitati
durată op. Metode/Materiale/Forme de organizare de evaluare

Moment Noteaza elevii absenţi, Nominalizează absenţii. Conversația -


organizatoric asigura trecerea de la starea Sunt pregătiti pentru Catalog
1-2min. specifia de recreatie la aceea desfăşurarea lecţiei. Frontal
de activitate.

Captarea atenţiei Împarte fișele cu testul Elevii sunt atenți la Conversația, explicația -
5 min. sumativ. explicații si isi prezinta Colectiv
Prezinta structura logică a parerea sau întrebările. Frontal
conţinutului testului. Fișă de lucru
Explică modul de rezolvare a
cerințelor.
Verificarea O1 Supraveghează elevii în caz Elevii adresează întrebări Conversația, explicația Evaluare
cunoștințelor O2 că au întrebări sau neclarități. și cer lămuriri pe parcursul Individual scrisă
40 min. O3 testului. Fișă de lucru
O4
Temă pentru De realizat câte o instituție în Elevii isi noteaza pe caiete Conversația -
vacanță miniatură pentru proiectul tema data. Colectiv
3 min. „Localitatea în miniatură”.
Numele şi prenumele…………………………………………………………………clasa V
Disciplina Ed. Tehnologica Data .........................................

TEST DE EVALUARE SEMESTRIALA


Modul I: Organizarea mediului construit

I. Stabiliţi valoarea de adevăr (A) sau fals ( F) a enunţurilor următoare: ( 2 x 3 = 6p )


1. Satele şi oraşele au fost primele aşezări umane neorganizate.
2.Clădirile sunt spaţii construite pentru necesităţile oamenilor.
3.Reţeaua de apă este folosită pentru alimentarea cu apă uzată a populaţiei.

II. Încercuiţi litera corespunzătoare răspunsului corect: (3 x 3 = 9p)


1. Salubritatea reprezintă serviciul de:
a. alimentare cu apă;
b. evacuarea deşeurilor solide;
2. O comună este formată din:
a. mai multe clădiri
b. mai multe sate
c. mai multe oraşe
3. Drumurile sunt:
a. comunale;
b. natianale;
c. poteci;

III. Asociaţi corespunzător cifrele cu literele din coloanele următoare: ( 2 x 3 = 6p )


A B
1. cladiri de cultura a. hotel
2. cladiri turistice b. spitale
3. cladiri de sanatate c. muzee
IV. Completaţi corespunzător enunţurile următoare: ( 2 x 5 = 10p )
a. Calitatea mediului se modifica datorita ……………….. .
b. Mediul construit reprezinta totalitatea ................................. si .......................... create de om.
c. Locuinta este de doua tipuri: locuinta......................... si locuinta .......................... .
V. Raspundeti la intrebari:
1) Ce este un municipiu? ( 5p )
2) Defineste poluarea? ( 5p )
3) Care este simbolul grafic pentru aragaz, cladire, biblioteca, canapea, televizor, masa radio, pat
dublu, cada de baie , noptiera, masina de spalat, scara, biserica, cale ferata, scaun cu spatar, masa
cu scaune, chiuveta cu uscator, terasa, pod, spatiu verde, masa cu telefon? ( 20p )

VI. Alcatuiti un eseu cu titlul ”Scoala”, in care sa precizati: ( 29p )


-Definitia scolii; (8p)
-Definitia salii de clasa; (8p)
-Care este forma clasei voastre; (3p)
-Care sunt dotarile unei sali de clasa si deseneaza simbolurile lor; (10p)

Notă: se acordă 10 puncte din oficiu.


6+9+6+10+5+5+5+20+29+10of. = 100 puncte.
Barem de corectare

I. a. F; b.A; c.F; ( 2 x 3 = 6p )

II. 1.b; 2.b; 3.a,b; ( 3 x 3 = 9p )

III. 1-c; 2-a; 3-b; (3 x 2 = 6p)

IV. a. poluarea; b. constructiilor si amenajarilor; c. individuala, colectiva; ( 2 x 5 = 10p )

V. 1. Municipiul reprezinta orasul care are un numar mai mare de locuitori; ( 5p )


2. Poluarea este procesul prin care aerul, apa si solul devin nocive; ( 5p )
3. 20 de simboluri, fiecare simbol cate 1p; ( 20p )

VI. ( 29p ) Scoala este o unitate de invatamant. (8p)


Sala de clasa este incaperea in care elevul isi petrece majoritatea timpului in scoala. (8p)
Dreptunghiulara; (3p)
Bancă, catedră, tablă, dulap, calorifer, cuier/ cu simbolurile lor. (10p)

Notă: se acordă 10 puncte din oficiu.


6+9+6+10+5+5+5+20+29+10of. = 100 puncte.

S-ar putea să vă placă și