Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA : 5.04.2011
GRADINITA : P.P. 1 HUNEDOARA
NIVELUL : I (3-5 ANI)
EDUCATOARE : GABOR IONELA MARIA
TEMA ANUALA : Ce şi cum vreau să fiu?
SUBTEMA : Ce ştim despre meserii?
CATEGORIA DE ACTIVITATE:Jocuri şi activităţi la alegerea copiilor, pe arii de stimulare
TEMA ACTIVITĂŢII: Activitatea omului: „ Unelte şi meserii”
FORMA DE REALIZARE: Exerciţii cu material individual
CENTRE DE INTERSE :
CONSTRUCTII: „Lada cu unelte a mecanicului”
JOC DE MASĂ :„Alege şi potriveşte”
JOC DE ROL : „De-a cofetarii” – Biscuiti cu finetti.
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Stimularea imaginaţiei creatoare a copiilor în iniţierea şi desfăşurarea jocurilor, a
originalităţii şi expresivităţii în interpretarea rolurilor asumate.
 Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere gramatical.
 Educarea şi cultivarea unor calităţi volitiv- morale: iniţiativa, hărnicia,
perseverenţa în desfăşurarea şi finalizarea jocurilor.

CONSTRUCŢII

TEMA :’’ Lada cu unelte a mecanicului’’


OBIECTIVE OPERATIONALE :
 să redea prin intermediul constructiilor lada cu uneltele mecanicului
 să manuiasca piesele pentru construirea unei ladite ;
 să interactioneze cu ceilalti copii, parteneri de joc;
 să finalizeze tema aleasa.

STRATEGII DIDACTICE :
Metode şi procedee : conversația , explicația , exerciiul,jocul.
Material didatic folosit : lego
Forme de realizare : individual , pe grupe.
JOC DE MASĂ

TEMA:
Meserii „Alege şi potriveşte”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
 să denumească meseriile descoperite;
 să potrivească instrumentul/unealta pentru meseria aleasă;
 să-şi dezvolte spiritul de observație.
STRATEGII DIDACTICE :
Metode şi procedee : conversaţia,explicaţia, observarea, exerciţiul
Material didactic folosit : joc alege si potriveste;
Forma de organizare : individual, pe grupuri.

JOC DE ROL

TEMA : “De-a cofetarii?


OBIECTIVE OPERATIONALE :
 să umple cu finetti biscuiții , lipind apoi doi biscuiți unul de celălalt ;
 să identifice materialele pe care le vor folosi în realizarea sarcinii ;
 să manuiască corect lingurița si cutitul de unică folosință;
 să păstreze curăţenia şi ordinea în spaţiul de joc.

STRAEGII DIDACTICE :
a) Metode si procedee: conversatia , explicatia , demonstratia ,
exercitiul.
b) Mijloace : biscuiti , finetti , farfurii si cutite, lingitite de unica
folosinta ,
c) Forma de organizare : individual , pe grupuri.
BIBLIOGRAFIE :
* Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii, M.E. C. , Bucureşti –
2005
* Viorica Preda, „Grădiniţa altfel”, Ed. INTEGRAL, Bucureşti – 2003
* Revista „INVĂŢĂMÂNTUL PREŞCOLAR” nr. 3 – 4 /1997 pag.66 – 103
* Aurelia Ana, Smaranda Cioflică, „Proiecte tematice orientative”, Ed. Tehno – Art. –
2003

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENT CONŢINUT STRATEGIA EVALUARE


DIDACTIC ŞTIINŢIFIC DIDACTICĂ
Moment Se asigură condiţiile necesare
organizatoric pentru buna desfăşurare a
activităţii:
- aerisirea salii de grupă;
- pregatirea materialului necesar
desfăşurării activităţii;
- introducerea copiilor în sala de
grupă şi aşezarea lor pe sectoare.
Intalnirea de Activitatea va debuta cu intalnirea
dimineata de grup in cadrul ADP , intre copii Interesul manifestat
si educatoare , prin intermediul Conversatia
“Salutului de
dimineata””Dimineaţa a venit, /
Toţi copiii au sosit. / În cerc să ne
adunăm,/ Cu toţi să ne salutăm”.
Bună dimineaţa meşteri iscusiţi”.
Se va face prezenţa, se va completa
calendarul naturii. Se sparge un
balon in care se afla intrebarea
zilei: ,,Ce mi-ar place să fiu când
voi fi mare?!”
Pe rand fiecare copil va raspunde la
aceasta intrebare .
Apoi copiii vor merge la centrele
de interes.
Trecerea de la activităţile liber
alese la cele pe domenii
experienţiale se va face cu ajutorul
versurilor: „Cofetari si şi doctoriţe
/ Hai să mergem la măsuţe /
Frumos să ne aşezăm / Şi la centre
să lucrăm!”
Anuntarea Voi anunţa temele şi obiectivele Conversatia
temelor pentru fiecare sector în parte, Explicatia Observarea
familiarizând copiii cu sarcinile comportamentului
specifice. Se realizează apoi
intuirea materialelor.
La CONSTRUCTII , copiii trebuie
Explicarea sa construiasaca lada cu uneltele Conversatia
modului de lucru mecanicului cu ajutorul
materialelor puse la dispozitie.
La JOC DE MASĂ le voi spune Explicatia
copiilor că pe măsuţă avem imagini
puzzle iar ei vor trebui să unească
bucăţelele pentru a obţine un tablou Exercitiul Înţelegerea modului
care reprezintă o meserie si mai au de desfăşurare a
pus la dispozitie un joc , in cadrul activităţii ;
caruia copiii trebuie sa aleaga si sa
potriveasca uneltele pentru fiecare
meserie. Explicatia
Le voi atrage atenţia că trebuie să
colaboreze între ei, să fie foarte
atenţi pentru a îmbina corect
bucăţile de puzzle.
La JOC DE ROL , copiii se vor Explicatia
juca „ De-a cofetarii” , ei vor umple
cu finetti biscuiti .
Acestia vor trebui sa intinda finetti Demonstratia
pe cate un biscuite , apoi sa ia cate
doi biscuiti sa sa-i lipeasca unul de Exercitiul
celalalt.
Realizarea Copii lucrează urmând
temelor instrucţiunile educatoarei. Mânuirea
Voi trece pe la fiecare sector şi voi Exerciţiul materialului;
îndruma sau ajuta copiii.
Voi urmării relaţiile dintre copii în Realizarea temelor
timpul activităţilor.
Anunţ încetarea lucrului din timp
(2-3minute).
Incheierea Se face analiza lucrarilor de la Aprecierea
activităţii fiecare sector. Conversaţia produselor finale

S-ar putea să vă placă și