Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Disciplina: Consiliere și orientare


Clasa a VIII a (deficiențe ușoare și moderate)
Tema: Pledoarie pentru viața de familie
Modul: Planificarea și organizarea vieții personale
Durata: 50 minute

Competențe generale:
 Optimizarea progresivă a valorilor individuale pe baza dezvoltării abilităților de viață,
care să faciliteze comportamente adaptative, rezolvarea de probleme, luarea deciziilor,
planificarea și promovarea personală, valorificând eficient achizițiile de cunoaștere și pe
cele experiențiale

Competențe specifice:
 Planificarea la elevi/adolescenți a potențialului de planificare/organizare a vieții
personale;
 Abilitarea în identificarea obiectivelor de viață dezirabile, prin raportare la resursele
proprii;
 Dezvoltarea capacităților de a opera corelații logice, de determinare, întrare
caracteristicile mediilor de apartenență (familie, școală, prieteni, comunitate) și
caracteristicile vieții personale;
 Analiza responsabilităților intrafamiliale și interfamiliale, în vederea dezvoltării
atitudinilor și comportamentelor adaptative specifice valorilor familiale.

Competențe derivate:
 O1. Să definească conceptul de ,,familie”, pornind de la caracteristicile familiei personale;
 O2. Să identifice atribuțiile membrilor familiei clasice, prin jocul de rol;
 O3.Să formulize opinii referitoare la viața de familie prin descoperirea
avantajelor/dezavantajelor acestui tip de relație;
 O4. Să-și formeze interesul pentru cultivarea sentimentului apartenenței la o familie.

Forme de organizare a activității:


 Frontală
 Individuală
 În grup

Metode didactice:
 Conversația
 Jocul didactic
 Expunerea
 Dezbaterea
 Exercițiul
 Diagrama Venn
 Metoda ciorchinelui
Desfășurarea activității

Obiectiv Durata Activitate Metode didactice/


Forme de organizare
2 Organizarea clasei
Anunțarea temei și obiectivelor
O1 8 Ice breaking ,,sunt fericit pentru că……..,, Act. Frontală
,,Familia mea este…….,,
O1 5 Eseu ,,Caracteristici ale familei,, Conversația
O2 Dezbaterea
Metoda ciorchinelui
Act. frontală
O3 20 Joc didactic pe echipe ,,Familia,, cu diferite Conversația
O2 situații de familie Dezbaterea
- Situații tensionate Jocul didactic
- O zi obișnuită Act. de grup
- Situație de criză
- O situație fericită
10 Prezentarea unui film tematic: vizionarea filmului Expunerea
și selectarea aspectelor pozitive și negative ale Diagrama Venn
vieții de familie. Act. frontală
Analiza materialului
Elevii urmăresc prezentarea conținutului și
completează aspectele prezentate cu experiențe ale
vieții personale de familie.
O4 5 Concluzii Conversația
Elevii trebuie să formuleze câte un răspuns la Dezbaterea
următoarele cerințe (Blazonul familiei): Activitate frontală
- Familia este……. Act. de grup
- Valorile promovate într-o familie sunt……
- Rolul meu în familie este……
- Pentru mine, familia ideală este……
- Deviza…….
Profesorul mediază discuție, astfel încât să extragă
și să evidențieze cele mai importante și
semnificative aspecte legate de familie.
Se fac aprecieri individuale și generale cu privire
la conținutul propus de temă și activitatea elevilor.

S-ar putea să vă placă și