Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecie

Data: 25.10.2017
Instituia colar : Clasa: a VII-a A
Profesor:
Disciplina: CONSILIERE I ORIENTARE
Unitatea de nvare: Comunicare i abiliti sociale
Subiectul leciei: Rolul meu n familie
Tipul leciei: De priceperi i desprinderi
Durata: 50 min

Obiective de referin:
1. Responsabilizarea individual i social n coal, n familie i n comunitate

Obiective operaionale:
1. S urmreasc ordinea corect a pailor pentru realizarea sarcinii
2. S indentifice poziia sa n familie (ca grad de rudenie)
3. S explice care sunt responsabilitile sale n familie

Valori si atitudini:
-valorizarea rolului familiei n reuita colar i n afara colii
- respect i ncredere n sine i n ceilali

Strategia didactic:
Metode: instructajul, explicaia, conversaia, observaia.
Mijloace de nvmnt: fise de lucru, tabla, laptop, chestionar.
Forma de organizare a activitii elevilor: frontal, de grup, individual.

1
Etapele activitii Coninutul Timp Strategii didactice Evaluare
didactice
Metode Mijloace de Forme de
nvmnt organizare
a activitii
Momentul Asigur condiiile necesare desfurrii leciei; Conversaia n grup Observaia
Organizatoric pregtesc materialele necesare. sistematic;
Voi discuta cu elevii problem ele curente ale clasei. 5

ntrebri
ajuttoare;

Captarea ateniei Elevii vor asculta un scurt cantecel din care sa deduca Conversaia Laptop n grup Apreciere
tema lectiei. verbal;
3

Se
Anunarea 1. Voi anuna titlul si obiectivele leciei de astzi: Conversaia n grup consider
subiectului i a Rolul meu n familie obiectivele
coninutului 2. Data i titlul leciei se vor nota pe tabl. 2 atinse dac
80 % dintre
elevi
reuesc s
indentifice
Coninutul i 1. Elevii au avut de realizat un desen in care sa-si Conversaia, Fise de lucru In grup, poziia sa n
dirijarea leciei prezinte familia. Pe rand vor iesi in fata clasei pentru Explicaia, Frontal, familie i s
a discuta desenele realizate. 5 Observaia, Individual explice care
Instructajul

2
2.Voi ruga un elev s mpart colegilor fiele de sunt
lucru. responsabili
8 tile sale n
3. Elevii vor lucra pe grupe fiecare grup avand familie.
sarcini diferite: Gr. 1 - descrie; Gr. 2 compara, Gr.3
asociaza. Reprezentantul fiecarui grup va prezenta
rezultatul activitatii lor.

4. Le voi propune elevilor un exerciiu de sinceritate,


completarea Testului inimii. Vom discuta pe baza 8
acestor lucrri.

6. Le voi aplica elevilor un chestionar pentru a


identifica rolul lor n familie. 7

Asigurarea Le voi propune elevilor s realizeze un text de Explicaia, ndividual,


feedback-ului aproximativ 10 rnduri despre importana familiei 10 Instructajul. Frontal
pentru ei.
Incheierea Voi face aprecieri generale i individuale referitoare Conversaia n grup
activitii la participarea elevilor la lecie.
2

3
4
A Scrie numele unei persoane din familia ta, cu care te simi cel mai bine.
B Scrie o activitate pe care o realizezi cu plcere n cadrul familiei.
C Numete un sentiment pe care l simi fa de familia ta.
D Numete o realizare a familiei tale cu care te mndreti.

5
Chestionar Chestionar Chestionar

1. Cum i ajui familia? 1. Cum i ajui familia? 1. Cum i ajui familia?

2. n camera ta i faci curenie 2. n camera ta i faci curenie 2. n camera ta i faci curenie


din proprie iniiativ sau trebuie din proprie iniiativ sau trebuie din proprie iniiativ sau trebuie
s i aminteasc cineva? s i aminteasc cineva? s i aminteasc cineva?

3. Ce scuze inventezi cnd 3. Ce scuze inventezi cnd 3. Ce scuze inventezi cnd


prinii te roag s i ajui? prinii te roag s i ajui? prinii te roag s i ajui?

4. Atunci cnd un membru al 4. Atunci cnd un membru al 4. Atunci cnd un membru al


familiei tale are probleme, cum familiei tale are probleme, cum familiei tale are probleme, cum
reacionezi? reacionezi? reacionezi?

5. Preferi s vi la coal n loc s 5. Preferi s vi la coal n loc s 5. Preferi s vi la coal n loc s


i ajui familia la treburile i ajui familia la treburile i ajui familia la treburile
casnice? casnice? casnice?

6. Ce activiti casnice i displac? 6. Ce activiti casnice i displac? 6. Ce activiti casnice i displac?

7. D exemplu de 5 activiti la 7. D exemplu de 5 activiti la 7. D exemplu de 5 activiti la


care iei parte n familie. care iei parte n familie. care iei parte n familie.

8. Cum i ajui familia, din punct 8. Cum i ajui familia, din punct 8. Cum i ajui familia, din punct
de vedere moral i material? de vedere moral i material? de vedere moral i material?

S-ar putea să vă placă și