Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Informatica
Grupa: I.1.1
Profesor: Pîrvan Svetlana
Unitatea de învăţare: Algebra booleană
Tema: Variabile şi expresii logice.
Tipul lecţiei: Formarea cunoştinţelor.
Durata: 90 min
Competenţe specifice
 Formarea unei viziuni ştiinţifice asupra componentei informatice în societatea
contemporană;
 Cunoaşterea proceselor, principiilor şi metodelor de codificare şi decodificare a
informaţiei în scopul realizării comunicării interumane – sistem informatic.
 Aplicarea metodelor de algoritmizare, de formalizare, de analiză, de sinteză şi de
programare pentru soluţionarea problemelor legate de prelucrarea automatizată a
informaţiei
Subcompetenţe:
 Utilizarea algebrei booleene pentru prelucrarea digitală a informaţiei
 Argumentarea necesităţilor de utilizare a algebrei booleene în informatică.
Obiectivele lectiei : La sfirsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1: Să definească algebra booleană;
O2: Să enumere operaţiile algebrei booleene ;
O3: Să precizeze simbolurile operaţiilor logice;
O4: Să alcătuiască tabelele de adevăr a expresiilor logice.
Resurse materiale:
 Proiector multimedia; manualul, calculatorul.
Resurse didactice digitale:
 Prezentări necesare în diferite momente ale lecţiei:
Metode de evaluare:
Întrebări orale, exerciţii.;
Literatura: Informatică, manual clasa a X-a, An. Gremalschi, I. Mocanu, L. Gremalschi.
Strategii
didactice
Etapele lecţiei Obiectivele Activitatea profesorului Activitatea Timpul
elevului

Moment Salut elevii. Elevul de serviciu 2


organizatori prezintă lista
c Notez absenţele. absenţelor şi
pregăteşte cele
necesare pentru
activitate.

Captarea 1. Să se precizeze valoarea de adevăr a următoarelor Răspund la 10 conversaţia


atenţiei enunţuri:: întrebările euristică
Evocarea

propuse
“„Luna martie este ultima lună de iarnă”” -
„Chişinău nu este capitala Italiei.” Comandă
„Paris este capitala Germaniei” Presupunere Diapoz.
„Numărul „17” este prim” Propoziţie falsă 2,3,4
Propoz. adevărată
Un compartiment al matematicii, numit “algebra logicii”
operează cu propoziţii care pot fi adevărate sau false.
Unei propoziţii adevărate i se atribuie valoarea “1”, iar
unei propoziţii false i se atribuie valoarea “0”. O
propoziţie nu poate fi simultan adevărată sau falsă.
Algebra logicii a fost numită în cinstea matematicianului
englez George Boole
Anunţarea Subiectul: “Variabile şi expresii logice” Notează în caiete 5 Individual
Realizarea sensului
temei şi O1: Să definească algebra booleană; tema şi analizează
obiectivelor
O2: Să enumere operaţiile algebrei booleene ; obiectivele.
Power point
O3: Să precizeze simbolurile operaţiilor logice;
O4: Să alcătuiască tabelele de adevăr a expresiilor logice. Diapoz. 5

O1 Definirea axiomatică a algebrei booleene Elevii privesc, fac

Algebra booleană este o algebră formată din: notiţe în caiete şi 25 conversaţia


participă activ la euristică
Elementele {0,1};
discuţie, în
Realizarea Operatorii elementari { ¯, &, V} procesul didactic
obiectivelor problema-
Un set de postulate. efectuând tizarea
Negaţia propoziţiilor activităţi şi
investigaţii
O2 Fie x o propoziţie oarecare. Negaţia propoziţiei x este
propoziţia „NU x”, notată x́ , care este adevărată când x proprii,
O3 este falsă şi este falsă când x este adevărată. independente.

Valoarea de adevăr a propziţiei „NU x” este dată de


tabelul de adevăr: (diapoz. 8)
- elevii
Conjuncţia:
formulează ,
Fie x şi y două propoziţii oareacare. Conjuncţia abstractizează şi
propoziţiilor x, y este propoziţia „x ŞI y”, notată x&y ,
generalizează
care este o propoziţie adevărată cînd ambele propoziţii
sunt adevărate şi este falsă în rest. concluziile
desprinse din
Valoarea de adevăr a propoziţiei „x&y” este dată de
tabelul de adevăr: (diapoz. 9) actul descoperirii.

Disjuncţia:

Fie x şi y două propoziţii oarecare. Disjuncţia propoziţiilor


x, y este propoziţia „x SAU y”, notată x ∨ y , care este o
propoziţie adevărată cînd cel puţin una dintre propoziţii
este adevărată şi este falsă când ambele propoziţii sunt
false.

Valoarea de adevăr a propoziţiei „x ∨ y” este dată de


tabelul de adevăr: (diapoz. 10)
O4 Variabilele şi constantele logice, reunite cu ajutorul
operatorilor logici formează expresiile logice. Diapoz. 11

Valorile expresiilor logice se vor calcula folosind tabelele


de adevăr a operatorilor logici.

Pentru a evalua o expresie logică se stabileşte următoarea


prioritate a operaţiilor logice: (diapoz. 12)

Pentru simplificarea notaţiilor simbolul & este omis din


expresiile logice.
O4
Un elev la tablă va construi tabelul de adevăr al expresiei
logice: 10
Elevii participă la
x∧ ´y ∨ z
crearea tabelului
Exerciţiul 7 (d), pag. 91 de adevăr, fac
notiţe în caiete
Elaboraţi un program PASCAL, care întroduce valorile
logice ale variabilelor x,y şi z şi afişează valoarea Este analizat
expresiei logice: programul pascal 20

( x ∨´ y) z Diapoz. 15

Programul este
întrodus la
calculator şi
executat pentru
diferite valori ale
variabilelor logice

Reflecţia ; Ce noţiuni noi am învăţat azi la lecţie? este momentul în 10 conversaţia


care elevii euristică
Care sînt constantele algebrei booleene? sesizează
Care este prioritatea operaţiilor logice? organizarea şi
corelarea datelor
Cum evaluăm expresiile logice? acumulate despre
algebra booleană.

Anunţarea Cap.4, parag.4.1. exer.6 (c,d), exer. 7 (j) Notează problema 5


temei de în caiete
acasă

Totalurile Evidenţiez cine şi ce note a obţinut 3


activităţii Apreciez activitatea clasei în întregime.
Mulţumesc pentru lecţie.
La revedere

S-ar putea să vă placă și