Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

ALA I

Data: 22.10.2020
Prof. înv. Preșcolar: LAZĂR IULIA LOREDANA
Nivel I: grupa mijlocie
Tema anuală de studiu : ,,Când,cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului tematic:Toamnă harnică
Tema săptămânii : ,,Comoara din cămară ”
Tema activității intergrate :” Poveste de toamnă”
Domeniul/categoriade activitate:Jocuri si activitati liber alese (ALA 1)
Dimensiuni ale dezvoltarii:Curiozitate, interes și inițiativă în învățare.
Comportamente vizate: 1.1.Manifestă curiozitate și interes pentru
experimentarea și învățarea în situații noi;
1.2.Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu
copiii sau cu adulții din mediul apropiat;
2.1.Realizeaza sarcini de lucru cu consecvență;
2.2.Integrează ajutorul primit, pentru realizarea
sarcinilor de lucru la care întampină dificultăți;
3.1.Manifestarea creativitatii diverse.

Scopul activitatii: Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea


stimulării comunicării, favorizarea interrelaţionării, împărtăşirea cu ceilalţi şi
formarea comportamentului empatic la preşcolari.
CENTRE DE INTERES

JOC DE MASĂ - INSIRARE

Tema: „Brățara Zânei Toamna”


Obiective operaţionale:
O1- Să participe activ la exerciţiile de stimulare a muşchilor mici ai
mâinii;

O2- Să lucreze individual;

O3- Să folosească corect materialele de lucru;


BIBLIOTECĂ

Tema: „Codița mărului”

Obiective operaționale:
O4- Să realizeze prin exercitiu grafic codița merelor ;
O5- Să-şi dezvolte spiritul de ordine;

O6- Să lucreze ordonat;

ARTĂ

Tema: „Fructe și legume de toamnă”

Obiective operaționale:
O7- Să coloreze fructe si legume specifice anotimpului toamna ;
O8- Să respecte conturul fructelor si legumelor.

Strategia didactica:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia,
turul galeriei, exerciţiul.
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: fişe de lucru, mărgele, sârmă plușată,
creioane colorate, imagini cu fructe si legume specifice anotimpului toamna.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual,pe grupe
LOCUL DESFĂȘURĂRII: sala de grupa
RESURSE UMANE: 15 copii
DURATA: 25 minute

BIBLIOGRAFIE:
*** Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 0-6/7 ani),(2018), M.E.C.T.,
Bucureşti,
*** Metoda proiectelor la vârste timpurii; (2002), M.E.C., Ed. Miniped,
Bucureşti;
Desfășurarea activității
Strategii didact
Nr. Etapele Ob Timp Conţinutul instructiv-educativ
crt. activităţii . Metode şi Mijloace de
Op procedee învăţământ
. didactice
Moment
organizato- Asigurarea unui climat adecvat pentru
1 ric 2 min
desfaşurarea activităţii:
- materialele vor fi identificate de
către copii în centrele de interes;
- copiii intră în grupă şi se deplasează
conform reprezentării celor trei centre.

2 Captarea 3 min
atenţiei La sfârşitul întâlnirii de dimineaţă le
voi prezenta copiilor scrisoarea de la
Zana Toamna. Apoi vom purta o conversaţia
discuţie despre acesta și rolul ei în
activitatea de azi.

explicaţia

3 Anunţarea Precizez tema fiecarui centru de conversaţia


temei şi 5 min
obiectivele activitate și materialele necesare
desfășurării activității.
Astăzi ne vom împărți în trei
echipe pentru a afla cât mai multe
explicaţia
lucruri despre fructele si legumele
specifice anotimpului toamna. Prima
echipa va avea de făcut bratara pentru
Zana Toamna, a doua echipa va avea
de făcut codița marului, a treia echipa
va avea sarcina de a colora fructe si
legume de toamna.

Copiii își aleg centrul la care


Dirijarea 15
4 învăţării min doresc să lucreze prima dată,
dar după terminarea sarcinilor,
O1
ei se vor roti astfel încat conversaţia Creioane
fiecare copil va executa colorate
explicaţia Carioci
sarcinile de la fiecare centru,
O2 doar în cazul în care unii dintre demonstra- Fişe
ţia
O3 ei nu doresc,nu vor merge la Margele
un centru. exerciţiul
O4 Sârmă plușată
La centru JOC DE MASA
O5 Vor introduce margele cât mai viu
O6 colorate pe o sârmă plușată
La centrul BIBLIOTECĂ
O7
Vor realiza prin exercitii grafice,
O8 codita marului
O9 La centrul ARTA:
Vor colora corespunzător fructe si
legume specifice anotipului toamna.
Pentru fiecare centru de interes, se va
5
face trecerea în revistă a obiectivelor
O5 urmărite și rezultatele lor. conversaţia
Obţinerea
performan- O7 Educatoarea îi ajută pe copii să explicaţia
ţelor finalizeze sarcinile de lucru la fiecare
turul
5 min centru de interes. galeriei
Copiii vor explica cum au colaborat,
ce greutăți au întampinat si se vor
bucura de rezultatele colective
obținute.
Se vor face aprecieri stimulative
6 Încheiera conversaţia
activităţii 5 min pentru fiecare centru în parte şi pentru
toţi copiii.

S-ar putea să vă placă și