Sunteți pe pagina 1din 7

PRACTICA INVATAMANT

PRIMAR

STUDENT:IONITA GEORGIANA IONELA


FACULTATEA: STIINTE ALE EDUCATIEI
PROGRAM DE STUDIU: PEDAGOGIA INVATAMANTULUI PRIMAR
SI PRESCOLAR
NR.MATRICOL: 869
ANUL: II
GRUPA: 3
PROIECT DE LECTIE

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnaziala,,Sf.Andrei’’


Clasa:a II-a A
Propunător: Ionita Georgiana Ionela
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare in limba română
Unitatea de învăţare: ,,Familia”
Subiectul: “Cheile” de Tudor Arghezi
Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare
Durata: 50 min

Obiective de referinţă:
2.3.să redea prin cuvinte proprii, cu sprijin, un fragment dintr-un text citit;
3.2..să desprindă informaţii esentiale dintr-un text citit;
3.3.să citească fluent, corect şi expresiv un text cunoscut de mică întindere;

Obiective operaţionale:
O1 - să citească textul ,,Cheile’’ după Tudor Arhghezi , respectând intonaţia impusă de semnele
de punctuaţie;
O2 – să formuleze întrebări şi răspunsuri referitoare la conţinutul textului;
O3 - să identifice informaţii caracteristice textului narativ;
O4 – să alcatuiasca planul de idei, povestind oral textul;

Strategii didactice :
*metode si procedee : metoda ,,explozia stelară” , observatia, lectura
explicativa,conversatia ,explicatia, povestirea, exercitiul, metoda ,,cvintetul” .
*forme de organizare : frontal , individual ,pe grupe .
*mijloace de învăţământ : planşă „Explozia stelară”,fise de lucru ,fisa de evaluare cu,,
harta lecturii”, markere,caiete,tabla

Bibliografie:
*Ion Şerdean – “Metodica predării limbii române în ciclul primar” – Editura Didactică şi
pedagogică – Bucureşti – 1995;
*“Cartea cu jucării” de Tudor Arghezi ;
* Carmen Iordachescu : „Sa dezlegam tanele textelor literare; Editura Carminis 2005 ;
*Piţilă, T., Mihăilescu, C. – ”Limba şi literatura română – Manual pentru clasa a II-a”, Ed.
Aramis,Bucureşti,2004
SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE

Momentele Ob. Modul de abordare a invatarii Strategii


lectiei op. Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor didactice
I. Momentul  Stabileşte ordinea şi disciplina în sala de clasă; Se pregatesc pentru inceperea orei. Exercitiul
organizatoric  Pregăteşte materialele necesare în desfăşurarea organizatoric
activităţii; /
1min Frontal

II.Verificarea  Verifică cantitativ şi calitativ tema prin citirea Urmaresc tema individual , corectandu- Conversatia
temei orala de catre elevi. se acolo unde este cazul. /
5min Frontal/individual
III. Captarea şi  Se realizează prin „explozia stelară”
orientarea O2 Cine? Explozia stelară,
atentiei exercitiul
/
Frontal
5min
De ce? Cand?
Cheile

Ce?
Unde ?
Urmaresc plansa la flipchart si raspund la
 Prezintă pe o planşă la flipchart o stea în centrul intrebarea invatatoarei.
căreia se află imaginea lui Miţu şi Baruţu.
La ce lecţie vă gândiţi privind imaginea? Extrag câte o steluţă şi formulează
 Solicită elevii să extragă câte o steluţă de pe întrebările potrivite.
catedră, pe care va găsi scris câte un cuvânt:
CINE?, CE?, CÂND?, UNDE?, DE CE?. Posibile întrebări:
Fiecare steluţă se lipeşte la steaua mai mare existentă Cine a scris textul „Cheile”?
pe flipchart, după ce elevul care a formulat întrebarea Când au început sa comploteze Miţu cu
a primit răspunsul. (anexa 1) Baruţu?
Ce doreau Miiţu şi Baruţu?
Unde s-au urcat copiii?
De ce se uitau nedumeriţi copiii?
Iau cunoştinţă de subiectul şi obiectivele
IV.Anuntarea  Anunţă titlul temei şi precizează obiectivele lecţiei creându-şi motivaţia învăţării. conversatia
temei si a operaţionale. /
obiectivelor  Scrie titlul lecţiei la tablă. Scriu titlul si autorul lectiei pe caiete. individual
1min

V. Dirijarea  Propune citirea textului utilizand diferite procedee:


invatarii O1 *citirea in lant ; Citesc textul prin diferite procedee Conversatia,
*citirea selectiva; solicitate.
22min *citirea pe roluri. lectura explicativa
 Citirea textului pe fragmente, formularea /
planului de idei frontal
Se citesc fragmentele, se discută şi se formulează Citesc fragmentele, le discută
O4 ideile principale care se scriu pe tablă şi pe caiete. şi formulează ideile principale pe care le
scriu la tablă şi pe caiete.
Plan de idei
1. Miţu şi Baruţu încep să comploteze.
2.Copiii aduc scaune la dulap. Exerciţiul,
3.Dulapul se răstoarnă.
4.Familia discută cu Miţu şi Baruţu /
frontal
individual

La ce ne ajută planul de idei? Raspund la intrebare:


Planul de idei ne ajută la povestirea
integrală a textului. Povestirea ,
exercitiul
O4  Solicită elevii să povestească conţinutul textului, /
pe baza planului de idei. Povestesc conţinutul textului. frontal
Conversatia
O5 Consideraţi dreaptă hotărârea părinţilor? /
Credeţi că ar reuşi să inverseze rolurile şi copiii să Răspund întrebărilor, argumentează. frontal
se achite de responsabilităţile părinţilor?
Ce am învăţat din această lecţie?

VI. Obtinerea Rezolva sarcinile din fisele de lucru de Exercitiul


performantei O5  Pregăteşte elevii pentru activitatea de grup; lucru . /
Grupa1 Grupa 1 Pe grupe
10min Dacă aţi fi în locul părinţilor aţi fi dat cheile de la - răspund la întrebarea adresată şi
toate dulapurile?De ce? argumentează

Grupa2 Grupa 2
Răspunde la întrebarea: -răspund la întrebarea adresată şi
Dacă aţi fi în locul copiilor aţi fi luat cheile de la argumentează
toate dulapurile?De ce?
Grupa 3
Grupa3 -redactează un bilet
Scrieti un bilet in care cei doi copii isi cer scuze
de la parinti pentru fapta lor. Grupa 4
-alcătuiesc un cvintet
Grupa4
Alcatuiti un cvintet pornind de la cuvantul familia.
VII.Evaluarea O3  Solicită elevii să completeze la flipchart fişa de Răspund si completează fişa de evaluare Conversatia
activitatii evaluare reprezentând harta povestirii ,,Cheile”. /
5min  Evaluează şi apreciază produsul finit. frontal
(Harta lecturii – anexa 2)
VIII. Aprecieri finale, frontale şi individuale asupra Copiii sunt atenti la aprecierile facute de Conversatia
Încheierea participării la lecţie. invatatoare si isi noteaza tema. /
lecţiei Tema pentru acasă – Harta lecturii individual
1min
ANEXA 1

CHEILE
după Tudor Arghezi

CINE?

DE CE? CE?

UNDE? CÂND?
ANEXA 2

HARTA LECTURII

Personajele textului sunt:: Autorul este


…………………………… …………………………..
……………………………
......................................... Titlul lecturii:
.......................................
………………………….

Învăţătura desprinsă din text:


………………………………………………
………………………………………………
………………………………………………
………………………………………………
………………………………………………
………………………………………………
………………

S-ar putea să vă placă și