Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 20 februarie 2014


CLASA: a II-a B
ŞCOALA: Gimnaziala„SF Nicolae” Pietrosita
INVATATOR:Pintilie Florentina
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Prietenia
SUBIECTUL: Textul narativ „Furnica si porumbita”dupa Lev Nicolaevici
Tolstoi
TIPUL LECŢIEI: predare-învăţare

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
3.4. sa citeasca in ritm propriu un text de mica intindere;
2.3. sa redea prin cuvinte proprii, cu sprijin ,un
paragraf/fragment dintr-un text citit;
2.1. sa imbine enunturi intr-un mesaj propriu.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
3.4.1. sa citeasca in mod constient;
3.4.2. sa citeasca respectand semnele de punctuatie;
3.4.3. sa citeasca selectiv,dupa criterii date;
2.3.1. sa formuleze raspunsuri la intrebarile adresate;
2.3.2. sa redea continutul mesajului textului;
2.3.3. sa isi exprime propria opinie ,in raport de situatia textului.
2.1.1. sa imbine cuvintele dezordonate intr-un mesaj coerent;
2.1.2. sa redea in cuvinte proprii mesajul descifrat.
METODE SI PROCEDEE:
-citirea explicativa,citirea in lant,citirea selectiva,conversatia
euristica,problematizarea,joc didactic;”Furnicutele buclucase”
MIJLOACE DIDACTICE:
-manualul,textul suport;”Furnica si porumbita”dupa L.N.Tolstoi,pliculete
cu proverbe,furnicute buclucase
: MOD DE ORGANIZARE A ACTIVITATII
-frontal,individuala,in perechi,pe grupe.

EVALUARE:
-frontala,individuala,in perechi,pe grupe
RESURSE:
-umane: 13 elevi

-de timp: 50 minute


BIBLIOGRAFIE:
/
*Manualul-Limba si literatura romana clasa a II-a
,ed.”Aramis”autori:Tudora Pitila,Cleopatra Mihailescu;
*Programa scolara clasele I si a II-a- Ministerul Educatiei si Cercetarii

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr. Secventţele Ob. Desfasurarea lectiei Strategia Evaluare
crt. lectţiei didacticaă
1. Moment Se organizeaza colectivul de elevi ,se conversatia/activit
organizatoric pregatesc materialele necesare ,se ate frontala
1` asigura climatul favorabil invatarii.

2. Reactualizarea Se verifica tema de acasa cantitativ. Aprecieri


cunostintelor Se citeste tema. conversatia,exerci verbale
tiul,activitate
3` frontala

3. Captarea atentiei Le spun elevilor ca o porumbita le-a conversatia,activit


lasat o surpriza la fereastra.Daca vor fi ate frontala
2` atenti si activi ,in timpul orei, la sfarsit
vor putea descoperi despre ce este
vorba.
4. Anuntarea temei Astazi vom citi un text despre o conversatia,explic
si a obiectivelor furnicuta si o porumbita,minunata la fel atia,activitate
ca cea care a lasat surpriza.Vom afla ce frontala.
2` inseamna sa ai un prieten adevarat.
5. Dirijarea Se solicita elevilor sa deschida observatia
invatarii manualele la pag.70. conversatia, sistematica
Se numeste un elev care sa citeasca exercitiul,
28` titlul si autorul. explicatia,
3.4.1 Se roaga elevii sa citeasca textul,in
gand/soapta,timp de 3min.
Se trece la citirea in lant a textului,de activitate
catre elevi. individuala
Se face citirea model de catre
invatatoare.
3.4.2 Se face citirea dupa model. aprecieri
Se adreseaza intrebari in legatura cu activitate frontala verbale
textul pentru asigurarea intelegerii
mesajului textului:
*Despre cine este vorba in lectie?
*Ce a facut furnica?
2.3.1 *De ce a coborat la rau?
*Ce era sa pateasca,furnica?
*Cine a salvat-o?
*Cum a fost gestul porumbitei?
*Cine era s-o prinda pe porumbita?
2.3.1 *Cine a salvat-o pe ea?
*Cum a salvat-o furnicuta? conversatia,
*Ce ati invatat voi din text/ problematizarea,
2.3.3 *Ce ati fi facut in locul furnicutei?dar in explicatia
locul porumbitei?
3.4.3 Se solicita identificarea de catre
elevi,apoi citirea enuntului,in,care:
--se spune ce i s-a intamplat porumbitei
--se spune ce i s-a intamplat furnicutei
--se spune cum a salvat-o furnicuta pe
porumbita.
Se solicita deschiderea caietelor de activitate frontala, observatia
clasa. individuala sistematica
Se scrie data,titlul,autorul,elevii in
caiete,iar invatatoarea la tabla.
Se scrie la tabla propozitii lacunare pe
care elevii trebuie sa le completeze.
2.1.2 *Am aflat ca o furnicuta...........
*Interesant a fost ca...........
*Un alt titlu potrivit ar fi..........
6. Obtinerea Le spun elevilor ca vom juca un joc pe explicatia evaluare
performantelor grupe:”Furnicutele buclucase” formativa
Elevii sunt impartiti in trei
grupe(5+4+4).
10` Fiecare grupa va primi cate o
furnicuta,care are scris pe ea cate 2
2.3.1 cuvinte:CE...,CINE...,DE activitate pe
CE...,CARE...,CUM...,UNDE... grupe
Fiecare grupa va avea de formulat cate
2 intrebari care sa inceapa cu acele
cuvinte gasite pe furnicute.
2.3.3 Cate un membru din fiecare grupa va
adresa intrebarile ,formulate de grupa
lui ,celorlalte grupe.
7. Asigurarea Pentru ca toti au fost activi si cuminti,e conversatia,activit
retentiei si a timpul sa descoperim surpriza ate in perechi
transferului porumbitei.
Cate un elev din banca va lua cate un
3` 2.1.1 pliculet ,de pe fereastra,sa dezlege cu
colegul de banca surpriza.
Elevii sunt solicitati sa citeasca ce au
2.1.2 descoperit.
Cei care termina mai repede vor scrie in
caiet ce au descoperit.

8. Concluzii si Se evalueaza activitatea desfasurata,se conversatia aprecieri


aprecieri fac aprecieri si recomandari. verbale

1`

S-ar putea să vă placă și