Sunteți pe pagina 1din 4

Data: 9.12.

2021
Gradinita: GRADINITA NR. 26 „Junior” Brașov
Educatoare: Ana Maria Rusen

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa: Mare
Tema anuala de studiu: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: „Magia sărbătorilor”
Subtema: „Bucurie, veselie, iarna-i o copilărie”
Domeniul de activitate: Științe
Categoria de activitate: Activitate matematică
Tema activitatii: „Decupăm și decorăm, iarna s-o încununăm”
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul de activitate: Predarea cifrei 6

Scopul activitatii: DS/DOS - Predare joc didactic cu material individual/decorarea mănușii


cu fulgi de nea.

Obiectivele activitatii: Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili:

O1 : să recunoască cifrele de la 1 la 6 ;


O2 : să numere corect de la 1 la 6 ;
O3 : să folosească în mod corect materialele de lucru destinate fiecărei activități ;
Sarcina didactica:
- Decorarea mănușii cu 6 fulgi de nea prin lipire.

Regulile jocului:
- Copilul primește într-un plic o mănușă și 6 fulgi de nea.
- Copilul decorează mănușa cu materialele puse la dispoziție.
Elemente de joc: aplauzele, aprecieri verbale, recompensa.
Metode si procedee didactice: explicatia, demonstratia.
Forme de evaluare: frontala, individuala.

Mijloace de invatamant: mănușă, lipici, fulgi de nea, tabla, coli, cifre(1-6).


Locul desfasurarii: Sala de grupa.

Durata: 25-30 minute.

Scenariul Zilei

Programul zilei începe cu întâlnirea de dimineața care va debuta cu intrarea ordonată a


copiilor în sala de grupă. Apoi urmează salutul:
-Bună dimineața, fulgușorilor, astăzi este o zi deosebită! Rog copiii să se așeze pe
scăunele în semicerc și anunț tema întâlnirii: ,,Decupăm și decorăm, iarna s-o
încununăm”. Prezența se realizează atunci când copiii sunt așezați în semicerc, cu
ajutorul versurilor: „După ce ne-am așezat/Și frumos ne-am salutat/ Colegii ne-am
întânit/Oare cine la grădinița nu a venit?”
Urmează calendarul naturii. Copiilor li se va îmnâna câte o planșă cu cele 4
anotimpuri. În mijlocul planșei se află o săgeată pe care cei mici o vor îndrepta către
anotimpul potrivit în care ne aflăm, după ce le voi adresa un set de întrebări – „Cum
este astăzi afara?”, „Cu ce v-ati îmbrăcat astăzi pentru a nu răci?” Ce ați simțit imediat
cum ați ieșit din casă?”
Urmează noutatea zilei, moment în care vom purta o discuție pe tema „Ce am făcut în
weekend?”
Momentul de înviorare se va desfășura prin executarea jocului cu cânt: ,,Dansează
hopa-hopa”
Urmează rutinele – la toaletă, deprinderi de igienă, micul dejun.
După servirea mesei copiii intră ordonat în sala de grupă și sunt invitați să se așeze în
semicerc pentru a desfășura jocul didactic ,,Bucurie, veselie, iarna-i o copilărie”

DEMERSUL DIDACTIC

Etapele Ob. Continutul activitatii Strategia Evaluarea


activitatii didactica
Moment Pregatirea
organizatoric materialului didactic;
Aranjarea
spatiului educational.

Captarea Captarea atenției se va realiza Conversatia


atentiei cu ajutorul lui Moș Explicatia
Craciun(pluș). Acesta le va
explica copiilor care este
sarcina lui, pentru ce a venit și
le va cere ajutorul.

Anuntarea Se va anunta tema- „Decupăm Expunerea


temei si a și deocrăm, iarna s-o
obiectivelor încununăm”.
Le vor fi explicate copiilor
sarcinile pe care le au de făcut
și li se vor prezenta materialele
cu care vor lucra.
Reactualizarea Se va purta o scurta discutie Conversatia Aprecieri
cunostintelor despre ceea ce au învățat Explicatia verbale
invatate înaintea cifrei 6. Orala
anterior
Copiii vor fi asezați în bănci.
Fiecare, pe rând, primește un Explicatia
plic pe care il deschide abia
când toți copiii au plictul pe
masă. În interiorul plicului se
afla o mănușă și 6 fulgi de nea.
Vor scoate mănușa si fulgii din
plic si vor fi așezate pe masă.
Copiii vor număra fulgii și vor
spune câți sunt. Apoi, vor face
Dirijarea perechi, urmând să spună câte
învățării perechi s-au format. Pentru a se Orala
asigura doamna educatoare că
cei mici au înțeles sarcina, va
ridica o coală pe care sunt
trecute cifrele de la 1 la 6, apoi,
pe sărite, copiii vor spune ce
cifre sunt. Demonstratia
Urmează lipirea fulgilor de nea
pe mănușa primită.
Asigurarea Jurnal de învățare – copiii
retentiei si a răspund la întrebări primite Conversația
transferului despre activitatea de astăzi.
Incheierea Se vor face aprecieri Conversatia Frontala
activitatii individuale si colective asupra
modului de participare a
copiilor la activitate si a
comportamentului acestora.
Vor primi recompensă – steluțe
colorate pe care le vor lipi unde
doresc.

S-ar putea să vă placă și