Sunteți pe pagina 1din 15

Proiect didactic

DATA: 18 mai 2012

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Alexandrina Simionescu Ghica

GRUPA: mare pregătitoare

PROPUNĂTOARE: Staicu Iuliana – Alina

TEMA: ,,Când/ Cum şi de ce se întâmplă?’’

SUBTEMA: ,,Păsările călătoare’’

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare – sistematizare de cunoştinţe şi


deprinderi

FORME DE REALIZARE: activitate integrată

FORME DE ORGANIZARE: frontală, pe grupuri, individuală

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

*consolidarea şi verificarea cunoştintelor copiilor, referitoare la


aspecte legate de păsările călătoare, ca elemente ale mediului
înconjurator;

*sistematizarea cunoştinţelor şi deprinderilor matematice de


utilizare a numerelor în concentrul 1-10, exprimate într-un limbaj
matematic corespunzător.

ACTIVITATI DE INVATARE:

1. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA (ADP):

ADP: Intalnirea de dimineata: Salutul, calendarul naturii, prezenta.


2. ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA 1):
* Alfabetizare: ,, Rochiţa rândunicii ‘’ – semne grafice.
* Construcţii: ,, Adăposturi pentru păsările călătoare ‘’.
* Artă: ,, Rândunica ’’- rupere, lipire.

ACTIVITĂŢI RECREATIVE (ALA 2):


 Joc de mişcare: ,,Păsărică, mută-ţi cuibul ‘’.

3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE (ADE):


 Domeniul ŞTIINŢE (DŞ):
Categoria de activitate: Activitate matematică
Teme activităţii: << A câta rândunică a zburat >> - joc didactic

• Domeniul Om şi Societate (DOS):


Categoria de activitate: educaţie pentru societate

Tema activităţii: << O faptă bună >> - poveste create de copiii

OBIECTIVE OPERATIONALE:

ADE (DŞ):

- să formeze şirul numeric crescător în limitele 1-10;


- să precizeze locul fiecărui numar în şirul numeric;
- să stabilească vecinii numerelor naturale în şirul numeric 1-10;
- să identifice obiectul (imaginea) care lipseşte dintr-un şir format;
- să denumească utilizând numeralul ordinal corespunzator
respectând acordul verbal între numeral şi substantuvul care-l
însoţeşte.
SARCINA DIDACTICA:

- recunoaşterea şi precizarea locului fiecărui număr în şirul


numeric;
- utilizarea corecta a numeralului ordinal;
- identificarea vecinilor fiecarui numar in sirul 1-10;
- rezolvarea sarcinii fisei de munca independent.

REGURILE DE JOC:

- la semnalul meu ( o bătaie din palme) copiii închid ochii, timp în


care se ascunde o rândunică din sirul constituit; ( la două bătăi din
palme) copiii deschid ochii şi sesizează a câta rândunicâ ,, a
zburat’’; îi asociază cifra corespunzătoare, utilizând numeralul
ordinal;
- răspund copiii desemnati de mine;
- raspunderile sunt appreciate diferit.

ELEMENTE DE JOC:

- întrecerea, mişcarea, mânuirea materialului, stimularea,


aplauzele.

FORMELE DE EVALUARE: aprecieri verbale, aplauze, recompense,


fişă de muncă independent.

ADE (DOS):

• alcatuiasca o poveste scurta dupa un inceput dat;

• sa se exprime corect, fluent coerent si expresiv, in propozitii


dezvoltate;
• sa utilizeze in crearea unei povestiri, fomule specific initiale:
introducerea, cuprinsul si incheierea cu formula finala;

• sa desprinda mesajul povestirii sis a ii gaseasca acesteia titlul cel


mai sugestiv.

ALFABETIZAREA:

- să traseze semene grafice în spaţiul dat;


- să mânuiască corect instrumentul de scris, respectând poziţia
corectă la masa de scris.

ARTĂ:

- să rupă hârtia pentru a obţine fulgii păsărilor;


- să lipească hârtia ruptă în conturul rândunicii;
- să lipească ochiul păsărilor.

CONSTRUCŢII:
- să construiască din cuburi adăposturi pentru păsărele;
- să căptuşească interiorul cu iarbă uscată.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, jocul,
problematizarea, turul galeriei.
b) Material didactic:planşă suport, fişe de muncă independentă, rândunică din
hartie, cifre, creione, carioci, hârtie glacée, lipici, coli, ochi din plastic,
cuburi, iarbă uscată, recompense.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
C.Lupu, D.Săvulescu, Programa activităţilor instructiv-educative din grădiniţa
de copii, 2004
Florica Mitu , Ştefania Antonovici, Metodica activităţilor de educare a
limbajului în învăţământul preşcolar, Editura Humanitas, 2005
Grama, Filofteia si colaboratorii, ,,Curriculum pentru învăţâmântul preşcolar’’,
Ed.DPH, Bucureşti, 2008.
SCENARIUL ZILEI
Ziua debutează cu întâlnirea de dimineaţă, când toţi copiii stau pe
covor, în semicerc, asigurându-se contactul vizual între copii. Se face
prezenţa copiilor, se completează calendarul naturii şi se află noutatea
zilei. Pentru spargerea gheţii se desfăşoară jocul ,, Amestecă, îngheaţă,
formează perechi’’. Li se prezintă copiilor centrele la care urmează să îşi
desfăşoare activitatea, dându-le posibilitatea de a-şi alege centrul
preferat.

Noutatea zilei o reprezintă o rândunică tristă, care nu mai ştia să


numere şi era foarte supărată. Îi voi ruga pe copii să o ajute pe
rândunică să numere ca să nu mai fie tristă. Acest lucru va fi posibil
numai dacă aceştia vor îndeplini sarcinile pe care le au de rezolvat.

Ca să înveselim atmosfera vom merge pe la centre cu trenuleţul,


iar copiii vor fi vagoanele trenuleţului. Se face intuirea materialelor
pregătite la fiecare centru. La sectorul Ştiinţă, se va desfăşura jocul
didactic de la matematică. La sectorul Alfabetizare,copiii vor realiza
scrierea cu semne grafice în spatial dat. La sectorul Artă, copiii vor lipi
bucăţile de hârtie glacee pe conturul rândunici. La sectorul Construcţi,
copiiivor construi adăposturi pentru păsărele.

La finalul activităţii, copiii trec pe la fiecare centru pentru a


aprecia modul în care s-a desfăşurat activitatea. Activitatea liber aleasă
2 constă în ,,Păsărică, mută-ţi cuibul ‘’- un joc de mişcare în care copiii
vor forma pe rând cuibul şi vor fi păsărele.
SCENARIUL DIDACTIC
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE
1. Moment Crearea condiţiilor
organizatoric necesare bunei
desfăşurări a activităţii:
 Aerisirea sălii
de grupă;
 Aranjarea
materialelor
pe centrele de
activitate;
 Aşezarea
scăunelelor
pentru
întâlnirea de
dimineaţă
2. Captarea Preşcolarii se aşază în - Conversaţia - observarea
atenţiei semicerc şi se realizează comportame
întâlnirea de - explicaţia ntului verbal
dimineaţă’’, (salutul, şi nonverbal
prezenţa, calendarul - exerciţiul al copiilor
naturii), apoi jocul ,,
Amestecă, îngheaţă, - personaj
formează pereghi’’. surpriză
Noutatea zilei o
reprezintă ˮRândunicaˮ.
Ea este tristă deoarece
nu mai ştie sa numere si
îi roagă pe copii să o
ajute.
În semn de mulţumire,
rândunica le-a pregătit
la centre mai multe
surprise.
3. Anunţarea - Anunţ copiii că vor - Explicaţia
temei si a desfăşura un joc
obiectivelor foarte interesant,
intitulat ˮA câta
rândunică a
zburat?ˮ, în care
să formeze şirul - conversaţia
numeric în limitele
1-10 precizând
locul fiecărei
multimi în şir,
precum şi
numeralul ordinal
corespunzător;
- să stabilească
vecinii numerelor
naturale în şirul
numeric 1-10;
- să identifice lipsa
unui obiect
(imagine) dintr-un
şir format, să-l
denumească
utilizând
numeralul ordinal
corespunzător
respectând
acordul verbal
între numeral şi
substantivul care-l
însoţeşte.

4. Prezentarea Se prezintă zonele de


noului activitate şi sarcinile
conţinut specific. Copiii intuiesc
materialele de la fiecare
centru, ascultă
cerinţele, apoi îşi aleg
centrul unde vor lucra.

5. Dirijarea Le voi prezenta ceea ce


învăţării au de făcut la fiecare
centru de activitate.
Apoi îi voi invita să se
aşeze pe sectoare in
funcţie de ce îşi doresc.
Activitate matematică aprecieri
- Anuntarea jocului pozitive
- se vor juca asupra
jocul: ,, A câta explicaţia activităţii
rândunică a copiilor
zburat?’’
- Explicarea jocului,
regulilor si a
modului de
desfasurare.
Chem pe rand
cate un copil sa
aseze randunelele conversaţia
in sir crescator de
la 1-10. Dupa care
voi sustine jocul
privind plansa
pregatita de mine.
Randunelele
neastamparate
vor sa zboare. Voi
trebuie sa
descoperiti a cata
randunica a
zburat. Pe planşă
se găsesc mai
multe rândunele
( zece),la semnalul
meu ( o bătaie din
palme), voi veţi
închide ochii, una
din rândunele va
zbura în timp ce
voi aveti ochii
închişi, când auziţi individuala
două bătăi de
palme deschideţi
ochii, va uitaţi cu
atentie şi copilul
numit de mine
când voi
intreba ,, A câta
rândunică a
zburat?’’ va
raspunde. Dupa
aceea se expun
regulile, se va
realiza jocul de
probă, după care
se trece la
desfaşurarea
propriu-zisă a
jocului didactic.
- Complicarea
jocului: vor primi
fise de muncă
independentă,
prin intermediul
carora copiii îşi
vor consolida încă
o dată
cunostinţele
referitoare la
numeratia în
concentrul 1-10.
Artă: Copiii vor rupe
hârtia glacee şi o vor lipi conversaţia
pe şablonul rândunici.

Constructii: Copiii vor


construi, din cuburi
adăposturi pentru Aprecieri
păsări şi le vor căptuşi exercitiu pozitive
cu iarbă uscată. asupra
activităţii
Alfabetizare: Preşcolarii problematiz copiilor
vor realiza scrierea cu area
elemente grafice
rochiţa rândunicii.
După intuirea
materialeor din fiecare conversaţia
centru şi precizarea
sarcinilor de lucru, exercitiul
copiii îşi aleg centrul
preferat şi lucrează explicatia
conform indicaţiilor
primate.

La DOS: copiii se aseaza conversatia


in semicerc si le voi explicatia
spune inceputul
povestii pentru ca
acestia sa continue in
functie de imaginatia
fiecaruia.
6. Evaluarea În finalul activităţii, conversaţia Turul galeriei
activităţii copii vor face turul
galeriei şi vor aprecia turul galeriei
lucrările realizate

7. Încheierea Fac aprecieri generale şi conversaţia aprecieri


activităţii individuale, privind pozitive
modul în care s-a asupra
desfăşurat activitatea. activităţii
Rândunica, veselă le copiilor
mulţumeşte copiilor că
a ajutat-o să numere,
oferă copiilor
recompense.
ACTIVITĂŢI RECREATIVE: ( ALA 2)

 Joc de mişcare: ,,Păsărică, mută-ţi cuibul ‘’.

Categoria de activitate: ALA 2


FORMA DE REALIZARE: Jocuri distractive

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea atentiei si a deprinderii de a executa


deprinderi motrice de baza.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să-şi coreleze mişcările în funcţie de sarcinile jocului;

-         să participe cu interes la joc păstrând ordinea şi disciplina;

-         să manifeste interes prin participare efectivă si afectivă.

METODE sI PROCEDEE:conversatia, explicatia, demonstratia,


exercitiul,expunerea;

FORMA DE REALIZARE: frontal, în grup.

Evenimentul         Continutul Strategiile Evaluare


      didactic        didactice
1. Organiza- Copiii sunt adunati în
rea activitatii. cerc în mijlocul salii.
Mesele si scaunele sunt
asezate pe margine.
2.Anunţarea si Tot astăzi ne vom juca - expunerea
explicarea un alt joc de mişcare
jocului. numit,,Păsărică, mută- - explicarea
ţi cuibul".Pentru a ne
putea juca trebuie să ne
împartim în echipe de
câte trei copii. Doi
copii se vor tine de
mâini
formând ,,cuibul" iar al
treilea intra la mijloc
fiind ,,păsărica". Un
copil rămas fără
pereche va
striga ,,Păsărică, mută-
ţi cuibul". În acest
moment păsările copii
trebuie să-si schimbe
cuibul la joc
participând şi copilul
care a strigat. Păsărica
rămasă fără cuib va
primi o pedeapsă şi va
da urmatorul semnal.

REGULI:

- nu avem voie să ne
împingem;

- nu avem voie două


pasarele în acelasi
cuib;
3.Desfasurarea Pentru a vedea dacă - demon- Evaluare
toţi copii si-au însuşit stratia initiala
jocului de regulile jocului vom
proba.
desfasura un joc de
probă. Dacă este
nevoie explicatiile vor
fi reluate.
4.Desfasurarea Copiii vor forma pe - exerciţiul  
propriu-zisa a rând cuibul si vor fi
jocului. Evaluare
pasarele. Voi urmări
cuntinuă
buna desfăşurare a
jocului, intervenind
ori de câte ori este
cazul.
5. Încheierea Voi face aprecieri Evaluare
activitatii. asupra jocului şi voi
oferi copiilor sumativă
stimulente.

S-ar putea să vă placă și