Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 8.12.2016
PROPUNĂTOR: Deket Simona-Daniela
EDUCATOAREA: Simion Persida
GRUPA: Mare
UNITATE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița Nr.8, Sighetu Marmației
TEMA ACTIVITATII: „Cum este , a fost si va fi aici, pe Pământ?”
TEMA ZILEI: „Tradiții si obiceiuri românești”
CATEGORIA ACTIVITĂŢII: Jocuri şi activităţi alese
FORMA DE REALIZARE: Activităţi pe centre de interes:

ARTĂ: Podoabe pentru pomul de Crăciun

CONSTRUCŢII: Rafturi pentru cadouri

JOC DE MASĂ: Puzzle de Crăciun


SCOPUL ACTIVITATII:
 Socializarea copiilor prin activităţi semidirijate care fixează cunoştinţele
însuşite anterior şi pregătesc activităţile următoare.
 Dezvoltarea creativității, gustul estetic, autonomiei in acțiuni,
 Exersarea capacităţii copiilor de a aborda teme şi tehnici variate de activitate.
OBIECTE OPERATIONALE:
O1- să intuiască materialele existente la cele trei centre de interes;
O2- să aleagă centrul unde doreşte să lucreze;
O3- să comunice verbal cu partenerii de la masa de lucru şi cu educatoarea;
O4- să respecte regulile de comportare civilizata
O5- să valorifice propriile lucrări în decorarea sălii de grupă şi a holului grădiniţei.
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul,
exerciţiul, munca in echipa.
 MATERIAL DIDACTIC: fiecare sector de activitate va fi dotat cu materiale
specifice: de pictat globuri, de aranjat pe farfurie obiectele de Crăciun, puzzle
cu imagini de Craciun.
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în echipă
DURATA: 40-45 de minute

BIBLIOGRAFIE:
1. „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Ed. V&I
Integral, Bucureşti, ediţie revizuită, 2008
ARTĂ: „Podoabe pentru pomul de Crăciun”
Sarcini de lucru:
 Să picteze globurile din polistiren cu ???;
 Să impodobeasca farfuria cu obiecte de Craciun
 Să analizeze lucrările realizate pe baza următoarelor criterii: originalitate,
acurateţe, gradul de finalizare a lucrării.
Materiale didactice: globuri de polistiren…

CONSTRUCŢII: „Rafturi pentru cadouri”


Sarcini de lucru:
 Să construiască din imaginaţie rafturi pentru cadouri;
 Să colaboreze cu colegii în vederea realizării unei construcţii mai mari;
 Să mânuiască cu uşurinţă materialele puse la dispoziţie.
Materiale didactice: ….??.

JOC DE MASĂ: „Puzzle de Crăciun”


Sarcini de lucru:
 Să asambleze piese de puzzle si sa redea imaginea unui desen de Craciun;
 Să recunoască personajele și obiectele specifice sărbătorilor de iarnă;
 Să colaboreze în vederea finalizării imaginilor.
Material didactice: trei tipuri de puzzle.

Nr. EVENIMENTUL OB STRATEGII


CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC EVALUARE
crt DIDACTIC OP DIDACTICE

1 Moment - aranjarea mobilierului corespunzător


organizatoric activității (scaunele si masutele pentru
fiecare centru);
- pregatirea materialelor didactice si
distribuirea lor pe arii de stimulare.
- primirea copiilor.
2 Introducerea în O1 Se realizează intuirea materialelor de Aprecieri
activitate la cele trei centre de interes: Artă, Conversatia verbale
Construcţii şi Joc de masă.
Evaluarea
atenţiei
3 Anuntarea temei Se vor prezenta uneltele de lucru si
modul de lucru. Conversatia
Pe parcursul sosirii copiilor,se vor Evaluarea
explica sarcinile pe care le au facut. Explicatia atenţiei
Dragi copilasi,am auzit ca va plac
jocurile de Craciun,asa ca m-am gandit
ca azi sa ne jucam niste jocuri foarte
frumoase legate de Craciun.

Sunt solicitaţi copiii să-şi aleagă Exerciţiul Aprecieri


4 Desfasurarea O2 centrul la care preferă să lucreze, apoi verbale
activitatii se va prezenta modul de realizare a
O3 fiecărei teme:
Nr. EVENIMENTUL OB STRATEGII
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC EVALUARE
crt DIDACTIC OP DIDACTICE
Jocul Încurajări
O4 ARTĂ: - copiii vor confecționa
podoabe de Craciun
O5 Demonstraţia
CONSTRUCŢII:- copiii vor realiza
diferite rafturi pentru cadouri

JOC DE MASĂ:- copiii vor Munca in


reconstitui puzzle-uri cu imagini echipa
specifice sărbătorilor de iarnă

Se supraveghează atent activitatea


copiilor în cadrul celor trei centre de
interes, se dau indicaţii sugestii şi
ajutor acolo unde este nevoie.

Se va preciza ca cele mai frumoase


lucrari vor fi puse la expozitie

5 Evaluare Apreciez verbal activitatea,modul de Aprecierea Aprecieri


lucru, lucrarile copiilor. verbala verbale

Asez la expozitia grupei lucrarile Aplauze


copiilor de la sectorul Arta

6 Incheierea Se strang materialele si se va pregati


activitatii sala de grupa pentru urmatoarele
activitati.
Toti copiii vor primi recompensa.

S-ar putea să vă placă și