Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

„Vacanta de vara”
Prof. documentarist
Dragu Georgiana Daniela
"Adeseori , o vacanta inseamna ca
familia merge sa se odihneasca ,
insotita de o mama care are grija ca
toata lumea sa se relaxeze." 
Marcelene Cox 
Tema activitatii :„Vacanta de vara!”

Tipul activitatii: Sistematizare, verificare şi evaluare

Data: 25.05.2016

Locul desfasurarii: CDI- Liceul Tehnologic Ion Popescu-Cilieni

Participanti: elevii clasei 0

Responsabil: prof.doc. Dragu Georgiana Daniela

Resurse temporale: 50 minute

OBICTIV CADRU : Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a


mediului înconjurător, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea
acestuia

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : Să cunoască unele elemente componente ale


lumii înconjuratoare
Să exploreze şi să descrie verbal obiecte,
fenomene, procese din mediul înconjurător
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
1. Să recunoască anotimpul după elementele caracteristice fiecăruia
2. Să recunoască zona geografică după elementele sale
3. Să denumească obiectele de îmbrăcăminte, încălţăminte, în funcţie de
anotimp şi zonă
4. Să enumere mijloacele de transport în comun şi specifice zonei
5. Să denumească formele de relief
6. Să enumere plantele, vieţiutoarele specifice zonei de munte sau câmpie
şi să redea sunetele lor prin onomatopee
7. Să denumească jucăriile folosite şi să mimeze jocurile practicate la
munte sau la mare
8. Să mânuiască obiectele puse la dispoziţie
9. Să înveţe să iubească şi să îngrijească natura

SARCINA DIDACTICĂ : Orientarea corectă a copiilor prin selectarea


imaginilor specifice zonei( mare/munte) , anotimpului vara
REGULILE JOCULUI : Copiii selectează imaginile specifice celor două
zone( mare/munte) , apoi descriu ceea ce au făcut şi pun întrebări colegilor
ELEMENTE DE JOC : Surpriza, deplasarea, aplauze, mimarea unor acţiuni şi
redarea unor onomatopee
METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul
problematizarea
MIJLOACE DIDACTICE : Imagini si obiecte specifice anotimpului vara,
zonelor mare/munte
FORMA DE REALIZARE : Frontal, individual, pe grupe

ETAPELE CONŢINUTUL INSTRUCTIV- METODE MIJLOACE


ACTIVITĂŢII EDUCATIV ŞI DIDACTICE
PROCEDE
E
Organizarea -stabilirea ordinii, pregătirea
activităţii elevilor pentru lecţie, pregătirea
materialelor necesare pentru
desfăşurarea activitatii, aşezarea
elevilor in doua echipe.
Captarea Se va face intoducând copiii în Observaţia Cadrul adecvat
atenţiei cadrul adecvat celor două medii Explicaţia prin obiecte
naturale (mare/munte) specifice

Anunţarea „Astăzi ne vom juca un joc numit Expunerea


temei şi „VACANTA DE VARA”, prin
enunţarea care se va urmări dacă ştiţi să
obiectivelor denumiţi, să enumeraţi obiectele de
îmbrăcăminte şi încălţăminte,
mijloacele de transport, şi multe
alte obiecte legate de mediul
înconjurător.”
Desfăşurarea I. Explicaţia şi demonstraţia jocului Explicaţia Dosar cu
jocului „Ne vom imagina că vom pleca în şi imagini
vacanţă în tabără, însă, unii la mare demonstra
şi alţii la munte. Ca să putem pleca ţia
tebuie să ne facem bagajele cu tot
ceea ce avem nevoie, să mergem cu
anumite mijloace de transport. În
drum vom vedea mai multe forme
de relief, iar când ajungem la Unele obiecte
destinaţie vom vedea anumite folositoare in
plante, vieţuitoare şi o să ne jucăm vacanta
Exerciţiul
anumite jocuri.”
şi Vaporaşe,
II. Jocul propriu-zis
explicaţia bărcuţe, tren,
Un copil, din cei care vor pleca la
telescaun-jeton,
mare, va veni în faţă, va lua dosarul
telecabină-jeton
şi-şi va pune imaginile de care va
Pietre, scoici
avea nevoie.
Acelaţi lucru apoi va face un copil
din cei care vor pleca la Urs, căprioare,
munte,expunand imagini despre vulpe, delfin,
munte. balenă
După ce ne-am făcut „bagajele” ce Patine, schiuri,
facem ca să ajungem la destinaţie? găletuşă, forme,
Ce mijloace de transport specifice undiţă, bol,
cunoaşteţi la mare/munte? (vor rucsac
reda unele sunete prin onomatopee)
În drumul vostru ce forme de relief Problemat
aţi văzut? Când bate vântul cum se izarea
aude?
Ce plante găsim la munte/mare?
Dar ce vieţuitoare?
Ce sunete scot ele?
Ce faceţi voi acolo? Vă rog să
mimaţi anumite acţiuni şi cei din
tabăra opusă trebuie să ghicească
Dacă vor ghicii veţi pune în bol
scoici (dacă sunteţi din tabăra de la
mare), iar dacă nu vor pune ei o
pietricică în rucsac, dându-vă ei
atunci cadou.
Asigurarea Cei din tabăra de la mare pun Expunerea Scoici,
retenţiei şi a întrebări celor de la munte şi invers conversaţi pietricele
transferului apoi. Dacă vor răspunde corect vor a
dărui scoici, dacă nu primesc ei
pietricele şi aşa mai departe.

Încheierea In incheierea activitatii se vor face Explicaţia imaginide la


activităţii aprecieri globale şi individuale, iar munte/mare
copiii primesc ca recompensă o
imagine de la mare(cei care au fost
la munte) sau de la munte, de la
colegii lor.

S-ar putea să vă placă și