Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 24.02.2022
Propunător / clasa: Stoica Paula/ XII A
Profesor coordonator: Onu Diana
Profesor metodist: Foltea Alina
Profesor învățământ preșcolar/grupa: Petraru Cristina/Mihaila Tania/ grupa mica A
Activitatea: Educarea limbajului
Subiectul activității: “Avionul de hartie” de Mediana Stan
Tipul activității: Însușire de noi cunoștințe
Obiectiv fundamental: Dezvoltarea capacită ţilor de înţelegere al unui mesaj poetic.
Obiective operaționale- Până la sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili:

O1: să audieze poezia cu atenție;

O2: să inteleaga cuvintele/frazele noi explicate;

O3: să recunoască din imagini despre ce este vorba in poezie;

O4: să interpreteze poezia in functie de cerinte;


Strategia didactică:

A. Metode şi procedee: recitarea, explicația, conversația, observarea, instructajul verbal,


povestirea

B. Mijloace de învă ţă mâ nt: planșe, videoproiector, laptop, stimulente, jetoane cu


papadii/avioane, avion de hartie

C. Forme de organizare: frontal, pe grupe

Resursă timp: 15-20’


STRATEGIA DIDACTICA
ETAPELE TIM OB. ACTIVITATE FORME DE
ACTIVITATE PROPUNATOARE METODE SI MIJLOACE DE
LECȚIEI P OP PREŞCOLARI ORG. A
PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT
ACTIVITAȚII

Se creează condițiile optime


Copiii se așază în bă nci și
1.Moment pentru o bună desfă șurare a
1’ se pregă tesc pentru instructaj verbal frontal
organizatoric activită ții: aerisirea clasei,
activitate
pregă tirea materialelor didactice

Voi realiza captarea atentiei cu


ajutorul unui avion de hartie si le
Preșcolarii sunt atenți la
2. Captarea voi spune copiilor ca este aici Conversația Avionul de
2’ propună tor. frontal
atenţiei pentru a asista la aceasta ora hartie
spunandu-ne povestea lui de
viata.
STRATEGIA DIDACTICA
ETAPELE TIM OB. ACTIVITATE FORME DE
ACTIVITATE PROPUNATOARE METODE SI MIJLOACE DE
LECȚIEI P OP PREŞCOLARI ORG. A
PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT
ACTIVITAȚII

“Astă zi la activitatea de educarea


limbajului vom invata o poezie
intitulata “Avionul de hartie” iar
3. Anunţarea
voi pana la sfarsitul acestei Ascultă cu atenție tema și
temei și a 1’ Conversația frontal
activitati veti reusi sa audiati obiectivele activită ții.
obiectivelor
poezia, sa intelegi cuvintele si
frazele noi si sa o interpretati la
randul vostru cu intonatie”

4. 12’
Prima data le voi recita poezia
Desfă şurarea model, dupa care voi incerca sa le
activită ţii explic, ca intr-o poveste, Prescolarii sunt atenti la
intamplarile pentru ca ei sa doamna practicanta.
inteleaga despre ce este vorba in
poezie.
In timp ce le voi povesti, ii voi Prescolarii vor raspunde
intreba despre cuvinte in cazul in care vor sti
necunoscute/fraze care nu stiu ce anumite cuvinte sau
inseamna si cu ajutorul unor expresii din poezie. Conversația,
imagini (Anexa 1) le voi explica. Videoproiector,
observarea,
Cu ajutorul videproiectorului le Prescolarii sunt atenti la laptop, planse,
voi pune un videoclip (Anexa 2) videoclip. povestirea, jetoane
cu recitarea video pentru a recitarea, Frontal, pe
intelege mai bine si pentru a le grupe
mentine captata atentia. explicatia
STRATEGIA DIDACTICA
ETAPELE TIM OB. ACTIVITATE FORME DE
ACTIVITATE PROPUNATOARE METODE SI MIJLOACE DE
LECȚIEI P OP PREŞCOLARI ORG. A
PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT
ACTIVITAȚII

Prescolarii vor alege un


Dupa ce videoclipul se va jeton si apoi, pe grupe vor
termina, voi mai recita o data iesi in fata si vor recita.
poezia impreuna cu ei.
Le voi imparti mici jetoane cu
Prescolarii vor recita
avion/papadie si vor fi 2 grupe: a
impreuna cu doamna
papadiilor si a avioanelor. Grupa
practicanta.
papadiilor va iesi prima data in
fata si va recita poezia invatata
dupa care va iesi grupa
avioanelor.
Dupa ce au iesit in fata ambele
grupe, vom recita versurile
poeziei din nou cu totii.

Ii voi intreba pe copii care este


5. Fixarea
2’ titlul poeziei, si despre cuvintele Prescolarii vor raspunde Conversația Frontal
cunoştinţelor noi si frazele invatate astazi intrebarilor doamnei
pentru a fixa cunostintele noi practicante
dobandite.
STRATEGIA DIDACTICA
ETAPELE TIM OB. ACTIVITATE FORME DE
ACTIVITATE PROPUNATOARE METODE SI MIJLOACE DE
LECȚIEI P OP PREŞCOLARI ORG. A
PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT
ACTIVITAȚII

6. Încheierea La sfâ rșitul activită ții le voi spune că


1’ Prescolarii asteapta Conversația Stimulente Frontal
mi-au plă cut cum au ră spuns, că au
activită ţii fost atenți și le voi oferi stimulente. bucurosi stimulentele

Anexa 1:
Anexa 2:

Poezia:

S-ar putea să vă placă și