Sunteți pe pagina 1din 5

MINISTERUL EDUAŢIEI, CULTURII ŞI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

DIRECŢIA EDUCAŢIE CRIULENI


GIMNAZIUL ,,ION SÂRBU” S.MAŞCĂUŢI
COMISIA METODICĂ ,,MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE”

PROIECT DIDACTIC
DE SCURTĂ DURATĂ LA BIOLOGIE
CLASA A VII-A

SUBIECTUL:
,,PARTICULARITĂŢI STRUCTURALE ŞI
FUNCŢIONALE ALE ORGANULUI AUDITIV LA OM”

A REALIZAT
Prof. de biologie
CARŢÎN ELENA,
Grad didactic I

2017
Proiect didactic de scurtă durată la biologie
Data 27.11.2017
Clasa a VII-a
Subiectul lecţiei: ,,Particularităţi structurale şi funcţionale ale organului auditiv la
om”.
Timpul preconizat: 45 min
Tipul lecţiei: mixtă
Competenţe cheie Obiectivele operaţionale:
Competenţe de a învăţa să înveţi O1-Să recunoască pe baza
Competenţe transversale planşei/mulajului componentele urechii
Competenţe de a dobîndi, a stăpîni şi a externe, urechii medii şi urechii interne.
utiliza cunoştinţele fundamentale din O2-Să identifice funcţiile componentelor
domeniul ştiinţelor naturii şi metodologia structurale ale urechii, utilizând
menită să explice lumea înconjurătoare în informaţia din manual.
raport cu propriile necesităţi pentru O3- Să explice mecanismul formării
îmbunătăţirea calităţii vieţii personale şi auzului pe baza materialului didactic.
sociale. O4- Să estimeze importanţa auzului în
viaţa omului.
Competenţe specifice disciplinei
1.Competenţa de a utiliza cunoştinţe de
bază din domeniul biologiei în diverse Strategii didactice:
situaţii de comunicare, referitoare la
structuri morfoanatomice, procese, Forme de organizare: frontal, individual,
fenomene vitale, legităţi biologice şi la pe grupuri.
rolul acestora în supravieţuirea Metode şi tehnici:
organismelor. Brainstorming, jocul didactic, analiza,
2. Competenţa de a aplica tehnici film didactic, experimentul, comparaţia, ,
interactive de acumulare, înregistrare, test ,,10 din 10” etc.
reprezentare, interpretare şi comunicare a Materiale didacice:
informaţiei referitoare la organisme, Planşe, machete ( modelul structurii
procese şi fenomene biologice şi a urechii), manualul, TIC.
corelaţiei dintre ele. Evaluare: oral, scris,

Subcompetenţe
1. Recunoaşterea părţilor principale
ale analizatorului auditiv la om.

Secvenţele Timp Obiecti Activitatea profesorului şi a elevului Strategii Evaluare


lecţiei ve didactice
Evocarea 1min Salută şi mobilizează elevii.
Moment
organizatoric Prof. propune elevilor să analizeze şi să
Captarea 1min formuleze concluzii în baza secvenţei Analiza
atenţiei video vizualizate.
Reactualizarea I. Test ,,10 din 10” Evaluare
cunoştinţelor 10min scrisă
1. Membrana externă a ochiului. Test individu-
2. Celule pigmentare care percep ală
vedera în culori.
3. Membrană puternic
vascularizată cu rol de nutriţie Evaluare
a ochiului. orală
4. Persoanele care văd clar
deaproape, iar la distanţă nu
percep clar imaginile, suferă de
…. Frontal
5. Floarea ochiului….
6. Îşi schimbă diametrul în funcţie
de intensitatea luminii.
7. Celule pigmentare care percep
vederea în alb-negru.
8. Afecţiune ereditară
caracteristică unor persoane ce
nu pot distinge culorile roşu şi
verde.
9. Principala lentilă a ochiului.
10. Membrană internă pe care se
formează imaginea.
(Răspunsuri)
1.Sclerotica;2. Conuri; 3.coroida
4.miopie; 5.iris; 6.pupilă; 7.bastonaşe
8.daltonism;9.cristalin;10.retina
Anunţarea Se anunţă subiectul:
subiectului 1min ,,Particularităţi structurale şi
şi a fucţionale ale organului auditiv la om”.
obiectivelor
lecţiei Obiectivele sunt citite de pe ecran

Realizarea 5 min O1 Elevii citesc informaţia din manual.


sensului După care sunt evidenţiate cuvintele Lucrul cu
noi în caiet. manualul
Cuvintele-
3 min Profesoara explică structura urechii, la cheie
tablă realizează schema-reper. Evaluare
Ciorchinele orală
Explicaţia

5 min O2 Prof. repartizează clasa în 3 grupuri.


Grupurile vor identifica din text
funcţiile structurilor caracteristice:
Igrup - urechii externe;
II grup - urechii medii;
III grup - urechii interne.
Elevii notează funcţiile în caiete. Tabel

O3 Prezentarea secvenţei video


,,Mecanismul auzului”

Prof explică schematic mecanismul Film


auzului. didactic
1.Captează undele (pavilionul).
2.Vibrează (timpanul) Explicaţia
3 min 3.Preiau vibraţiile (oscioarele)
4.Ajung la urechea internă(prin
fereastra ovală)
5.Circulaţia perilimfei şi endolimfei
6.Mişcarea cililor
7.Transmiterea impulsurilor prin nervul
auditiv la creier (lobul temporal)

O4 Profesoara explică elevilor necesitatea


protejării urechilor de diferiţi factori.

Reflecţia 15min Realizarea sarcinilor din manual Lucrul cu Evaluare


Ex.1 De completat careurile. manualul scrisă
Ex.2 Utilizând cuvintele propuse
descrieţi modul de formare a senzaţiei
de auz.
Ex.3 După algoritmul descris
determinaţi acuitatea auzului.
Comparaţi şi formulaţi concluzii despre
acuitatea auzului la ambele urechi.
Ex.6 Argumentează :,,Beethoven avea
ureche muzicală”

Extinderea

Ex.5: Eseu ,,Despre instrumentele


1 min muzicale pe care le-ai putea construi
Lucrul pentru pe baza structurii şi funcţiei urechii şi
acasă despre modul de utilizare a acestor
instrumente”.

Notarea
elevilor

S-ar putea să vă placă și