Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Instituția: Gimnaziul Ceadâr


Data:
Învățător:Colța Elena
Clasa:II
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Educație plastică
Subiectul lecției: Pata de culoare spontană
Tipul lecției: de dobândire a cunoștințelor
Locul desfășurării: în clasă
Unități de competențe: Explorarea elementelor de limbaj plastic pe diverse suporturi, cu utilizarea materialelor, tehnicilor potrivite

Obiective operaționale:
O1 - Să utilizeze corect terminologia specifică artelor plastice;
O2 - Să definească punctul, linia ca element constructiv al spaţiului plastic;
O3 - Să explice noţiunea de pată de culoare.
O4 - Să efectueze exerciţiile de încălzire a mîinii.
O5 - Să realizeze lucrări creative, originale, în conformitate cu indicaţiile date.
O6 - Să folosească culori specifice acestui subiect, pe baza explicaţiilor primite, pentru a realiza armonia cromatică a lucrării;
O7 - Să analizeze cu sprijin lucrările lor şi ale colegilor, raportîndu-se la criteriile de evaluare precizate.
Strategii didactice:
- Metode și procedee: conversația,problematizarea,jocul cuvintelor,explicația,metoda RAI,lectura
- Mijloace didactice: fise,manual
- Forme de organizare: individual,frontal
Strategii de evaluare: evaluare orală,evaluare sistematică
Bibliografie:

Curriculum național, învăţămânul primar, Chişinău, 2018


Ghid de implementare a curriculumului național. Chișinău, 2018
Manual de educația plastică, clasa 2
Demers didactic
Etapele Obie Ti Activitatea învățătorului Activitatea Strategii didactice Forme de
lecției ctive mp elevilor evaluare
le Metode și Mijloace Forme
oper procedee didactice
ațion
ale
Organizez clasa pentru ora și pregătesc
materialele necesare

Realizez captarea atenţei elevilor prin Observația Frontal


intermediul poeziei: Elevii ascultă Evaluare
Sunt elev şi-mi place tare poezia Individual orală
Frumosul ce mă înconjoară
Evocare
Să devin eu pictoriţă
Am nevoie de o foiţă. Lectura
Să devin un pictor mare
Am nevoie de culoare.
De vopsele felurite
Şi creioane ascuţite,
Carioce, acuarele,
Pensule şi radieră.

Reactualizez tema pentru acasa prin Linia


Frontal
metoda Jocul cuvintelor
Punctul
 Urma pe care o lasa pensula sau
creonul se numește? Evaluare
 Atingerea suportului cu vîrful Pata orală
degetelor sau altor instrumente se
numește?
 O întindere mai mica sau mai
mare cu pensula se numește? Fișă poezie
Realizarea Pentru că astăzi veți cunoaște despre pată
sensului de culoare
Iar acum voi recita o piezie Frontal
Asculta poezia Poiezie
PATA DE CULOARE
Să vezi, pata de culoare
Nu e chiar întâmplătoare!
Uneori, ea-i mai subțire,
Căci apare prin stropire.
Dar sunt cazuri, câteodată,
Când ea este dirijată.
Bob oval sau mărgelușă –
Ea atunci se cheamă tușă.
Tușa de la tuș e oare?
Nu, ea-i de orice culoare

Anunț subiecul lecției si obiectivele\


Dragi elevii deschideți va rog manualul
pagina 49 Elevii deschid
manualul Manual cl 2
Pata de culoare (tușa de culoare) Evaluare
reprezintă o urmă lăsată sistematică
pe un suport prin utilizarea diferitor
instrumente, materiale și
tehnici specifice artelor plastice.
Observați la pagina 49 sunt două imagini
cu pete spontane deci vom elabora și noi Frontal
cu pete spontane.
Petele de culoare pot fi spontane și
elaborate.Anexa 1 Individual
Pata spontană se poate obţine accidental Explicația
sau dirijat prin diverse
procedee tehnice, cum ar fi: monotipia,
stropirea, ştampilarea
sau aplicarea unei tuşe pe un suport Copiii ascultă
umed. explicația Conversația
În natură, norii sunt un exemplu perfect învățătorului
de formă spontană. Evaluare
Pata elaborată este obţinută în mod sistematică
conştient.
Suprafaţa unui desen, a unei picturi etc.
poate fi asociată cu
o pată de culoare care se obţine din mai
multe linii alăturate, suprapuse,
intersectate, cu ajutorul oricărui material
plastic. Explicația Fișă
Alăturând ori suprapunând mai multe
pete (suprafeţe) cu creionul,
pensula, pot fi realizate diverse
Evaluare
compoziţii ce reflectă dispoziţia Conversația orală
creatorului (tristeţea, bucuria).
Va trebui să realizaţi un desen la tema:
Toamna în pădure, prin intermediul Elevii ascultă Problematizare
realizării petei de culoare spontana cu sarcina
ajutorul hîrtiei mototolite îmbibată cu apa învățătorului
şi culoare.

 Se prezintă lucrarea model şi se


analizează. Realizarea
 Realizarea exerciţiului de
încălzire a mîinii. Lucrarea
Frontal
Se umezeşte cu pensula întreagă
suprafaţă a foii. Apoi, se depun pete de Individual
diferite forme şi culori( calde, reci).

Se menţionează cerinţele de îndeplinire a


lucrării.
Se acordă timpul necesar pentru
efectuarea acesteia.

Criterii de evaluare:
 S-au construit pete de culoare de
Reflecție mai multe culori, dimenisiuni.
Elevii își
 Lucrarea este Metoda RAI
înseamnă în
frumoasă,echilibrată. agende
 Creativitatea,originalitatea.

Anexa 2 Fontal
Metoda RAI Individual
Copiii hai sa prindem câte un fluturaș
frumos:
Cum spunem altfel la pată de
culoare?
Cum putem obține pete de culoare
spontane
Povestește cum ai făcut fluturașul
prin tehnica monotipia
Extindere Cum pot fi petele de culoare
Cum poate fi asociată o suprafață
unui desen

Dragi elevii pentru acasa veți continua


sarcina de lucru care nu au reușit să
realizeze

Anexa 1
Pete spontane de culoare Pete de culoare obținute în mod dirijat (pete elaborate).
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și