Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ –
Anul/ Semestrul –
Clasa –
Efectiv de elevi –
Loc de desfășurare -
Materiale necesare –
Temele lecției – 1. Viteza de reacție
2. Aruncarea la poartă din săritură (handbal)

Obiective operaționale:
1. Motrice – Să reacționeze la stimulii viziali și auditivi într-un timp cât mai
scurt
- Să înscrie minim 3 goluri din aruncarea la poartă din săritură

2. Cognitive – Să enumere 2 forme de manifestare ale vitezei


- Să descrie mecanismul tehnic de execuție specific aruncării la
poartă din săritură
- Să explice regula pașilor specific aruncării la poartă din săritură

3. Social-afective – Să-și încurajeze colegii în timpul


exercițiilor/concursurilor/ștafetelor
- Să dea dovadă de fair-play pe tot parcursul lecției
Verigile Conținut Dozare Formații Metode Obs.
lecției și de lucru de
durata evaluare
I.Organizarea -Adunarea, alinierea 30’’ În linie pe
colectivului de -Verificarea 30’’ un rând
elevi echipamentului și a stării
(2 min) de sănătate 30’’
-Anunțarea temelor de
lecție
-Joc dinamic pentru 30’’ În linie pe
captarea atenției: de pe un rând
loc, elevii execută diferite
mișcări în funcție de
numărul enunțat de
profesor ( la “1” , elevii se
ghemuiesc , iar la “2”
revin în poziția inițială)

II.Pregătirea Variante de mers și de În coloană


organismului alergare: de
pentru efort -Mers pe vârfuri, brațele 1x gimnastic
(8 min) sus lungime ă câte
-Mers pe călcâie, brațele de teren unul
brațele la spate
-Alergare ușoară 1x În coloană
-Alergare cu joc de glezne lungime de
-Alergare cu genunchii sus de teren gimnastic
-Alergare cu pendularea ă câte
gambelor înapoi unul
-Alergare cu pas adăugat 1x
-Alergare cu pas săltat lungime În coloană
-Alergare cu pas sărit de teren de
-Alergare accelerată gimnastic
-Alergare lansată ă câte
unul

III.Influențarea Complex de exerciții


selectivă a libere:
aparatului În coloană
locomotor 1. P.I – stând dep., br. de
(10 min.) Înd., m. pe șolduri 2x8T gimnastic
T1-T2 – aplecarea ă câte 4
capului spre înainte cu
arc.
T3-T4 – extensia capului
cu arc.
T5-T6 – aplecarea
capului spre dr. cu arc. 2x8T În coloană
T7-T8 – aplecarea de
capului spre stg. cu arc. gimnastic
2.P.I – idem ă câte 4
T1-T2 – Răsucirea
capului spre dreapta cu
arc.
T3-T4 – răsucirea
capului spre stg. cu arc. În coloană
de
2x8T gimnastic
T5-T6 – aplecarea
capului spre înainte cu ă câte 4
arc. 2x8T
T7-T8 – ext. capului cu În coloană
arc. de
3.P.I – idem gimnastic
T1-T8 – rotarea capului ă câte 4
spre stg./dr.
În coloană
4.P.I – stând dep. br.
2x8T de
Înd., m. pe umeri
gimnastic
T1-T4 – rotarea
ă câte 4
umerilor spre înainte
T5-T8 – rotarea
umerilor spre înapoi
5. P.I – stând dep., br.
Înd. M. la piept
T1-T2- înd. Br. Cu În coloană
arcuire 2x8T de
T3-T4 – extensia br. Cu gimnastic
aruire ă câte 4
T5-T6 – extensia br. ( br.
Dr. sus, br. Stg. înapoi- 2x8T
jos)
T7- T8 – extensia br. (br În coloană
stg. sus, br. Dr. înapoi de
jos) gimnastic
6. P.I – stând dep. br. 2x8T ă câte 4
Înd. M. la piept
T1-T8 – rotarea br. spre
înainte/înapoi
7.P.I – stând dep. br. În coloană
Înd. M. pe șold de
T1-T2- îndoirea tr. spre gimnastic
dr. ă câte 4
T3-T4 – îndoirea tr. spre
stg.
T5-T6 – aplecarea tr. 2x8T
spre înainte
T7-T8 – extensia tr. În coloană
8.P.I - idem 2x8T de
T1-T2- răsucirea tr spre gimnastic
dr. cu arcuire ă câte 4
T3-T4- răsucirea tr. spre
stg. cu arc.
T5-T6 – îndoirea
răsucită a tr. spre dr. cu 2x8T În coloană
arc. de
T7-T8 – înd. Răsucită a gimnastic
tr. spre stg cu arcuire ă câte 4

9.P.I – idem
T1-T8 – răsucirea tr. 2x8T
spre înainte/înapoi În coloană
10. P.I – idem de
T1-T2 – fandare spre gimnastic
înainte cu arc. ă câte 4
T3-T4 – revenire
T5-T6- fandare spre
înapoi cu arc.
T7-T8 – revenire
11. P.I – idem
T1-T2 – fandare laterală
pe pic. dr. cu arc
T3-T4 - revenire
T5-T6-fandare laterală
pe pic. stg cu arc.
T7-T8 – revenire
12. P.I – idem
T1-T8 – sărituri ca
mingea.
IV.Viteza de 1.De pe loc, elevii vor În 4 Enumerarea
reacție executa la semnalul sonor 12x coloane de a două
(12 min.) al profesorului comenzi, gimnastic forme de
următoarele sarcini: la un I: 95- ă câte 6 manifestare
fluier execută ghemuire, la 100%, a vitezei
două fluiere săritură cu pauză
desprindere pe verticală de pasivă
pe două pe două picioare,
iar la trei fluiere, execută
săritură cu întoarcere și
În 4
aterizare la 180 de grade.
2. De pe loc, la semnalul 2x repetări coloane de
sonor al profesorului, pentru gimnastic
ultimii din fiecare șir vor fiecare ă câte 6
executa alergare în viteză elev, I: 95-
maximă, prin dreapta 100%,
șirului, până în fruntea pauză
șirului. pasivă
3.De pe loc, la semnalul
În 4
sonor al profesorului, care
2x repetări coloane de
rostește un număr (de la 1-
95-100%, gimnastic
6), elevul correspondent ă câte 6
numărului strigat din pauză
pasivă
fiecare șir aleargă prin
dreapta șirului, ocolește
șirul și se întoarce la locul
său în viteză maximă.
Câstigă un punct elevul
care revine primul la locul
lui. Se desfășoară sub
formă de concurs doar a
doua repetare. 2x
4.Plecare de la start din repetări, I: În 4
diferite poziții ( stând, pe 100%, coloane de
genunchi, din așezat, pauză gimnastic
culcat cu fața/spatele) , la pasivă ă câte 6
semnalul sonor al
profesorului, pe o distanță
de 5-7 m. Se desfășoară
sub formă de concurs, iar
echipa care adună cele mai
multe puncte câștigă.

V.Handbal- 1.Pe perechi, câte doi, la Înscrierea a


Aruncarea la distanță de 5-10 m, elevii 2 serii x În linie pe 3 goluri din
poartă din execută pase din săritură 10 pase două aruncarea
săritură cu elan complet, pentru pentru rânduri, la poartă
(învățare) jucători dreptaci elanul se fiecare față în față din săritură
(15 min.) execută stâng-drept-stâng, jucător
par pentru stângaci elanul
se execută drept-stâng-
drept. Se va pune accent
pe ordinea executării
pașilor și pe pasarea în
punctul maxim al săriturii. 8x pase În 2 sau 4
2. Suveică simplă cu pase pentru coloane de
din săritură. După pasarea fiecare gimnastic
mingii elevii se vor retrage jucător ă față în
la coada propriului șir. față
3.Elevii sunt împărțiți în
două șiruri, pe pozițiile 6x
celor doi interi, iar pentru aruncări În două
fiecare șir va fi desemnat pentru coloane de
câte un pasator. Elevii fiecare gimnastic
execută pas –reprimire- jucător ă câte
aruncare la poartă din unul
săritură ( cu accent pe
efectuarea corectă a
pașilor de aruncare).
4.Elevii sunt împărțiți în 6x
două șiruri, la jumătatea aruncări
terenului, pe pozițiile celor pentru În două
doi interi și execută fiecare coloane de
dribling- aruncare la jucător gimnastic
poartă din săritură. După ă câte
aruncarea la poartă aceștia unul
recuperează mingea și
aleargă la coada șirului
opus. 6x
5. Elevii sunt așezați în aruncări
spatele liniei de fund a pentru
terenului, pe perechi, iar la feicare În două
semnal sonor execută pase jucător coloane de
în doi din alergare pe toată gimnastic
lungimea terenului, ă câte
acțiunea finalizându-se cu unul
aruncarea la poartă din
săritură, fără portar. După
un anumit număr de
repetări se poate introduce
și un portar.
VI.Revenirea -Mers pe toată lungimea
organismului terenului dus-întors cu 6x lungimi În linie pe
pentru efort exerciții de respirație de teren un rând
(2 min.) ( înspirație 4 timpi –
expirație 4 timpi.
VII. Concluzii, -Evidențierea copiilor care - În linie pe
aprecieri au lucrat corect un rând
(1 min.) -Formularea
recomandărilor pentru
activitățile viitoare

S-ar putea să vă placă și