Sunteți pe pagina 1din 9

Școala: Tristan Tzara Moinesti

Clasa: a VIII-a

Efectiv: 20 de elevi

Loc de desfășurare: Sala de sport

Durata: 50 de minute

Profesor: Stanciu Constantin

Plan de lecție
Teme: Stând pe cap cu elan

Obiective operaţionale:
- să execute corect exerciţiile de dezvoltare fizică armonioasă;
- să participe activ şi conştient la desfăşurarea lecţiei;
- să asigure o execuţie cât mai corectă;
- să manifeste spirit de colaborare în relaţia cu colegii.

Strategia didactică:
Metode şi procedee: exersarea, explicaţia, demonstraţia, execuţia,
conversaţia
Material didactic: saltele, trambulină.
Metode de evaluare: lauda, exemplul, observaţia

VERIGI ŞI
DURATĂ CONŢINUT DOZARE INDICAŢII OB
ORGANIZATORICE S
ŞI METODICE

· Alinierea şi raportul. 30’’ În linie pe un rând.


1. Organizarea · Verificarea ţinutei şi a stării 30’’
colectivului de sănătate.
de elevi · Anunţarea temelor lecţiei.
30’’
· Exerciţii de front şi ordine Întoarceri pe loc la
30’’ stânga, dreapta şi
stânga împrejur
Exerciţii pentru captarea atenţiei:
2. Pregătirea „ Din mers normal, la semnal
organismului sonor un fluier întoarcere prin - un tur pe În şir câte unul
pentru efort săritură şi continuarea mersului în jumătate
sens opus, la două fluiere de teren
ghemuire, la trei fluiere mers pe
vârf.” 20m
· Mers; 25m În şir câte unul
· Mers pe vârfuri
· Mers pe călcâie 25m
· Mers fandat 10m Cu mâinile la ceafă
· Alergare uşoară Cu palmele prinse între
100m ele
·
· Alergare cu joc de gleznă Rulare varf-calcai
Pe diag.
· Alergare cu pendularea Se pune accent pe
gambelor înapoi frecvenţa picioarelor,
Pe diag.
pe mişcarea brațelor pe
lângă torace,alergarea se
execută pe pingea 
spatele drept, alergarea
Se execută pe pingea ci
· Alergare cu genunchii sus Pe diag. accent pe înălţimea
săriturii;acc. Pe braţ –
· Pas săltat
Pe diag. picior opus;
Accemt pe lungimea
· Pas sărit Pe diag.
pasului; braţele se trag
puternic spre înainte(spre
dr. de deplasare);
· Pas adăugat Pe diag
În linie pe 4 rânduri în
trepte
· Formarea formaţiei de
gimnastică
Cap:
Poziția inițială: Stând depărtat cu 3 serii În linie pe 4 rânduri în
mâinile pe șold trepte

Timpul 1: Aplecarea capului


înainte
Timpul2: Revenire
Timpul 3: Aplecarea capului
înapoi
3. Influenţarea Timpul 4: Revenire
selectivă a
Timpul 5: Răsucirea capului spre
organismului
stânga
Timpul 6: Revenire
Timpul 7: Răsucirea capului spre
dreapta
Timpul 8: Revenire
Brațe:
1).Poziția ințială: Stând depărtat
Timpul 1: Ridicarea brațelor
înainte
Timpul 2: Revenire
Timpul 3: Ridicarea brațelor prin
înainte sus
3 serii
Timpul 4: Revenire

2). Poziția inițială: Stând depărtat


Timpul 1: Ridicarea brațelor
lateral
Timpu 2: Revenire
Timpul 3: Ridicarea brațelor prin
lateral sus
Timpul 4: Revenire
Trunchi:
1). Poziția initială: Așezat depărtat
Timpul 1: Indoirea trunchiului cu
3 serii
palmele pe sol
Timpul 2: Revenire
Timpul 3: Indoirea trunchiului spre
piciorul drept cu atingerea vârfului
piciorului cu mâna dreaptă
Timpul4: Revenire
Timpul 5: Indoirea trunchiului spre
piciorul stâng cu atingerea vârfului
piciorului cu mâna stângă
Timpul 6: Revenire
Timpul 7: Rulare pe spate
Timpul 8: Revenire
2). Poziția inițială: Pe genunchi cu 3 serii
mâinile pe șold
Timpul 1: Răsucirea trunchiului
spre dreapta
Timpulu 2: Revenire
Timpul 3: Răsucirea trunchiului
spre stânga
Timpul 4: Revenire
3). Poziția inițială: Culcat facial
Timpul 1: Ridicarea picioarelor si
a brațelor sus
Timpul 2: Revenire
Timpul 3: Ridicarea trunchiului cu
brațele sus
Timpul 4: Revenire
Timpul 5: Îndoirea trunciului spre
dreapta cu brațele sus
Timpul 6: Revenire
Timpul 7: Îndoirea trunchiului spre
stânga cu brațele sus
Timpul 8: Revenire
4). Poziția inițială: Stând departat 3 serii
Timpul 1: Îndoirea trunchiului cu
palmele pe sol
Timpul 2: Revenire
Timpul 3: Îndoirea trunchiului spre
piciorul drept cu atingerea gleznei
piciorului drept
Timpul 4: Revenire
Timpul 5: Îndoirea trunchiului spre
piciorul stâng cu atingerea gleznei
piciorului stâng 3 serii

Timpul 6: Revenire
Timpul 7: Ridicare pe vârfuri cu
mâinile sus
Timpul 8: Revenire
Picioare:
1). Poziția inițială: Stând depărtat
Timpul 1: Ridicarea picorului
drept întins înainte
Timpul 2: Revenire
Timpul 3: Ridicare piciorului stâng
întins îaninte
Timpul 4: Revenire
Timpul 5: Ridicare picorului drept
întins în lateral
Timpul 6: Revenire
Timpul 7: Ridicarea piciorului
3 serii
stâng întins în lateral
Timpul 8: Revenire

2). Poziția initială: Stând depărtat


cu mâinile pe șold
Timpul 1: Fandare cu piciorul
drept înainte
Timpul 2: Revenire
Timpul 3: Fandare cu piciorul
stâng îaninte
Timpul 4: Revenire
Timpul 5: Fandare lateral dreapta
cu piciorul drept
Timpul 6: Revenire
Timpul 7: Fandare laterlal stânga
cu piciorul stâng
Timpul 8: Revenire
3). Poziția inițială: Culcat dorsal
depărtat
Timpul 1: Ridicarea piciorului
drept întins
Timpul 2: Arcuire
3 serii
Timpul 3: Ridicarea piciorului
stâng întins
Timpul 4: Arcuire
Timpul 5: Ridicarea picioarelor
întinse
Timpul6: Revenire
Timpul 7: Ridicarea picioarelor
prin apropiere
Timpul 8: Revenire
Sărituri:
Poziția inițială: Stând depărtat
Timpul 1: Săritură cu genunchi la
piept
Timpul 2: Săritură cu călcâile la
șezut
Timpul 3: Săritură în stând
Timpul 4: Săritură în echier
Timpul 5: Săritură cu genunchi la
3 serii
piept
Timpul 6: Săritură cu călcâile la
șezut
Timpul 7: Săritură în stând
Timpul 8: Revenire
Respirație:
Poziția ințială: Stând depărtat
Timpul 1: Aplecarea capului spre
înapoi cu ridicarea brațelor prin
înainte sus și cu inspirație
Timpul 2: Revenire cu expirație
3 serii

3 serii
3 serii
4. Realizarea Seria I.
temelor si 1). Stând pe cap cu elan din poziţiile 5 repetări Profesorul corectează
obiectivelor învăţate. execuțiile fiecărui elev în
lectiei. 2). Atârnat răsturnat îndoit la scara parte
fixă, cu picioarele depărtate: trecere în 5 repetări Profesorul asigură
atârnat răsturnat, cu picioarele siguranța elevilor în
apropiate (cu asigurare). timpul execuțiilor
3). Sprijin depărtat lângă scara fixă
(perete): stând pe cap, cu ajutor, cu
sprijinirea spatelui şi a picioarelor pe 5 repetări
scară.
Seria a II-a
1). Sprijin depărtat: trecere în stând pe
cap cu ajutor.
2). Stând depărtat, braţele lateral: 5 repetări
stând pe cap din forţă.
3). Introducerea elementului în
combinaţii simple. Ex.: Stând
depărtat; braţele
sus; rostogolire înainte în depărtat; 5 repetări
stând pe cap din forţă; rulare înainte
grupat;
ridicare în stând. 5 repetări

5. Revenirea
organismului Două ture de sală în alergare 4 minute Două șiruri
după efort ușoară 2 minute
( 5’) Exerciții de inspirație și expirație
- alinierea -30 sec.
6. Concluzii - se fac aprecieri, recomandări; -1 min. În linie pe un rând;
aprecieri - se încurajează elevii care au - 30 sec.
recomandări. lucrat cel mai bine, dar şi cei care
au făcut paşi mici dar siguri;
( 2’)
- salutul

S-ar putea să vă placă și