Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE: Beldiman Ramona Iuliana


GRĂDINIŢA Cu Program Prelungit Vlădești
GRUPA: Mică (Nivel I)
DATA:
TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA: Jocurile copiilor iarna
TEMA ACTIVITĂŢII: ”Săniuța”
DOMENII EXPERIENȚIALE: Domeniul Limbă și comunicare (DLC)
+Domeniul Om și Societate (DOS)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului+Activitate practica
MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare+Lipire
TIPUL ACTIVITATII: însușire de noi cunoștinte
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

- Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;


- Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
- Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
- Autocontrol și expresivitate emoțională
COMPORTAMENTE VIZATE:
- Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în
situații noi;
- Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
- Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care
întâmpină dificultăți;
- Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea
înțelegerii și receptării lui (comunicare

OBIECTIVE:
O1 - Să redea corect și expresiv intonaţia, accentul, pauza, ritmul, tonul şi
nuanţarea vocii în timpul recitării;
O2 - Să explice corect expresiile poetice prin identificarea elementelor
semnificative din tablou;
O3 - Să elaboreze minim o propoziţie cu cuvintele noi;
O4 - Să execute adecvat gesturile sugerate de versurile poeziei.
O5- Să enumere materialele şi instrumentele de lucru care se găsesc pe măsuţele
lor
O6-Să exerseze corect exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii
O7-Să lipească corect brazii, păstrând acurateţea acestora
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE:Exerciţiul, conversaţia, explicaţia, problematizarea
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Tablou de iarnă, carte cu poezii, carton
colorat, lipici, hârtie glasată, zahăr, şnur, coală albă
FORME DE ORGANIZARE: Activitate frontală, individuală
Demers didactic
Eveniment Conținut științific Strategii didactice
didactic
1. MomentRecitarea
Se aeriseşte
modelsala de grupă; se aranjează scaunele copiilor în formă de
a poeziei
6.organizatoric semicerc;recita
Dirijarea Educatoarea se pregăteşte materialul
clar şi expresiv didactic;
poezia se introduc
în întregime, iar lacopiii în sala
cea de-a douade Exerciţiul
grupă
învăţării recitare voișiindica
se controlează
elementele ţinuta acestora. din poezie. Pentru cea de-a treia
semnificative Activitate frontală
recitare educatoarea insista pe executarea gesturilor şi mimicii necesare.
Dragi copii, Conversația
2. CaptareaRepetarea
Vă placpoeziei de către
cuvintele? copiii.
Vă place să vă jucaţi cu ele, să le repetaţi, să le cântaţi? Exerciţiul
7. Obţinerea
atenţiei Se insistă asupra
Cuvintele explicării
zboară în aerunor cuvinte
că nişte noi șideexpresii
baloane întâlnite
săpun, numai căpeeleparcursul
nu se văd. Conversația
performanţei recităriiDin poeziei, învăţarea
când în când poeziei
cuvintele se se realizează
adună pe unităţi
mai multe logice
laolaltă şi se -joacă
strofele 1-ele,
între 2, 2- Explicația
3, 3-4,4-5 cu reluarea
cântând, dansând fiecărei unităţi
că la o horă anterioare
și compun învăţateUitaţi-vă
poeziile. de fiecare dată. carte Activitate frontală
la această
Un număr de 3-5
care este plinăcopii recită pe
de cuvinte unităţi
pentru logice; 3-4 copii recită poezia global, iar
noi.
3. Reactualizareaîn final se recită
O scurtă poezia pedespre
conversaţie roluri.anotimpul iarna, despre sărbătorile de iama şi
cunoştinţelor Se fixează
desprecuvintele şi expresiile
jocurile copiilor iarna.artistice întâlnite în poezie și se formează Conversaţia
8. Asigurarea propoziţii cu acestea. Exerciţiul
transferului Problematizarea
Activitate frontală
4. Captarea „V-am pregătit o surpriză!” (descopăr tabloul care semnifică elementele din Activitate frontală
atenţiei poezie). Conversaţia
Activitate individuală
Educatoarea îi lasă pe copii să intuiască elementele componente ale tabloului Tablou de iarnă
și le adresează
Se realizează câteva
aprecieri întrebărişidespre
individuale tabloul
colective respectiv.
asupra activităţii desfăşurate Conversația
9. Evaluare
5. Enunţarea Astazi vom învăța o poezie numită „Saniuța”. Pentru a o putea memora Conversaţia
10. temei și a Cumtrebuie
Retenţia să fițipoezia
se numeşte atenți.pe care am învăţat-o astăzi? De ce am învăţat noi această
obiectivelorpoezie?
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluarea
didactic didactice
Moment Se aranjează mesele şi scaunele, se distribuie
organizatoric materialele necesare activităţii, se aşează copiii la
măsuţe.
Captarea Copii, pentru că sunteţi foarte cuminţi și foarte Conversaţia Observarea comporta
atenţiei isteţi, aţi răspuns la toate întrebările și aţi rezolvat Explicaţia mentului
toate sarcinile pe care le-a trimis Zâna Iarnă, aţi copiilor
primit câte un om de zapadă.
Eu m-am gândit să-i facem și noi o surpriză Zânei
Iarnă. Vreţi? Ia priviţi!
-copiii privesc şi analizează materialul demonstrativ
Ce vedeţi aici ?( un peisaj de iarnă )
Vreţi să faceţi și voi?
Anunţarea Eu am ştiut că o să doriţi să lucraţi și voi și am Conversaţia Observarea comporta
temei pregătit nişte materiale. mentului
Ce aţi primit pe măsuţe? (hârtie albastră, verde,
lipici, zahăr)
Azi la activitatea de educaţie practică cu aceste
materiale vom face cadouri pentru Zâna Iarnă –
Tablouri de iarnă.
Desfăşurarea Explicarea şi demonstrarea modului de lucru Demonstraţia Observarea comporta
activităţiii „Tablou de iarnă” Exerciţiul mentului
Pe foile pe care le-am pregătit veţi realiza un peisaj
de iarnă.
-voi arăta copiilor cum se lucrează (pe cartonul
albastru se întinde lipiciul, apoi se presară zahărul.
Surplusul se scutură. Se lipesc brazii: se începe cu
partea de jos a acestuia, de la coroana cea mai mare)
Exerciţii pentru antrenarea și încălzirea muşchilor
mici ai mâinilor -se execută cu copiii

Executarea temei de către copii Aprecierea modului de


-voi supraveghea copiii în timp ce lucrează, voi cere Munca individuală lucru
respectarea etapelor de lucru, voi acorda explicaţii
suplimentare şi ajutor copiilor care întâmpină
dificultăţi;
-când majoritatea copiilor au încheiat lucrarea, voi
anunţa încetarea lucrului
Încheierea Se apreciază individual și în colectiv modul de Aprecieri generale şi
activităţii lucru al copiilor, comportamentul lor în timpul individuale
activităţii cât și rezultatul muncii lor. Se împart
recompense. Se aranjează lucrările pe un panou
pentru a fi uşor observate de Zâna Iarnă când trece
pe la geamul grupei noastre.

S-ar putea să vă placă și