Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 20.12.2021
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa Specială „Sfânta Elena”, Piteşti
Educatoare: Lungu Andreea-Georgiana
Grupa: Mare C „Ștrumfii”
Efectiv: 4 copii
Locul desfăşurării activităţii: Sala de grupă
Aria curriculară: Limbaj și comunicare
Denumirea activităţii: Stimularea și dezvoltarea comunicării
Tema activităţii: Împodobirea bradului
Tipul de activitate: Joc de creație

Competență generală:
- Efectuarea de operații simple de lucru cu materiale din natură sau sintetice;

Competente specifice :
C1: participarea activă și afectivă la desfășurarea activității;
C2: colorarea , lipirea corectă
C3: recunoașterea elementelor prezente în planșă;
C4: identificarea anotimpurilor
C5:formarea deprinderilor practice de realizare a colajului.

Strategia didactica:
a) Metode si procedee: conversația, demonstrația, exercițiul, explicația, expunerea
b) Mijloace de invatamant: planșe, creioane ,lipici , coli , hârtie creponată
c) Forme de organizare: frontal, individual

Bibliografie: Programa pentru învățământ special preșcolar.


Durata activităţii: 25 minute
DEMERS DIDACTIC

Momentele Durata Obiective Conţinutul activităţii Metode și Mijloace Evaluare


activităţii operaționale procedee didactice

1. Momentul 2' Educatoarea aerisește sala de grupă,


organizatoric aşeaza scăunelele și introduce copiii în sala
de grupă;
2. Captarea 3' C4 Educatoarea le e arată o planșă având ca
atenţiei temă Bradul împodobit . Întreaba copiii ,, Ce Expunerea; Planșă Evaluarea
văd în acea imagine? Anexa 1. Apoi îi comportamentului
întreabă pe copii : „În ce anotimp suntem?” copiilor;
și „Care sunt caracteristicile acestui
anotimp?”
3. Anunţarea temei 2' C2 Educatoarea le transmite copiilor că Explicaţia; Planșă Evaluare continuă
C5 astăzi vor realiza vor desfășura lecția cu prin observare
tema Bradul de Crăciun. Educatoarea le sistematică;
arată copiilor planșa model după care vor
lucra aceștia.
4. Desfăşurarea 8' Educatoarea le explică copiilor cum să
activităţii realizeze diverse obiecte decorative pentru
C1 bradul de Crăciun. Pentru început, aceștia Hârtie, lipici, Evaluare continuă
C2 vor reliza câte un lanț. Toate lanțurile vor fi Conversaţia; creioane prin observare
C3 unite și puse în brad. După aceea, copiii vor sistematică;
C4 primi globulețe pe care le vor decora. Explicația
C5 Educatoarea le prezintă copiilor ce au în
coșulețele de pe masă. Copiii sunt atenți și Demonstraţia;
recunosc foaia albă de hârtie, sfere
multicolore formă de globuri și un braduț
decupat .
Educatoarea îi indruma pe copii să
lipească pe o foaie albă de hârtie brădulețul ,
apoi peste acesta globulețele, astfel încât
fiecare să realizeze cât mai frumos colajul.
Pe tot parcursul desfășurării activității,
educatoarea supravegheză modul de lucru și
oferă indicații acolo unde este nevoie.

5. Obținerea 3' Educatoarea îi anunţă pe copii că le-a


performanței C2 pregătit o surpriză . Îi roagă să se ridice şi să
caute sub scaune pentru că acolo vor găsi
C4 ceva (fiecare copil va avea lipit sub scaun un Evaluare continuă
obiect decorativ).Copiii privesc podoabele Brad, globuleţe, prin observare
şi odată cu educatoarea, cu toţii încep să beteală, obiecte sistematică
împodobească bradul. Educatoarea îi ajuta Exercițiul; de decor,
pe cei mici să pună globuleţe până sus, să calculator, muzică
aşeze beteala și toate obiectele de decor.
După împodobirea bradului, educatoarea și
copiii se prind în horă şi cântă colinde în
jurul bradului.
6. Feedback 2' C1 Educatoarea întreaba copiii:
C2 - „Ce am făcut noi astăzi noi astăzi?” Evaluare continuă
C3 - „Ce materiale am folosit?” Conversația prin observare
C4 - „V-a placut activitatea? De ce ?” sistematică
C5

7. Evaluarea 3' Educatoarea îi intreaba pe copii : Ați mai


C1 împodobit până acum un brad ?
Ce le lasa Moș Crăciun sub brad copiilor Evaluare continuă
cuminți ? Cadourile prin observare
La propunerea educatoarei, copiii se așează Conversaţia sistematică
în mijlocul sălii de grupă , pun mâinile la
ochii și numără până la 5 , atunci pe ușă intră
Moş Crăciun .Acesta îi laudă pe copii pentru
activitatea desfășurată și îi recompensează cu
diferite cadouri.
8. Încheierea 2' Educatoarea face aprecieri colective asupra Conversația Evaluare continuă
activităţii modului în care s-au purtat şi descurcat la prin observare
întreaga activitate. sistematică
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și