Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic al activității integrate

Data:
Instituția: Instituția de educație timpurie nr. 13,,Steluța”, mun. Soroca
Educator:
Grupa: mare (5-6 ani)
Tema globală: Eu și ceilalți
Proiectul tematic: Suntem unici, suntem diferiți
Tema zilei: Lecția de toleranță
Durata: o zi
Domenii de activitate:
 Eu, familia și societatea
 Limbaj și comunicare
 Arte
Dimensiuni:
 Dezvoltarea personală
 Educație pentru societate
 Educație pentru limbaj și comunicare
 Educația plastică
Unități de competență:
(DP) 2.1. Identificarea emoțiilor adecvate contextului;
(EPS) 2.3. Demonstrarea spiritului de cetățean prin luarea deciziilor și respectarea codurilor de
conduită, a valorilor și regulilor stabilite.
(EPLC) 3.3. Analizarea comportamentului personajelor și corelarea lui cu întâmplările din
viața personală;
(EP) 2.7. Dezvoltarea motricității fine în cadrul activităților de desen, pictură, aplicație,
modelaj.
Obiective operaţionale
La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
a) cognitive:
O1 – să identifice în text comportamentele și acțiunile personajelor;
O2 – să înțeleagă impactul comportamentului răutăcios asupra semenilor;
O3 – să-și exprime trăirile și emoțiile personale în rezultatul dramatizării fragmentului propus;
b) psihomotorii:
O4 – să simbolizeze grafic bucuria sau tristeţea;
O5 – să aplice rața cu clei și scamă;
c) socioafective:
O6 – să accepte asemănările și deosebirile dintre oameni;
O7 – să-și orienteze propriul comportament spre prietenie și acceptare între semeni;
ORD - să numere rățuștele în ordine crescătoare;
OFD – să numească păsările care apar în poveste;
Strategii didactice:
 Metode și procedee didactice: explicația, diagrama venn, exercițiul, jocul
didactic, pauza dinamică
 Materiale didactice: carioci, acuarelă, foarfece, lipici, ilustrații, jetoane, cutii cu
surprize, fișe de lucru, calculator, videoproiector, tabla flipchart
Lucrul cu vocabularul: explicația cuvintelor: acceptare, toleranță, egalitate
Bibliografie: Curriculum pentru Educație Timpurie. Chișinău, 2019;
Standarde de învăţare și dezvoltare a copilului de la naștere până la 7 ani, Chișinău, 2019;
Ghid de implementare a Curriculumului pentru Educație Timpurie, a Standardelor de învățare
și dezvoltare a copilului de la naștere până la 7 ani din perspectiva Cadrului de referință
pentru educație timpurie, Chișinău, 2019; www.didactic.ro; www.youtube;
Desfășurarea activității

Strategii didactice
Etape ale Conținutul activității Metode și Evaluare
activității Mijloace de Forme de
procedee
învățământ organizare
didactice
Crearea condițiilor necesare pentru desfășurarea unei Frontal DLC
activității eficiente: Scaune pentru Indicator:
 Aerisirea sălii; fiecare copil 536
 Aranjarea materialelor pe centre de activitate; Materiale pentru
 Așezarea scaunelor pentru întâlnirea de fiecare centru DC
Evocarea
dimineață. Indicatori:
558, 559
-După ce ne-am adunat Frontal DC
Și frumos ne-am aranjat Individual Indicatori:
Haideți să ne ridicăm 671, 672.
Cu oaspeții să ne salutăm! (Salutul)
Mesajul
Inițierea unei scurte conversații despre anotimpul Discuția În grup
toamna:
Ce anotimp este?
Care sunt semnele caracteristice anotimpului toamna?
Care sânt lunile anotimpului toamna?

Citirea și completarea mesajului și descoperirea temei.


(Anexa1)
Conversația Foi de hârtie
Surpriza activității este un boboc de rață care aduce Explicația Cariocă
Activitate Lipici
copiilor în dar o poezie și surprize pentru sfârșitul activității.
individuală

Realizarea Lectura
1
sensului Citesc copiilor poezia ”Lecția de toleranță”. (Anexa 2) Frontal DPES
Reflecție asupra poeziei. Identificarea poveștii cu Discuția Indicatori:
subiect asemănător. 303, 305, 306
Explic copiilor ce înseamnă ,,Toleranță”, „a fi tolerant”.
Culegere de
Discuție în baza textului: poezii
-Cum credeți că se simțea rățușca în familia ei?
-Cum ne putem arăta și exprima dragostea față de cei
dragi? Discuția
-Ce putem oferi celor pe care îi iubim?
-De ce suntem triști? Individual
-Ce este răutatea?
-Dar fericirea?
-Cum ne comportăm atunci când suntem fericiți?
-Cum ne comportăm atunci când suntem triști?
-Cum trebuie să punem capăt unui conflict?

Inițierea jocului cu cubul:


Albastru: Descrie comportamentul rățuștelor din text.
Boxe
Compară: Compară personajele din text DLC
Laptop
Indicatori:
Vom completa împeună Diagrama Venn, identificând 236
Diagrama Venn Poster
asemănări și deosebiri între personajele din text. După care Markere
discutăm asemănările stabilite de copii și concluzionăm faptul Explicația
că toți sântem la fel asemeni personajelor din text și respectiv Discuția
trebuie să ne comportăm ca atare.

Verde: Asociază imaginea cu sunetul potrivit

Pauza dinamică: ,,Dansul rățuștelor”

Galben: Analizează și spune din ce este format corpul


lebedei
Mov: aplică fulgul în dreapta păsărilor sedentare și
2
frunzulița în dreapta păsărilor călătoare
Oranj: argumentează de ce păsările pleacă în țările
calde.

Reflecție Centrul Arte Rățuște pentru În grupuri DPES


La acest centru copiii aplică rățușca cu scamă și Aplicație decupat Indicatori :
realizează lucrarea comună, intitulată ,,Toți sântem la fel” Explicație Clei 207, 208, 211
Scamă
Sarcină individualizată. Copilul X numără rățuștele Lacul-machet Individual
galbene. Maști pentru DPES
Joc de rol rolurile respective Indicatori:
Centrul Joc de rol Discuția 319,352
Copiii se pregătesc să organizeze jocul respectiv. Fapt
pentru care li se propune să repartizeze rolurile (rața-mamă,
cele 4 rățuște și rățușca cea urâtă), să exerseze modul în care
urmează să se prezinte, să dialogheze între ei, după care
copilul care a interpretat rolul principal este întrebat cum s-a
simțit și copiii, fiind ghidați au ajuns la concluzia că nu este Turul galeriei Frontal
bine să spunem cuvinte jignitoare la adresa semenilor noștri.
Fise lucru
Sarcină individualizată. Copilul Y numește
Creioane colorate
personajele din text.

Centrul Știință
Discuție
La acest centru copiii vor lucra la fișa de lucru, vor
remarca prin încercuire emoția pe care a trăit-o personajul Explicație
principal atunci când toate celelalte păsări au râs de ea. (anexa
3) Discuție
Se analizează rezultatele obținute de către fiecare grup. Exercițiul
Se fac aprecieri globale despre modul de lucru al copiilor pe
parcursul activității.
Se vor adresa întrebări de tipul: Ce ați făcut?, Cum ați
făcut?, Ce materiale, culori, ați folosit?, Cu cine ai/ați
3
lucrat?

Evaluarea activității se va realiza printr-un careu de


cuvinte care vor fi descoperite de copii prin dezlegarea
ghicitorilor. (Anexa )
1. Numește pasărea din imagine-VULTURUL
2. Dulce veste ca-n poveste
Oricui el știe-a spune
Că e semnul păcii-n lume-PORUMBELUL
3. În ce s-a transformat rățușca cea urâtă la final-
LEBĂDĂ
4. Doar în zori și pe-nserat
Ne uimește prin cântat
Are pene cafenii
Știe multe melodii- PRIVIGHETOAREA
5. Se rotește și pufnește
Și prin curte se mândrește
C-are coadă evantai
Și mărgele cum tu n-ai- CURCANUL
6. Numește pasărea din imagine- VRABIA
7. Iute e și drăguță
Are coada foarfecuță
Uite-o este, uite nu-i
Hrană adună pentru pui – RÂNDUNICA
8. Numește pasărea din imagine – BUFNIȚA
9. Numește pasărea din imagine - CIOARA
Extindere Se va organiza discuție asupra citatului: ,,ce ție nu-ți Discuția DFFS
place, altuia nu face”. Copiii sunt îndemnați să fie mai buni, Indicatori:
mai prietenoși și să adopte un comportament politicos cu toți 63,64
cei din jur oriunde s-ar afla: în curte, la terenul de joacă, în
parc, la plimbare etc.

Copiilor li se reamintește să își facă ordine la locul de


lucru, să acroșeze lucrările realizate, să se spele pe mâini și să
se pregătească de plimbare.
4
ANEXA 1

+ =
ANEXA 2

LECȚIA DE TOLERANȚĂ
de Oltea Paraschiv

-Toleranța se învață
Măcăie mămica rață.
Iar ,,Rățușca cea urâtă”
Este-o bobocică tristă!
Fiindcănoi, rațele toate,
Fost-am la minte-ncuiate:
Ba că-i mare, ba că-i slută
Ba că e la trup cam multă.
Fiindcă nu era ca noi,
Toți am spus că nu-i de soi.
Ne-am purtat cu îngîmfare
Și-acum tare rău ne pare!
Voi, copii, să fiți isteți,
Și să nu iscați tristeți,
Toți avem un loc sub soare,
Nimeni nu-i un oarecare,
Toți avem câte-o menire
Toți merităm prețuire!

S-ar putea să vă placă și