Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

DATA:

ȘCOALA: Liceul Atanasie Marienescu

CLASA: a II-a

ÎNVĂŢĂTOARE / PROPUNĂTOARE:Madoșa Timeea

ARII CURRICULARE:

 Limbășicomunicare
 Matematică și științe
 Consiliere și orientare
 Arte și tehnologii

UNITATEA TEMATICĂ : ,,Amintiri din vacanța de iarnă’’

TEMA ZILEI : Prietenia

DISCIPLINE

 Comunicareînlimbaromână
 Matematicășiexplorareamediului
 Dezvoltarepersonală
 Artevizualeșiabilități practice

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:

CLR:

2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare

2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, îndiferitecontexte de comunicare

3.2. Identificareamesajuluiunui text în care se relateazăîntâmplări, fenomene din


universulcunoscut

DP:

1.1.Stabilirea unor asemănări şi deosebiri între sine şiceilalţi, după criterii


simple

2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate


MEM:

1.1. Scrierea, citireaşiformareanumerelorpână la 1000

1.5. Efectuarea de înmulţirişiîmpărţiriînconcentrul 0-1000


prinadunări/scăderirepetate

1.6. Utilizareaunordenumirişisimbolurimatematice (sumă, total,


termeniiuneisume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factoriiunuiprodus,
cât, deîmpărţit, împărţitor, , =, +, -, ·, :) înrezolvareaşi/saucompunerea de
probleme

5.2. Rezolvarea de probleme de tipula±b=x; a±b±c=x înconcentrul 0-1000;


a·b=x; a:b=x, înconcentrul 0-100, cu sprijinînobiecte,
imaginisaureprezentărischematice

AVAP

2.3Realizarea de
creaţiifuncţionaleşi/sauesteticefolosindmaterialeşitehnicielementare diverse;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: săparticipeactiv la
lecţiemanifestândinteresşiatenţiepentrurezolvareasarcinilor de lucru(CLR2.3)

O2-să formuleze, oral şi în scris, enunţuri proprii corecte, logice (pe baza
textului citit, folosind cuvinte date);(CLR2.1)

O3-Să formuleze întrebări referitoare la textul citit(CLR 3.2)

O4: să-şi exprime propria părere în legătură cu întâmplări, personaje din text;
(DP2.1)
O5- Săefectuezecorectînmulțiriînconcentrul 0-100;(MEM1.5)

O6- Sădeducăalgoritmul de rezolvare a problemelor cu


numerenaturaleînconcentrul 0-100;(MEM5.2)

O7- Să utilizeze denumiri matematice în exerciții de calcul oral;(MEM1.6)

O8Sărecunoascăcorectemoțiiletransmise de text;(DP2.1)
O9Săidentificelegăturiîntreproverbeși text;(DP1.1)
O10Săstabileascăargumentereferitoare la discuțiile cu
prieteniidesprepropriileemoții;(DP1.1)
O11sărealizeze un poster sugestiv, folosindtehnici variate;(AVAP2.3)

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metodeșiprocedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observarea, jocul


didactic, explozia stelară, exercițiul, problematizarea

b) Mijloacedidactice: manualul, caiete, fişe de lucru, minge, tablă,


instrumente de scris/colorat

c) Bibliografie:- Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi


explorarea mediului, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Aprobată prin
ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013

-www.didactic.ro
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

OBIECTIVE OPERAȚIONALE ACTIVITĂȚI DE DETALIERI DE CONȚINUT STRATEGII EVALUARE


ÎNVĂȚARE DIDACTICE

săparticipeactiv la Exercițiipentrudetermi Copiilor li se vaspuneo ghicitoare : Materialedidact Observațiasistem


lecţiemanifestândinteresşiatenţiepentr nareaatenției ice: tablă , atică
urezolvareasarcinilor de lucru Sunt lângă tine tot mereu,
Șiteajutăcândți-e greu. markere
Răspunsuricorect
(Prietenii)
Metodeșiproced e
Pornind de la cuvântulprietenie se ee: conversația,
solicităelevilorsăgăseascăcâtmaimultecuvinte explicația,
care au legătură cu acestcuvănt “prieten“, de ciorchinele
asemeneaceemoțiișicestăriîicuprindcândaudaces
tcuvântşi se realizează un ciorchine. Astăzi Forme de
vom studia textului Cel mai bun prieten, organizare:
după Victor Sivetidis.
frontal,
Pe parcursul lecţiei trebuie să citiţi corect şi
individual
expresiv textul, să formulaţi oral şi în scris
enunţuri corecte pe baza textului sau folosind
cuvinte date, să explicaţi utilizarea semnelor de
punctuaţie învăţate întâlnite în text

să formuleze, oral şi în scris, Exerciții de formulare Are loc citireatextuluiînlanțdupă care se Materialedidact Răspunsuricorect
enunţuri proprii corecte, logice (pe a răspunsurilor adreseazăîntrebările: Ce făceabăiatul cu ice: e
baza textului citit, folosind cuvinte jucăriile? Ceîșidoreştebăiatul? Ce i-a textullecturii,
date);
cumpărattatăl? Ce afăcutcopilulcuplastilina? fișa de lucru
De ce nu se mai plictisea?
Metodeșiproced
-Găsiţicuvinte cu sensasemănătorpentru a se ee: conversația,
plictisi, a arunca. spuse, vreau, fiu. explicația,
-Găsiţicuvinte cu sens opus pentrumulte, a problematizarea
arunca, a se plictisi. nouă.
Forme de
-Alcătuiţipropoziţiiîn care săfolosiţi: s-aplictisit,organizare:
jucării, muncă frontal,
-Alcătuiţipropoziţiiîn care individual
cuvântulnouăsăaibăînţelesuridiferite.

Cerelevilorsăexpliceutilizareaunorsemne de
punctuaţie din acest fragment.

Propuncitireatextuluiselectiv (enunţurile din


care aflăm: ce a modelatbăiatul, cefăcea cu
jucăriile; al şaseleaalineat; un enunţ care are
la sfârşitsemnulîntrebării/exclamării etc.)

Să formuleze întrebări referitoare Exerciții de formulare Înfișaprimită (exploziastelară),vă rog Materialedidact Rezolvareacorect
la textul citit. a unorîntrebări sălucrațiînperechișisăscriețicâte o ice:Fișa de ă a cerinței
întrebarelegată de textul „Celmai bun lucru
prieten” înfiecarecolț.
Fiecarepropozițieinterogativătrebuiesăîncea Metodeșiproced
pă cu acelașicuvântulaflatîncolțulsteluței ee: conversația,
explicația,
exloziastelară

Forme de
organizare:
frontal,
înperechi

să-şi exprime propria părere în Exerciții de exprimare -Ce amînvăţatastăzi lacomunicare? Ce Metodeșiproced Aprecieriverbale
legătură cu întâmplări, personaje a uneipăreri amaflatdespreprietenie? Dar despremuncă? ee: conversația
din text;
Scriucuvântulmuncăpetablăşicercopiilorsăargu Forme de
menteze de ce este
organizare:
eaimportantăînviaţaoamenilor.
frontal

Să efectueze corect înmulțiri în Exerciții de calcul oral Încontinuare se Materialedidact Aprecieriverbale


concentrul 0-100; adreseazăelevilorexercițiiorale cu înmulțiri. ice: jetoane
Apreciereacorect
Primescdouăjetoane care exprimăemoții. Ce Metodeșiproced ă a răspunsului
emoțiiexprimăacestejetoane? ee: exercițiul
Dacăexercițiul/problemaesteadevărat/ă, Forme de
atuncivorridicajetonul cu fațaveselă. organizare:
Dacăexercițiul/problemaestefals/ă,
atuncivorridicajetonul cu fațatristă. ( Anexa frontal
1)

Să utilizeze denumiri matematice Exerciții de rezolvare Se Metode și Observareasistem


în exerciții orale a unorexercițiiorale adreseazăelevilorîntrebăripentruverificareanoţiu procedee: atică
nilorteoreticereferitoare la operaţia de înmulţire, Conversaţia
Explicaţia Aprecieriverbale
folosindbrainstormingul: -Ce esteînmulțirea? -
Exerciţiul
Cum se numescnumerele care se înmulţesc? - Jocul didactic
Cum se numeşterezultatulînmulţirii? -Care Calculcorect
Forme de
estesemnuloperației de înmulțire ?” organizare:
Propunsprerezolvarecâtevaexerciţiiorale.
Prinjocul ,,Mingeacălătoareˮ se Frontal
verificătablaînmulțirii oral și se
introducșiexerciții de aflare a Materialedidact
dubluluisautripluluiunuinumăr. Eleviiaruncă o ice:tablă, minge
minge de la unul la celălalt. Jocul se
desfășoarăpânăfiecareelevrăspundecelpuțin o
dată.Care e produsulnumerelor 5 și 6?
Dacafactorul 1 este 8 șifactorul 2 este 4 cate
esteprodusul?

Sădeducăalgoritmul de rezolvare a Exerciții de calcul Pentru a asiguraretențiașitransferul, Metode și Aprecieri verbal


problemelor cu eleviirezolvăexercițiile 5,6,7,8 și 9 din manual procedee:
numerenaturaleînconcentrul 0-100; de la pagina 78 cu Conversaţia Calculcorect
Exerciţiul
îndrumareașiajutorulcadruluididactic.Băiețelul
Observarea
din povesteanoastrăestefoartemândru de voi. M- Mijloace de
a rugatsăva transmit că l- învățământ:
ațifăcutfoartefericitsiacum are Fisă de lucru
increderecăpoateși el Forme de
săînvețetablaînmulțiriiprinmultă, multămuncă. organizare:
Frontal,
* Acesta are un cățel. Se numesteAzorel. Ajută- individual,
l pe Azorelsăparcurgădrumulpână la perechi
deliciosulos! Calculeazășicolorează de
fiecaredatăpătrățelul care
conținerezultatulcorect al înmulțirii. Atenție!
Poțiînaintadoarînpătrățelul din stânga, din
dreapta, de deasuprasau de dedesubt.anexa 2

Sărecunoascăcorectemoțiiletransmise Exerciții de Încontinuarebăiețeluldeoarece e mulțumit ca a Metode și Observațiesistemati


de text; recunoaștere a invățat cum sa resolve exerciții cu inmulțiri, v-a procedee: că;
trimis o povestefrumoasă din care Conversaţia
emoțiilor Mijloace de Aprecieriindividual
șivoivetiaveaceva de invațat.
învățământ: e;
Se citeștetextul ,,Nora și Dora’’. Se
Textul
adreseazăîntrebări:
1. Ce emoție o stăpânea pe Dora? Forme de
2. Ce a cauzatstarea de tristețe a Dorei? organizare:
3. Cum au reacționatprieteneleei?
4. Voi cum ați fi procedat? Frontal

Individual

Săidentificelegăturiîntreproverbeși Exerciții de Elevii se vorgândi care dintreceletreiproverbe s- Metode și Observațiesistemati


text; identificare a ideilor arpotrivicelmai bine textuluișisăargumenteze: procedee: că;
Conversaţia
din text Mijloace de Aprecieriindividual
1.„Atunci când un prietenteroagă, nu
existăamânarepentrumâine.” învățământ: e;
Forme de
2.„Prietenul la nevoie se cunoaște!” organizare:
Frontal
3.„Cine caută un prietenfărădefecte, Individual
varămânesingur.”

Joc didactic: Eleviirămânașezatiînbănci.


Pornind de la cuvântultristețe,
fiecareelevgăsește alt cuvânt care începe cu
ultimulsunet al cuvântului anterior. Lanțul se
rupeînmomentulîn care se ajunge la
cuvântulbucurie.

Dupăce se incheiejocul, cadrul didactic le


vorbeșteelevilordespretristețeșiîiroagă pe
aceștiasă-șiaminteascădouămomentetrăite de
eiîn care s-au întristatși cum au
depășitmomentul.

Săgăseascăaltesolutiipentrualungareat Exerciții de imaginație Imaginați-văcă Nora nu ar fi Metode și Aprecieriindividual


risteții reușitsăîialungeDoreitristețea. Ce soluțiii- procedee: eșiglobale;
ațioferi? Conversaţia
Jocul didactic
Dar voi, ceați face dacă un coleg/un prietenar fi conversația
trist? Observaţia
Forme de
Considerică e bine sădiscuți cu organizare:
Frontal, în
prieteniidespreemoțiile tale? Spune de ce! Ce
perechi
am invățat din aeastălectura?

Se audiazăcânteculFiifericit!

Joc didactic: Dora și Nora mi-au


spuscăavețiideifoartebuneșielesperăsăvăajutațiîn
trevoi,
săvăsprijinitiatuncicândestenevoieșisăvăîncuraja
țiunul pe altul. Elevăroagăsărealizați un poster
„Fiivesel,nutrist!” prin care să-iconvingi pe cei
din jurcămomentele de tristețe nu
trebuiesăîiafecteze.(activitateînperechi)
EXPLOZIA STELARĂ

CE?

De ce ?

Cum ?

Care ? Cine ?
Cel mai bun prieten
Un copilaveamultejucării. S-a jucatce s-a jucat cu eleşideodată a începutsăplângă.

— Nu mai am ce face cu ele, i-a spustatăluisău, ştergându-şilacrimile. Să-mi cumperi o sfârlează.


Vreau o sfârlează!

— Bine. Am să-ţicumpăr o sfârlează.

— Tii, grozavăjucărie ! a spus el a douazi, uitându-se la sfârleazacumpărată de tatălsău. Ce


culorişicesunetescoate!… Sfâr, sfâr… Când se învârteşte, parcăar fi un motan care toarce.

Într-o bunăzi, băiatul s-a plictisitşi de eaşi a spus :

— Tăticule, vreau o altăjucărie ! Asta nu-mi mai place.

— Bine, bine! Am să-ţicumpăr o altăjucărie, dar pe asta n-ai s-o maiarunci, aşa-i?

—N-am s-o maiarunc! a ziscopilul. Şi a primit o cutie cu plastilină de toateculorile.

Mult s-a maiminunat el când a luat o bucăţicăşi a frământat-o înmâini, de-a ieşitrepede-repede o minge
rotundăşidrăguţă.

Cu o altăbucată de plastilină a făcut un măr, cu o alta un puişormicuţ-micuţ. S-a maigândit c-o


sămaifacăneapăratşi o casă cu grădină, o maşină cu motor, un avionşicâteşimaicâte.

Iatăcă din ziuaaceea n-a maiplânsdupă o altăjucărieşinici nu s-a maiplictisit.

— De ce nu mămaiplictisesc? l-a întrebat pe tatălsău.

— Pentrucăţi-ai găsitcelmai bun prieten !

— Pe cine? Plastilina? Nu se poate! Eaestedoar un pământfrământat cu uleişi cu culoare. Dacă nu-l


modelezisăiasăceva, stăcuminteîn cutie. Atunci care să fie prietenulcel bun ?

— Munca ! i-a spustatălsău. Muncaharnică de fiecarezi.

S-ar putea să vă placă și