Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

A. Algoritm introductiv
Unitatea de învăţământ:
Propunător:
Clasa:
Disciplina: Psihologie
Data:
Unitatea de învăţare: Inteligența umană
Lecţia: Inteligența emoțională
Tipul de lectie: mixtă (dobândire de cunoştinţe, sistematizare, exersare şi evaluare a competenţelor de muncă intelectuală).
Locul de desfăşurare: sala de clasă

Competenţe generale:
1. Cunoașterea fenomenelor psihice, a componentelor și trăsăturilor specifice personalității umane, în scopul înțelegerii vieții subiective a
omului.
2. Cunoașterea personalității de sine și a celolalți.
Competenţe specifice:
1.2. Analizarea trăsăturilor specifice profilului psihologice a unei persoane
2.1. Analizarea profilului propriei personalități și a personalităților din jur
Obiective operaţionale:
1. Cognitive: O1: Să definească inteligența;
O2: Să identifice diferența dintre IQ și QE;
O3: Să enumere tipurile de inteligență;
O4: Să definească inteligența emoțională;
O5: Să enumere componentele inteligenței emoționale;
2. Formative:
O6: Să înțeleagă conceptele și componentele acestuia;
3. Atitudinale:
O7: Să manifeste o părere personală despre inteligența emoțională și importanța acesteia;
Evaluarea - obiective:
Cognitive: Oe1 – să definească conceptele de specialitate: inteligența, inteligența emoțională;
Oe2 – să înțeleagă conceptele de specialitate și importanța acestora în viața de zi cu zi;
Formative: Oe3 – să prezinte tipurile de inteligență cunoscute și componentele inteligenței emoționale;
Atitudinale: Oe4 – să formuleze opinii personale;
Valori şi atitudini vizate:
▪ disponibilitate pentru dialog şi relaţionare pozitivă;
▪ atitudine pozitivă faţă de comunicare;
Strategii de învăţare: dirijată, inductiv-deductivă, explicativ-conversativă;
Metode:
- expozitiv-euristice: expunerea (M1); explicaţia (M2); conversaţia euristică (M3)
- interactive : conversaţia (M4), problematizarea (M5), învățare prin descoperire ( M6)
Instrumente de evaluare: verificare frontală dialogată, observarea sistematică,
Forma de organizare a activităţii: frontală; individuală; în grup; întrebări deschise;
Resurse:
- umane: elevi
- de timp: minute
- materiale oficiale: Catalog; Programa şcolară (m1); Manual (m2)
- materiale neoficiale: Fișă de lucru (m3)
Bibliografie:

B. Demersul didactic.
Secvențe Conținuturi vizate Com. Activitatea profesorului Activitatea elevului Res. Res. Evaluarea
didactice specif. mat. procedur
ă
1. Moment Salută elevii. Elevii salută. Catalog M1
organizatoric
Notează absențele. Răspund la cerințele m1
formulate.
Creeaza un climat favorabil.
Pregătesc materialele
Pregătește materialele. solicitate.
2.Recapitualizare Noțiuni și concept: Solicită răspunsuri simple la Caută să formuleze M2 Evaluare
a „Inteligența” următoarele întrebări: răspunsuri la întrebări. frontală
cunoștiințelor/ M3 orală.
evaluare O1 Ce este inteligența? Se complementează
reciproc. M4

3.Anunțarea „Inteligența emoțională” O1 Anunță titlul lecției noi. Recepţionează şi notează m2 Observare
lecției noi Oe1 „Inteligența emoțională” titlul lecţiei în caiete. M4 sistematică

Monitorizează elevii să-și noteze în Elevii identifică


Oe2 caiete. importanța lecției noi.
Precizează ce vor afla, ce vor ştie să
facă elevii la sfârşitul lecţiei cu cele
însuşite.
4.Dobândirea Noțiuni și concepte: O1 Asigură: → Elevii definesc m2 M2 Observare
noilor cunoștințe Inteligența emoțională Oe1 I.Cunoașterea/receptare/învăţare: conceptele sistematică
→ să definescă Inteligența m3 M4
I.Definirea inteligenței și O2 → să clasifice conceptul în IQ și EQ.
clasificarea inteligenței → Elevii indentifică
componentele inteligenței
II. Tipurile de inteligență O3 II. Înțelegerea noilor conţinuturi: emoționale și semnificația
- Vizual-Spațială Oe3 → să clarifice tipurile de inteligență fiecăruia.
- Logico-Matematică → să definească inteligența
- Interpresonală Oe2 emoțională → Elevii sunt atenţi la
- Intrapersonală → să înțeleagă componentele explicaţii
- Verbal-Lingvistică O4 inteligenței emoționale și
- Muzicală semnificația fiecăruia. → Elevii conştientizează
- Kinestezica O5 importanța temei
IV. Sinteză:
III. Definiția inteligenței O6 → Solicită elevilor să-şi exprime
emoționale opinia privind inteligența emoțională.
V. Componentele M5
inteligenței emoționale: Oe4
a) Autocunoașterea
b) Stăpânirea de sine
c) Motivația intrinsecă
d) Empatia
e) Abilitățile sociale
5. Simularea Propune eleviilor rezolvarea unui test Elevii ascultă, analizează, M6 Observare
performanței O7 privind inteligența emoțională și gândesc şi formulează sistematică
gestionarea situațiilor. puncte de vedere. M5
Oe4
Discută cu elevii despre rezultatul
testului, solicitând părerile personale
ale elevilor.

6. Fixarea Ce ați învățat azi? Se solicită răspunderea la întrebare Elevii răspund la M2 Evaluare
cunoștințelor cu ajutorul caietului cu noțiunile noi întrebare. frontală
notate. orală

S-ar putea să vă placă și