Sunteți pe pagina 1din 8

SCOALA CU CLASELE I-VIII

PROIECT DE LECTIE

P
-OBIECTIVE –

Obiectiv cadru: formarea si dezvoltarea capacitatilor si


abilitatilor de experimentare si explorare sau investigare a
realitatii, folosind procedee si instrumente specifice

Obiective de referinta:

1.1: sa identifice asemanari si deosebiri dintre corpuri pe


baza unor observatii proprii

1.3: sa comunice in forme diverse observatii si comparatii


asupra corpurilor studiate si asupra experimentelor realizate

Obiective operationale:

a). Cognitive:
O1: sa gaseasca solutiile rebusului propus pentru reactualizarea
cunostintelor;
O2: sa gaseasca raspunsurile corecte la ghicitori;

O3: sa realizeze comparatii intre flori, fructe si seminte;


O4: sa specifice rolul flori, al fructului si al semintei

O5: sa dea exemple de flori/fructe/seminte

b). Psihomotorii:

O7: sa adopte o pozitie adecvata a corpului in timp ce scriu;

O8: sa scrie lizibil si ingrijit pe caiete in timp propriu;

c). Afective:

O9: sa-si formeze o atitudine pozitiva fata de mediul natural;

O10: sa-si dezvolte simtul estetic si critic.

-STRATEGII DIDACTICE-

METODE (M) MIJLOACE (m)

1.Conversatia (M1) 1. Manual (m1)

2.Explicatia (M2) 2. Ghicitori (m2)

3.Exercitiul ( M3) 3. Prezentari Power Point (m3)

4.Descoperirea deductiva (M4) 4. Cos cu legume (m4)

5.Observatia (M5) 5. Vaza cu flori (m5)


6.Problematizarea (M6) 6. Videoproiector (m6)

7.Munca in echipe (M7) 7.Rebus (m7)

8. Fructe sectionate (m8)


9. Seminte (m9)
10. coifuri (m10)
11. bilete cu intrebari rebus(m11)
12. fise de evaluare(m12)
13.fisa de lucru ed.tehnologica(m13)
14. fisa de evaluare rezolvata(m14)
15. stimulente(m15)
MOMENTELE STARTEGII DIDACTICE
LECTIEI OB. ACTIVITATEA CADRULUI DIDACTIC ACTIVITATEA ELEVILOR DURATA METODE MIJLOACE EVALUARE
-Pregatesc materialele necesare - elevii se pregatesc pentru
1.Moment desfasurarii orei inceperea orei asezandu-se la 1 min M1
organizatoric - asigur climatul necesar, ordinea si masute impartindu-se in doua M2
disciplina; echipe;
-“ spuneti-mi copii ce am avut de -“Noi pentru astazi am avut de
pregatit pentru astazi la ora -----” pregatit lectia Rolul frunzei”
-“am pregatit copii pentru voi un - elevii asculta regulile
O1 rebus”(anexa 1) concursului M1
-“dupa cum observati sunteti deja m4
impartiti in doua echipe- echipa florilor -elevii isi aseaza coifurile pe cap frontala
si echipa fructelor si pentru a va 5 min M2
diferentia am confectionat coifuri m5
2.Reactualizarea specifice fiecarei echipe , coifuri pe care
cunostintelor O6 le veti purta pe tot pacursul lectiei” -elevii asculta cu atentie regulile M3
Regulile concursului: concursului m7
1. fiecare echipa va avea de M6
raspuns la trei intrebari; m 10
2. raspunsul corect se puncteaza cu -extrag cele trei biletele si M7
cate un punct la panoul lucreaza in echipa m11
buclucas;
3. veti trage la sorti cele trei
biletele care contin cate o
intrebare din rebus
4. va consultati in echipa, iar
raspunsurile corecte vor fi
trecute cu marker-ul la panou de
reprezentantul echipei
5. timpul alocat doua minute
O2 -Voi impartii echipelor cate un plic; -elevii desfac plicurile M2
3. Captarea atentiei -In interiorul plicurilor se afla cate doua -cauta raspunsul corect 1 min M3 m2
O6 ghicitori care au legatura cu lectia ce M6 frontala
urmeaza a fi predata;(anexa 2) M7
-fiecare raspuns corect va fi punctat.
-“copii, ce raspunsuri ati gasit -echipa 1- trandafir si ghiocel
4. Anuntarea lectiei O6 ghicitorilor?’ -echipa 2- morcovul si usturoiul 1min M1
-Dragi copii lectia de astazi se numeste : M2
“Rolul flori, al fructului si al semintei”
O7 -notez pe tabla data si titlul noii lectii -elevii deschid caietele si scriu de
1.-“am pregatit pentru voi un pe tabla in ritm propriu
O8 material pe care trebuie sa il urmarim cu - elevii urmaresc filmuletul
atentie”

31 min

M1
M2 m3
M4 m6
5.Dirijarea invatarii M5

PREZENTARE
FLORI
-“Spune-ti-mi copii de ce credeti ca este -“floarea este importanta pentru continua
O3 importanta floarea un buna dezvoltare a ca are rol de inmultire”
unei plante?” -“din flori iau nastere fructele”
O4 -“ce i-au nastere din flori?” -florile se deosebesc dupa
-“dupa ce credeti ca se deosebesc copii marime, forma , culoare
O5 florile?’ - elevii dau exemple de flori
-dati-mi va rog exemple de flori -elevii isi noteaza in caiete
-scriu pe tabla ideile principale(anexa3)
2.-“urmatorul moment va rog sa-l - elevii urmaresc cu atentie
urmariti cu atentie
O8

M1 m3
M2 m6
M4 m8
PREZENTARE -fructul reprezinta ceea ce ia M5
FRUCTE) nastere din floare
- observati va rog fructele si legumele -in interiorul unui fruct se gasesc
din farfuriute semintele
- “spuneti-mi copii ce este un fruct?” - fructele pot fi carnoase si uscate
- ce se afla in interiorul unui fruct? -este indicat sa consumam cat
O3 -cum pot fi fructele?dati exemple’ mai multe fructe si legume
-de ce este indicat sa consumam cat mai pentru ca acestea contin multe
O4 multe fructe si legume? vitamine benefice organismului
-scriu pe tabla ideile principale(anexa3) nostru
O5 - elevii noteaza ideile in caiete
3. “urmatorul moment va rog sa-l
urmariti cu atentie” - elevii urmaresc cu atentie

PREZENTARE
SEMINTE -noi observam ca semintele se
afla in interiorul fructelor
-analizati va rog semintele din farfuriute, - acestea daca sunt semanate
-unde se afla semintele copii? incoltesc si dau nastere unor
-ce se intampla cu acestea copii daca plante noi
sunt semanate? -pentru ca semintele sa m3
- de ce este nevoi pentru ca semintele sa incolteasca este nevoie de apa, m6
incolteasca? aer si temperatura potrivita;
-semintele unor plante copii sunt -grau, porumb,floarea soarelui
folosite atat in alimentatia oamenilor cat -graul(pentru faina), M1 m9
si a animalelor.Dati cateva exemple de porumb(pentru malai), floarea M2
astfel de seminte soarelui(pentru ulei), M4
-dati exemple de plante care sunt legumele(pentru hrana de zi cu zi M5
insamantate de om in diferite scopuri a omului)
- scriu pe tabla ideile principale(anexa3) - elevii noteaza ideile in caiet

6.Evaluare O7 -fise de lucru la care trebuie sa -elevii rezolva sarcinile m 12


O8 completeze in casuta A(adevarat) sau M2 scrisa
F(fals)(anexa4) M3
O10 -le voi arata pe videoproiector o fisa -elevii se corecteaza dupa fisa 5 min m 13
rezolvata dupa care acestia se vor completata
corecta(anexa)
-pe aceasi fisa se afla si un sablon pe
care elevii vor realize un colaj din -elevii realizeaza colajul
seminte
7.Aprecieri finale si -voi face aprecieri asupra modului in
recomandari care au raspuns, -elevii ai carei echipa a castigat M1
O9 -voi incuraja elevii mai putini activi vor fi rasplatiti cu stimulente din 1 min M2 m 15
-voi desemna echipa castigatoare prin carton colorat(fructe si flori)
adunarea punctajului de pe panou (anexa 5)

S-ar putea să vă placă și