Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data :
Instituţia : I.P. Gimnaziul “ D. Gherman”, s. Risipeni
Profesor: Bondari Elena
Clasa : a IX-a
Disciplina : biologie
Unitatea de învățare : Reproducerea în lumea vie. Bazele geneticii.
Subiectul lecției : Legile eredităţii

Competența specifică : competenţa de a utiliza cunoştinţe de bază din domeniul biologiei în diverse situaţii de comunicare
referitoare la : legităţile biologice şi la rolul acestora în supravieţuierea organismelor.

Subcompețențe:
1. Utilizarea simbolurilor genetice în situaţiile de comunicare scrisă şi rezolvarea problemelor genetice;
2. Cunoaşterea moştenirii caracterelor ereditare conform Legilor lui G. Mendel

Obiective operaționale :
La finele lectiei elevul va fi capabil :
- O1. Să explice noţiunile : caractere ereditare, caractere dominante, caractere recesive, organism homozigot, organism
heterozigot, legile eredităţii… etc;
- O2. Să descrie mazărea ca obiect de cercetare genetic a legităţilor eredităţii de către G. Mendel;
- O3. Să explice esenţa moştenirii caracterelor în prima generaţie, în a doua generaţie, legea independenţei caracterelor
- O4. Să resolve problem aplicînd cunoştinţele
- O5. Să estimeze importanţa cunoaşterii legităţilor moştenirii caracterelor ereditare.

Tipul lectiei : de formare a capacității de dobândire a cunoștințelor.


Forma de activitate: individual, frontal, grupe
Strategii didactice :
Metode si procedee : învăţarea prin descoperire, observarea, conversaţia, explicaţia, problematizarea, colţuri, salată de
cuvinte, rezolvarea problemelor, lucrul cu manualul, 3-2-1
Materiale didactice : manual, fişe de lucru, prezentare ppt, proiector, laptop

Desfasurarea activitatii
Etapele lectiei Real. Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode si evaluare
Obiectiv procedee
Momentul Salutul , pregatirea celor Isi pregatesc cele necesare lectiei conversatie
organizatoric necesare lectiei
- Ce capitol studiem noi
Evocarea acum? Conversaţie
- Ce temă am început să
studiem? Colţuri
- Notarea temei noi.
Continuăm studierea
legilor lui Mendel
- Anunţarea obiectivelor
- Verificarea temei de
acasă cu ajutorul Rezolvă sarcinile propuse
însărcinărilor propuse
grupurilor Diagrama
Grupul I- indicaţi trăsăturile Wenn
distinctive a gameţilor, ovul şi
spermatozoid
Grupul II –asociaţi modul de
fecundaţie şi animalele pentru
care este characteristic Conversaţia
Grupul III- asociaţi modul de
reproducere şi trăsăturile lui explicaţia
distinctive
Grupul IV- asociaţi
simbolurile genetice şi Argumentează, evidenţiind noţiunile
semnificaţia lor. de ereditate, variabilitate, genetică
Grupul V- explicaţi noţiunile
genetice
- Verificăm rezolvarea
sarcinilor
Argumentaţi proverbul: Ce
iese din pisică- şoareci prinde
O1 Sarcina 1. Cu ajutorul Răspund la întrebările propuse. -explozia
Realizarea sensului metodei Explozia stelară, stelară
elevii răspund la următoarele
întrebări: Observarea
- CINE e considerat
părintele geneticii? Explicaţia
- CE a descoperit G. Problematizar
Mendel? ea
- UNDE se întâlneau Conversaţia
călugării pentru a euristică
discuta întrebări
interzise? Rezolvarea
- DE CE G.Mendel a problemelor
ales în calitate de obiect
de cercetare mazărea? la tablă
- CÂND au fost
recunoscute Lucrul cu
descoperirile lui Netede, galben, violete, umflate, manualul
Mendel? înalte .
Sarcina 2. Examinarea Caracterele ce predomină asupra
tabelului rezultatelor celorlalte caractere Legea
încrucişării monohibride uniformităţii
- Ce se formează în F1?
- Care caractere sunt
prezente în F1?
- Ce numim caractere
dominante?
- Numeşte şi expune 1 elev – variant când mama este
legea formulată de G. homozitgotă
Mendel în baza acestor 2 elev – varianta când mama este
rezultate heterozigotă
experimentale? R/s: 100% - copii cu ochi căprui dacă
Sarcina 3. Examinarea mama este homozigotă
rezultatelor în F2. 50 %- copii cu ochi căprui, 50%
- Care e raportul - copii cu ochi albaştri dacă mama e
hibrizilor obţinuţi? heterozigotă
- Ce lege ne dovedeşte R/s : 57 pui cu penaj, 19 pui fără
acest lucru? penaj.
- Ce numim caractere
recisive?
Problema1. Culoarea căpruie
a ochilor la om domină
culoarea albastră. Ce culoare
vor avea ochii copiilor într-o
familie unde tatăl are ochii
albaştri ,iar mama ochi căprui.
Problema 2. La găini,
prezenţa penajului pe gât
domină asupra lipsei
penajului. La încrucişarea a
două forme heterozigote s-au
obţinut 76 pui. Câţi dintre ei
au penaj normal şi câţi nu au
penaj pe gât?
Sarcina 4. Examinaţi schema
din manual şi caracterizaţi
legea 3.
Sarcina 5. Argumentaţi
importanţa cunoaşterii legilor
lui Mendel.
Exerciţiul 1,2 proiectate la Rezolvă exerciţiile
Reflecţie ecran – 2 elevi vor rezolva Rezolvarea
exerciţiile problemelor
Rezolvăm 1-2 probleme la la tablă
tablă.
Extensie Autoevaluarea 3-2-1
3- termini ce aţi învăţat Completează fişele
2-idei care aţi vrea să mai
studiem
1- capacitate, o pricepere
care aţi dobândit-o azi
sau ce n-aţi înţeles
Notarea elevilor care au fost
activi pe parcursul orei. Scriu în agende
De studiat tema : Legile
eredităţii
De aplicat legile lui Mendel
în rezolvarea problemelor

S-ar putea să vă placă și