Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 10.11.2021

CLASA: Pregătitoare

ŞCOALA

PROF. ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR :

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA: Comunicare in limba română

UNITATEA DE INVĂŢARE: “Năsturel cel necăjit”

SUBIECTUL LECŢIEI: “Sunetul si litera N”

FORMA DE REALIZARE: lecţie integrată (CLR, MEM, AVAP, MM)

TIPUL LECŢIEI: lecţie de recapitulare şi sistematizare de cunoştinţe

SCOPUL LECŢIEI: Recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor elevilor despre sunetul şi litera N.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :

O1: Să dea exemple de cel puțin 5 cuvinte care conțin sunetul [N];

O2: Să identifice poziția sunetului în cadrul cuvântului (initială , mediană, finală), în urma explicațiilor
primite ;

O3: Să formuleze de minim 3 enunţuri utilizând cuvinte care încep cu sunetul [N] ;

O4: Să reprezinte grafic cuvintele, utilizând metoda fonetică-analitico-sintetică, conform indicațiilor


anterioare.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, metoda fonetică, analitico-sintetică, jocul, metoda
cadranelor.

Resurse:

 Materiale: jetoane cu litere, silabe, cuvinte, creioane, culori, tablă, plici, marker, fişe de lucru,
laptop, CD, recompense.
 De timp: 50 min (35 min activitate propriu-zisă + 15 min activitate recreativă)
 Bibliografice:
1. MECTS, Programa şcolară pentru disciplinele Comunicare in limba română, Matematică şi
explorarea mediului, Arte vizuale şi abilităţi practice, Muzică și mișcare aprobată la ordinul
ministrului educaţiei naţionale nr. 3418/19.03.2013;

2. Manea Alexandra, Matache Claudia, Ioan Liliana, Ruse Clara – Ghid practic pentru clasa
pregătitoare, Piteşti, 2016.

Forme de organizare: frontal, individual


Strategii didactice
Secvenţele Tim Ob Conţinuturile învăţării Metode Mijloace Forme de Evaluare
lecţiei p . şi şi organizare
Op proced material
. ee e
Moment 3’ Creez climatul optim
organizatoric desfăşurării activităţilor
propuse.
Vom realiza întâlnirea de
dimineaţă.
Dirijez o conversaţie pe Panoul Frontal Aprecieri
următoarele teme : Conver- Întâlnirea verbale
●Salutul saţia de
Bună dimineaţa, CP! dimineaţă
Bună dimineaţa, doamna
învățătoare!
●Prezenţa
După ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Oare cine n-a venit?”
●Înviorarea : exerciții simple
de gimnastică (Anexa 1 –a)
●Repere temporale (anotimpul,
ziua, data, luna, anul)
●Calendarul naturii – prezentat de
meteorologul de serviciu
●Mesajul zilei: Individual
”În fiecare dimineață
S-avem gândul bun pe față
Și spre cer noi să privim,
Iubire să dăruim,
De gând rău să ne ferim !”

Captarea 2’ Se va realiza printr-un joc: ” Explicaț Jetoane Frontal Aprecieri


atenţiei Omoară musca”. Se vor lipi ia cu litere, Individual verbale
jetoane cu litere, silabe, Jocul- silabe, Observa
cuvinte, pe tabla magnetică. concurs cuvinte, rea
Voi rosti un sunet/silabă/cuvânt Tabla sistemati
iar doi elevi vor fi provocați să magnetic că
lovească cu pliciul jetonul ă, plici
corespunzător.
Anunţarea 3’ Le voi spune că astăzi vom Convers Frontal Observa
titlului şi a scrie cuvinte la tablă, le vom aţia rea
obiectivelor despărţi în silabe şi le vom sistemati
reprezenta grafic şi chiar vom că
colora. Astfel, la sfârşitul orei,
ne vom da seama că am învăţat
foarte bine litera N.
Reproducere Le voi solicita elevilor să dea Convers
a, exemple de cuvinte care conțin aţia Frontal Aprecieri
sistematizare 15’ O1 cu sunetul [n],să identifice verbale
a şi O2 poziția acestuia în componența Explica Individual
generalizarea O3 cuvintelor apoi să formuleze ţia
cunoştinţelor enunţuri cu aceste cuvinte. Tabla
Apoi voi scrie la table cuvinte Exerci magnetic
ce conțin litere deja învățate și ţiul ă
O4 le vom reprezentarea grafic
marcând poziţia sunetului si a Proble
literei n in cuvântul respectiv. matizar Markere
ea

Metoda
fonetică
,
analitic
o-
sintetică

Obţinerea Se va face prin rezolvarea unei Expli


performanţei 10’ O3 fişe de lucru. (Anexa 2) caţia Fişe de Individual Observa
Prin metoda cadranelor, copiii lucru rea
cu ritm mai alert de învățare vor Exerci sistemati
colora literele N si n, vor scrie ţiul că
litera N/n si vor colora
imaginile ale caror denumiri Proble Culori Aprecieri
conțin sunetul [n]. După matizar Carioca verbale
rezolvarea sarcinilor de lucru, ea
fiecare copil va da fişa de lucru
colegului de bancă pentru a fi Frontal
corectată de acesta. Evaluarea Metoda
reciprocă va avea loc numai cadrane Evaluare
după ce voi explica la tablă cum lor reciprocă
trebuia rezolvată fişa.
Activitate 15’ Cântecul lui N!” (Anexa1 - b) Laptop
recreativă CD Frontal Aprecieri
verbale
Aprecieri 2’ Se vor face aprecieri generale şi Convers Recom Frontal Aprecieri
finale individuale asupra participării aţia pense verbale
elevilor la lecţie, precum şi
asupra comportamentului lor pe
parcursul orei. Se vor oferi
recompense.
Anexa 1- a

Înviorare:
Dacă vreau să cresc voinic, eu fac sport încă de mic:

Merg în pas alergător, sar apoi într-un picior,

Mă opresc, respir ușor, întind brațele să zbor,

Toată lumea e a mea, când m-așez jos pe podea.

Ăsta-i doar un început. Ia priviți cât am crescut!

Anexa 1- b

Cântecul lui N
Necăjit e N și pace, nimeni și nimic nu-i place

Nicăieri și niciodată, N nu spune DA vreodată.

Ref: Nu, nu, nu, nu spunea-așa: nu știu și nu pot deloc!

De spui DA, tu vei vedea, munții-i vei muta din loc.

N e tare necăjit, fiindcă nu-i și el iubit

Un prieten de-ar avea, tare mult i-ar mai plăcea.

Ref:

În caiet pe N Ionel l-a scris cu mult drag pe el

Și a luat un FB. Vezi norocul cum mai vine?

Ref:

S-ar putea să vă placă și