Sunteți pe pagina 1din 12

Data: 02.01.

2015 Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei


Nume si prenume copil: Mihai Andrei Vlad Specializarea Psihopedagogie Speciala, Anul III
Clasa: a II-a “A” Student: Bucur Iulia Elena
Diagnostic: dislalie polimorfa
Durata: 30 minute

Proiect de activitate logopedica

Activitate: corectarea sunetului “C”


Etapa terapeutica: emiterea sunetului “C”
Tema activitatii: introducerea sunetului “C” in diferite combinatii consonantice
Obiective cadru: Formarea si consolidarea capacitatilor de articulare si emitere in diferite contexte a sunetului “C”, pana la fixarea si
automatizarea sunetului in vorbirea curenta.

Obiective operationale terapia generala:


Pe parcursul activităţii copilul trebuie să fie capabil:
O1. Să execute exerciţii pentru dezvoltare musculaturii generale;
O2. Să execute exerciţii pentru dezvoltarea musculaturii aparatului fono-articulator;
O3. Să execute exerciţii pentru dezvoltarea musculaturii implicate în actul respirator (inspiraţie-expiraţie);
Obiective operationale terapia specifica:
O1. Emiterea sunetului “C” in cel putin 4 onomatopee, atat prin imitatie, cat si independent.
O2. Emiterea sunetului “C” in silabe, prin imitatie.
O3. Emiterea sunetului “C” prin pronuntarea a cel putin 2 cuvinte in care sunetul tinta ocupa pozitie initiala, respectiv cel putin 2
cuvinte pentru pozitiile mediana si finala.
O4. Emiterea sunetului “C” in cel putin 3 combinatii consonantice prin imitatie.
Metode folosite:
 explicaţia, imitaţia şi exerciţiul (sub formă de joc);
 dialogul/conversatia
 demonstratia

Mijloace de realizare:
1. imagini reprezentand obiecte a căror denumire conţin sunetul „C”
2. imagini care reprezinta cuvinte care includ sunetul „C” poziţie iniţială, mediană şi finală, precum si in combinatii
consonantice
3. utilizarea materialului didactic “Monstrul Cuvintelor”, care va facilita modalitatea de prezentare atractiva a imaginilor utilizate.
OBIECTIVE EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGII TERAPEUTICE DURATA
OPERAŢIONALE INSTRUCŢIONAL - ADECVAT
SARCINI PTR: SITUAŢII DE
TERAPEUTIC
ELEVI ÎNVĂŢARE

CAPTAREA ATENŢIEI SI Elevului i se prezinta Elevul trebuie sa Invatarea 2 minute


MOTIVAREA ELEVULUI un o serie de imagini: denumeasca asociativ-
camion, calculator, corect obiectele verbala
bucuros, cal, jucarie. din imagine.
Conversatia
Pentru prezentarea
imaginilor se utilizeaza
materialul didactic
“Monstrul Cuvintelor”.

(Vezi Anexa 1)

ANUNTAREA TEMEI „Astăzi, impreuna cu Conversatia 2 minute


Monstrul Cuvintelor, o
sa ne jucam cu sunetul
“C”!

Simultan I se prezinta
copilului o
reprezentarea grafica
a sunetului “C” intr-o
forma atractiva.

O1. să execute ACTIVITATE TERAPEUTICĂ 1. Exerciţii pentru - mişcări de rotire Demonstratia 5 minute
exerciţii pentru CU CARACTER GENERAL dezvoltare a trunchiului
Exercitiul
dezvoltare musculaturii generale
- mişcări ale
musculaturii
braţelor şi rotirea
generale; lor

- mişcări ale
gâtului şi rotirea
capului

2. Exercitii pentru a) exerciţii pentru Demonstratia 5 minute


O2. să execute dezvoltarea maxilare: sus-jos,
exerciţii pentru Exercitiul
motricităţii aparatului înainte-inapoi,
dezvoltarea fonoarticular dreapta-stânga.
musculaturii
aparatului fono- b) exerciţii pentru
ANEXE
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3
1. Sunetul “C” in cuvinte pe pozitie initiala:
2. Sunetul „C” in cuvinte pe pozitie mediana:
3. Sunetul „C” in cuvinte pe pozitie finala:
Anexa 4
Sunetul “C” in combinatii consonantice: cerc, calca, circ, disc, melc, parc, porc, tanc, teanc, turc, vasc

S-ar putea să vă placă și