Sunteți pe pagina 1din 13

SCENARIUL ZILEI

TEMA ANUALĂ: „Cine sunt/suntem?”


TEMA PROIECTULUI: „Temă independentă”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „De ziua ta, România mea!”
TEMA ZILEI: „Românie, țara mea bogată”
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: „Bună dimineața, române bun!”
Tipul activității: transmitere și însușire de cunoștințe
Forma de realizare: Activitate integrată ALA 1 (ADP + activitate pe sectoare – Joc de masă,
bibliotecă) + ADE (Educarea limbajului) + ADE (Educație muzicală) + ALA 2 (Joc de mișcare)
Mijloc de realizare:
 DLC - joc exercițiu
 DEC - predare cântec
Forma de organizare: individual, frontal, pe grupuri mici
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE:
 relaxare și revenirea organismului la normal
 joc recreativ („Cine atinge steagul?”)
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
 DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE – EDUCAREA LIMBAJULUI
- „Românie, țară bogată!” (adjectivul – joc exercițiu)
 DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV – EDUCAȚIE MUZICALĂ
- „Sunt român, român voinic!” (predare cântec)
 ACTIVITĂȚI LIBER ALESE
- Joc de masă: „Sortează repede și bine”
- Bibliotecă: „România-i țara mea”
- Joc de mișcare: „Cine atinge steagul?”
PROIECT DIDACTIC

DATA: 24.11.2020

TEMA ANUALĂ: „Cine sunt/suntem?”


PROIECT TEMATIC: „Temă independentă”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „De ziua ta, România mea!”
TEMA ZILEI: „Românie, țara mea bogată”
CATEGORII DE ACTIVITATE:
1. SECTOR JOC DE MASĂ
TEMA: Sortarea jetoanelor cu stegulețe de diferite mărimi în ordine crescătoare și descrescătoare
SUBIECT LUDIC: „Sortează repede și bine”
OBIECT DE REFERINȚĂ: să diferențieze obiecte după mărimea acestora
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
COGNITIVE:
 OC1: să sorteze stegulețele de la cel mai mic la cel mai mare
 OC2: să sorteze stegulețele de la cel mai mare la cel mai mic
PSIHOMOTRICE:
 OP1: să adopte poziția corectă pe scăunele
 OP2: să manifeste interes pentru activitate
AFECTIVE:
 OA1: vor manifesta inițiativă, plăcere și o atitudine degajată pe parcursul activității
 OA2: vor participa afectiv și conștient la activitate
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația
 MATERIALE DIDACTICE: jetoane cu stegulețe de diferite mărimi
 MODALITATE DE DESFĂȘURARE: individual, pe grupuri mici
 FORMĂ DE EVALUARE: verificare orală, aprecieri verbale, observarea comportamentului
copiilor

2. SECTOR BIBLIOTECĂ
TEMA: Citire de imagini adecvate temei
SUBIECT LUDIC: „România-i țara mea”
OBIECT DE REFERINȚĂ: consolidarea deprinderii copiilor de a se exprima corect din punct de
vedere gramatical
OBIECTIVE OPRAȚIONALE:
COGNITIVE:
 OC1: să observe cu atenție imaginile cu peisaje din țara noastră
 OC2: să se exprime corect în descrierea imaginilor
PSIHOMOTRICE:
 OP1: să adopte poziția corectă pe scăunele
 OP2: să manifeste interes pentru activitate
AFECTIVE:
 OA1: vor manifesta inițiativă, plăcere și o atitudine degajată pe parcursul activității
 OA2: vor participa afectiv și conștient la activitate
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, descrierea
 MATERIALE DIDACTICE: imagini cu peisaje din România
 FORME DE ORGANIZARE: individual
 FORME DE EVALUARE: verificare orală, aprecieri verbale, observarea comportamentului
copiilor

RESURSE:
 Umane: 18 preșcolari – grupa mică B „Veverițele”
 Temporale: 20 de minute
 Spațiale: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE: stropidesuflet.wordpress.com (cântec pentru înviorare)

SCENARIU DIDACTIC – ALA 1


Strategii didactice
Evenimentul
Conținutul științific Metode si Mijloace Evaluare
didactic
procedee didactice
Activitatea zilei începe cu întâlnirea de dimineaţă. Conversația Observarea
ADP Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili comporta-
fiecare un contact vizual cu toţi membrii grupei. mentului copiilor.
Întâlnirea de Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de
dimineață toţi copiii grupei. Le propun ca salutul nostru de
astăzi să fie legat de minunata noastră țară, România
(„Bună dimineața, micuți românași și româncuțe!”).
Facem prezenţa, „După ce ne-am adunat/ Și frumos Conversația Panoul Verificare orala.
ne-am salutat/ Colegii ne-am întâlnit/ Oare cine n-a specific
venit?” Stabilim ziua săptămânii, anotimpul,vremea de
afară și completăm calendarul naturii.
Exerciții de înviorare:
„ Dacă vreau să cresc voinic Exercițiul
Fac gimnastică de mic
Dau o tură alergând,
Mă opresc, respir profund.

Mă îndoi din mijlocel


Stânga, dreapta puțintel.
Mă ridic și iar m-aplec,
Mâna pe podea o trec.
Sar ca mingea fără frică, Aprecieri verbale.
Tumbe fac ca Martinică,
Mă opresc, respir adânc...
Gata sunt ca să mănânc.”

Se prezintă activitățile zilei,iar trecerea spre centrele


de interes se face cu ajutorul versurilor:
„De mânuţe ne luăm
Un rând mare noi formăm
Şi spre centre ne-ndreptăm!”

Captarea atenţiei se va face prin intermediul unei Observarea


păpuși, Vivi, care a venit astăzi la grupa noastră să comporta-
Captarea atenției asiste la activități. Păpușa mentului copiilor.
Conversația
Ea este îmbrăcată în costum popular și se pregătește de Vivi
o mare sărbătoare și anume 1 Decembrie, Ziua
Națională a României, ziua tuturor românilor.
Observarea
Enunțarea temei Voi anunţa activităţile ce urmează a se desfăşura în comporta-
Conversația
și a obiectivelor fiecare centru de interes. mentului copiilor.

Propunătoarea prezintã copiilor activitãţile pe care le Observarea


Prezentarea vor desfãşura în aceastã zi, precizând pe scurt sarcinile comporta-
Conversația
noului conținut ce le vor îndeplini în cadrul activitãţilor. mentului copiilor.
Explicația
Copiii descoperã centrele pregãtite şi sarcinile de lucru
şi îşi aleg centrul preferat.
La sectorul JOC DE MASĂ („Sortează repede și Observarea
bine!”) copiii vor sorta jetoane cu stegulețe de diferite Jetoane cu comporta-
mărimi, de la cel mai mic la cel mai mare și după stegulețe de mentului copiilor.
Conversația
aceea de la cel mai mare la cel mai mic. diferite
Explicația
mărimi
Dirijarea noului Aprecieri verbale.
conținut La sectorul BIBLIOTECĂ („România-i țara mea” – Imagini cu
Descrierea
citire de imagini adecvate temei) le voi prezenta peisaje din
copiilor imagini cu țara noastră și ei vor trebui să le România
descrie.
Copiii vor lucra cu atenţie pentru realizarea temelor de Observarea
la fiecare sector. comporta-
Obținerea Pe tot parcursul activitǎţii se vor asigura condiţiile mentului copiilor.
performanței optime pentru lucru, se va urmǎri modul de Explicația
relaţionare, de comunicare între parteneri şi se vor da
indicaţii acolo unde este cazul.

Voi cere copiilor sǎ facǎ aprecieri şi autoaprecieri


Evaluare exprimând opinii referitoare la modul cum s-a lucrat și Conversația Aprecieri verbale.
rezultatele pe care le-au obţinut.
Voi pune întrebǎri privitoare la sarcinile pe care le-au
Retenția și avut de îndeplinit pe fiecare centru.
transferul  Ce am lucrat dimineaţă la fiecare centru?
 Care este tema activitǎţii ?

Tranziție spre activitatea de Educare a limbajului din cadrul Domeniului Limbă și Comunicare (DLC) se
va realiza astfel : „Unu, doi, unu, doi
Să nu facem tărăboi”

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24.11.2020
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT A COLEGIULUI NAȚIONAL „ȘTEFAN CEL
MARE” BACĂU
GRUPA: Mică B „Veverițele”
PROPUNĂTOARE: Hărlea Maria-Magdalena

TEMA ANUALĂ: „Cine sunt/suntem?”


PROIECT TEMATIC: „Temă independentă”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „De ziua ta, România mea!”
TEMA ZILEI: „Românie, țara mea bogată”
CATERGORIA DE ACTIVITATE: Activități pe domenii experințiale/Domeniul Limbă si
Comunicare/Educarea limbajului
SUBIECT LUDIC: „Românie, țară bogată” – adjectivul
TIPUL ACTIVITĂȚII: joc didactic
OBIECTIV DE REFERINȚĂ: Consolidare de cunoștințe și deprinderi
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
COGNITIVE:
 OC1: să numească 2-3 înușiri imaginii alese
 OC2: să se exprime corect din punct de vedere gramatical
 OC3: să răspundă în propoziții
OBIECTIVE ADIACENTE:
PSIHOMOTRICE:
 OP1: să adopte poziția corectă pe scăunele
 OP2: să manifeste interes pentru activitate
AFECTIVE:
 OA1: vor manifesta inițiativă, plăcere și o atitudine degajată pe parcursul activității
 OA2: vor participa afectiv și conștient la activitate
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, jocul didactic, explicația
 MATERIALE DIDACTICE: minge, imagini cu peisaje din România, săculeț
 FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal
 FORME DE EVALUARE: verificare orală, aprecieri verbale, observarea comportamentului
copiilor
RESURSE:
 Umane: 18 preșcolari – grupa mică B „Veverițele”
 Temporale: 20 de minute
 Spațiale: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE: „Piramida cunoașterii”, editura Diamant, autori L. Tătaru, A. Glava, O. Chiș

SCENARIU DIDACTIC – ADE (EDUCAREA LIMBAJULUI)


STRATEGII DIDACTICE
Evenimentul Ob.
CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC Metode si Mijloace EVALUARE
didactic op.
procedee didactice

Moment Se pregătește sala de grupă și materialele necesare


organizatoric desfășurării activității.

OP1 Captarea atenției se va realiza tot cu ajutorul


Observarea
Captarea OP2 păpușii Vivi care este îmbrăcată în costum popular.
Conversația Păpușa Vivi comportamen-
atenției OA1 Le voi adresa copiilor întrebări despre costumul
tului copiilor
OA2 păpușii.
Enunțarea „Copiii, toate aceste însușiri pe care le-ați spus
temei și a despre costumul păpușii Vivi se numesc adjective, Observarea
OP1
obiectivelor iar lecția de astăzi se numește <<Românie, țară Conversația comportamen-
OP2
bogată>> și va fi despre adjectiv. V-am pregătit un tului copiilor.
joc foarte interesant.”
Jocul se numește „Cine a primit mingea?”. Le voi
explica regulile jocului: copiii vor arunca mingiuța Minge
Prezentarea de la unul la celălat, iar copilul respectiv va veni în Imagini cu Observarea
OP1 Conversația
noului față și va extrage o imagine cu peisaje din România peisaje din comportamen-
OP2 Explicația
conținut din săculeț și va trebui să spună câteva însușiri România tului copiilor.
acelui peisaj. Săculeț

Varianta I:
Copiii vor sta pe scăunele în formă de semicerc.
OP1 Observarea
Voi arunca mingiuța unui copil la întâmplare.
OP2 comportamen-
Copilul respectiv va veni în față și va extrage din
OA1 Minge tului copiilor.
Dirijarea săculeț o imagine la întâmplare și va trebui să spună
OA2 Imagini cu
învățării câteva însușiri acelui peisaj. Le voi adresa întrebări Conversația
peisaje din Aprecieri
ajutătoare (ex: Ce culoare au munții? Ce mărime Jocul didactic
România verbale.
au? Sunt mici, sunt mari?). După ce a spus câteva
OC1 Săculeț
însușiri acelui peisaj, copilul va arunca mingea unui
OC2 Verificare
coleg de al lui. Colegul respectiv va veni în față și
OC3 orală.
va proceda la fel ca primul copil. Jocul se repetă
până când toți copiii grupei participă la joc.
Obținerea OP1 Varianta II: Conversația Minge Observarea
performanței OP2 Copiii vor fi așezați pe scăunele în formă de Jocul didactic Imagini comportamen-
OA1 semicerc. Săculeț tului copiilor.
OA2 De data aceasta, mingiuța va merge din mână în
mână la copiii, iar când voi spune „STOP”, copilul Aprecieri
care are mingea atunci, va veni în față și îi voi da o verbale.
imagine cu un peisaj din România, iar acesta va
OC1
trebui să spună o însușire acelui peisaj. Toți copiii
OC2
reproduc aceeași acțiune. Jocul continuă până când
OC3
toți copiii participă la joc.
Observarea
OP1 Feedback-ul se va realiza prin întrebări: comportamen-
OP2 -Cum se numește lecția de astăzi: tului copiilor.
Conversația
Feedback OA1 -Despre ce a fost lecția de astăzi?
OA2 -Cum s-a numit jocul nostru de astăzi? Aprecieri
vrrbale.
Evaluare OP1 Voi face aprecieri verbale despre cum au răspuns și Aprecieri
Conversația
OP2 despre cum s-au comportat copiii. verbale.

Tranziție pentru activitatea de Educație muzicală/Domeniul estetic și creativ:


„Drag mi-e jocul românesc
Românaşi şi româncuţe
Daţi fuguţa la măsuţe!”

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24.11.2020
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT A COLEGIULUI NAȚIONAL „ȘTEFAN CEL
MARE” BACĂU
GRUPA: Mică B „Veverițele”
PROPUNĂTOARE: Hărlea Maria-Magdalena

TEMA ANUALĂ: „Cine sunt/suntem?”


PROIECT TEMATIC: „Temă independentă”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „De ziua ta, România mea!”
TEMA ZILEI: „Românie, țara mea bogată”
CATERGORIA DE ACTIVITATE: Activități pe domenii experințiale/Domeniul Estetic și
Creativ/Educație muzicală
SUBIECT LUDIC: „Sunt român, român voinic!”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Predare învățare
OBIECTIV DE REFERINȚĂ: Formarea deprinderii de a intona corect, expresiv și omogen cântecul,
respectând poziția corectă, tonul, semnalul de început, dicția și respirația în emiterea sunetelor
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
COGNITIVE:
 OC1: să efectueze împreună cu propunătoarea exercițiile de cultură vocală și de încălzire a vocii
 OC2: să memoreze, după ce parcurg materialul audio-vizual, versurile noului cântecel
 OC3: să redea expresiv linia melodică a cântecelului după interpretarea model a acestuia și
memorarea versurilor
 OC4: să interpreteze corect melodia și versurile cântecelului, respectând durata, înălțimea
suntelor muzicale, ritmul, pauzele, bisurile
OBIECTIVE ADIACENTE:
PSIHOMOTRICE:
 OP1: să adopte poziția corectă pe scăunele
 OP2: să realizeze mișcări motrice contextuale pentru ușurarea memorizării
AFECTIVE:
 OA1: vor manifesta inițiativă, plăcere și o atitudine degajată pe parcursul activității
 OA2: vor participa afectiv și conștient la activitate
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, audiția muzicală, exercițiul
muzical
 MATERIALE DIDACTICE: laptopul, materialul audio-vizual, Anexa 3
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual
 FORME DE EVALUARE: aprecieri verbale, observarea comportamentului copiior
RESURSE:
 Umane: 18 preșcolari – grupa mică B „Veverițele”
 Temporale: 20 de minute
 Spațiale: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE: cantecedecopii.com, „Piramida coașterii”, editura Diamant, autori L. Tătaru, A.
Glava, O. Chiș

SCENARIU DIDACTIC – ADE (EDUCAȚIE MUZICALĂ)

STRATEGII DIDACTICE
Evenimentul Ob.
CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC Metode si Mijloace EVALUARE
didactic op.
procedee didactice
Se pregătește sala de grupă și materialele necesare
Moment desfășurării activității.
organizatoric

Captarea Captarea atenției se va realiza cu ajutorul păpușii Observarea


atenției Vivi care le povestește copiilor cât de frumoasă este Conversația Păpușa Vivi comportamen-
țara noastră. tului copiilor.
Enunțarea „Astăzi, copii, vom învăța un cântecel <<Sunt Observarea
temei și a roman, roman voinic!>>, în care este vorba despre Conversația comportamen-
obiectivelor cât de mândri suntem de țara noastra.” tului copiilor.
Voi proiecta cu ajutorului laptopului cântecul. După
Conversația Laptop
închierea acestuia, le voi adresa următoarele
Audiția Cântec
întrebări:
muzicală
-Este un cântecel frumos? Vă place?
Observarea
-Despre ce țară este vorba în cântec?
comportamen-
Prezentarea
tului copiilor.
noului Pentru interpretarea acestuia:
conținut OC1 1.Voi executa exerciții de încălzire a vocii;
Demonstrația Anexa 1
-exerciții de respirație (mirosim împreună o floare-
Exercițiul
OP1 inspirăm-exprirăm.)
Aprecieri
OP2 2. Voi executa exerciții de cultură vocală;
verbale.
OA1 Voi face demonstrația model preșcolarilor, urmând
OA2 și aceștia, în același ton și ritm exercțiul expus:
„-Ma-me- mi-mo-mu”
(anexa 1)
OC2 Voi reproduce prima strofă: Exercițiuș Cântec Observarea
„ Sunt roman, roman voinic, muzical Laptop comportamen-
Tra la la la tului copiilor.
OP1 Si n-am teama de nimic.
OP2 Tra la la la Aprecieri
OA1 Romania-i tara mea, verbale.
OA2 Tra la la la
Drag mi-e sa traiesc in ea.
Tra la la la”
Mă voi asigura că vor întelege cuvintele. Apoi voi
reproduce împreună cu preșcolarii primele două
Dirijarea versuri deja menționate, urmate mai apoi de
învățării celelalte două: „Sunt român, român voinic,/Și n-am
teamă de nimic”, iar apoi ultimele două: „România-
i țara mea,/Drag mi-e să trăiesc în ea”, unindu-le,
într-un final, cântând toată strofa, după
memorizarea acesteia.
După prima strofă, voi proceda în aceeași manieră
și cu următorea strofă:
„ Măi, dușmane, te păzește,
Tra la la la
Că românul nu glumește!
Tra la la la
Nu te-atinge de hotare,
Tra la la
Că sărim cu mic cu mare.
Tra la la la”
La sfârșit unind strofele cunoscute până se ajunge la
îndeplinirea sarcinii de a-l fredona individual.
OC3
OC4 Observarea
Voi face două grupe, grupa băieților și grupa
comportamen-
fetelor.
Obținerea Exercițiul tului copiilor.
Grupa băieților va cânta versurile cântecului, iar Laptop
performanței OP1 muzical
grupa fetelor va cânta refrenul („Tra la la la”), iar
OP2 Aprecieri
după aceea invers.
OA1 verbale.
OA2
Feedback-ul se va realiza prin adresarea câtorva
Observarea
Feedback întrebări:
Conversația comportamen-
-Cum se numește cântecul de astăzi?
tului copiilor.
-Despre ce țară e vorba în cântec?
Evaluare Voi face aprecieri verbale referindu-mă la Aprecieri
Conversația
corectitudinea interpretării cântecelului. verbale.

Tranziția către jocul de mișcare:


„Suntem veseli și cântăm,
Nu egreu să învățăm,
Dar noi vrem să ne jucăm
Și din joacă să-nvățăm!”

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24.11.2020
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT A COLEGIULUI NAȚIONAL „ȘTEFAN CEL
MARE” BACĂU
GRUPA: Mică B „Veverițele”
PROPUNĂTOARE: Hărlea Maria-Magdalena

TEMA ANUALĂ: „Cine sunt/suntem?”


PROIECT TEMATIC: „Temă independentă”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „De ziua ta, România mea!”
TEMA ZILEI: „Românie, țara mea bogată”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități liber alese 2
SUBIECT LUDIC: „Cine atinge steagul?”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Joc de mișcare
OBIECTIV DE REFERINȚĂ: relaxarea și revenirea organismului la normal
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
COGNITIVE:
 OC1: să respecte regulile jocului
 OC2: să fie capabil să execute mișcări motrice de bază: alergare, sărituri
OBIECTIVE ADIACENTE:
PSIHOMOTRICE:
 OP1: să manifeste în timpul activității atitudini de cooperare, spirit de echipă
AFECTIVE:
 OA1: vor manifesta inițiativă, plăcere și o atitudine degajată pe parcursul activității
 OA2: vor participa afectiv și conștient la activitate
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, jocul, munca în echipă
 MATERIALE DIDACTICE: stegulețe, cercuri
 FORME DE ORGANIZARE: individual, pe grupe
 FORME DE EVALUARE: aprecieri verbale, observarea comportamentului copiior
RESURSE:
 Umane: 18 preșcolari – grupa mică B „Veverițele”
 Temporale: 20 de minute
 Spațiale: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE: „Piramida cunoașterii”, editura Diamant, autori L. Tătaru, A. Glava, O. Chiș,
scribd.com (tranziția)

SCENARIU DIDACTIC – ALA2

STRATEGII DIDACTICE
Evenimentul Ob.
CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC Metode si Mijloace EVALUARE
didactic op.
procedee didactice
Moment Se pregătește sala de grupă și materialele necesare
organizatoric desfășurării activității.
Captarea Captarea atenției se face cu ajutorul păpușii Vivi. Conversația Păpușa Vivi Observarea
atenției Aceasta este foarte curioasă să vadă ce echipă este comportamen-
mai bună și cum știu copiii să lucreze în echipă. tului copiilor.
Enunțarea „Copiii, astăzi la activitatea liber aleasă, vom Observarea
OA1
temei și a desfășura un joc de mișcare care se numește <<Cine Conversația comportamen-
OA2
obiectivelor atinge steagul?>>” tului copiilor.
Prezentarea Le voi prezenta traseul pe care îl vor parcurge și le
OA1 Explicația
noului voi spune regulile jocului.
OA2 Conversația
conținut
Dirijarea Vor fi două echipe, amăndouă având câte un
învățării și steguleț. La sunetul fluierului, primul copil din
OC1 Observarea
obținerea fiecare echipă va alerga până în capătul celălalt al
OC2 comportamen-
performanței sălii de grupă. În capăt se va afla un cerc, unde Jocul
Stegulețe tului copiilor.
copiii trebuie să sară de trei ori in interiorul cercului Munca în
OP1 Cercuri
și să se întoarcă înapoi alergând și să pasese steagul echipă
OA1 Aprecieri
următorului copil din echipă. Echipa care termină
OA2 verbale.
prima este câștigătoare.
Jocul se repetă de 3 ori.
Feedback Feedback-ul se va realiza prin întrebări:
-Cum se numește jocul de mișcare? Observarea
OA1
-Ce trebuia să îi dați următorului copil când Conversația comportamen-
OA2
terminați traseul? tului copiilor.
-De câte ori ați sărit în cerc?
Evaluarea Voi face aprecieri verbale despre cum s-a desfășurat
Apecieri
activitatea și voi preciza ce copiii au respectat cel Conversația
verbale
mai bine regulile jocului.

ANEXA 1

Ma-me-mi-mo-mu (do-re-mi-fa-sol)-pătrimi
Ra-re-ri-ro-ru (do-re-mi-fa-sol)-pătrimi
Ta-te—ti-to-tu (do-re-mi-fa-sol)-pătrimi
La-la-la-la-la (mi si do re mi) -pătrimi
Mi-mi-mi-mi-mi ( sol-fa-mi-fa-do=pătrime cu punct)
Me-me-me-me -me (sol-fa-mi-fa-do=pătrime cu punct)
Mu-mu-mu-mu-mu (sol-fa-mi-fa-do=pătrime cu punct)
Mo-mo-mo-mo-mo (sol-fa-mi-fa-do=pătrime cu punct)

S-ar putea să vă placă și