Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a III-a ARIA CURRICULAR: LIMB I COMUNICARE DISCIPLINA: LIMBA ROMN UNITATEA DE NVARE: TRADIII I OBICEIURI SUBIECTUL LECIEI: COLINDE, COLINDE, de MIHAI EMINESCU TIPUL LECIEI: PREDARE DE NOI CUNOTINE SCOPUL LECIEI: Dezvoltarea capacitii de exprimare oral i scris; OBIECTIVE OPERAIONALE: a) cognitive O1 s formuleze ntrebri i rspunsuri referitoare la poezie; O2 s completeze enunuri n legtur cu textul; O4 s recite poezia , cu adaptarea intonaiei impuse de semnele de punctuaie; O3 s utilizeze cuvintele noi n propriul sistem lexical; O4 s citeasc cursiv, expresiv poezia; O5 s restabileasc ordinea versurilor; O6 s ncadreze corect n pagin textul poeziei; O7 s memoreze date biografice ale scriitorului M. Eminescu; O8 s colaboreze cu colegii n grup; O9 - s aprecieze valoric activitatea; b) afective O10 s participe activ i afectiv la lecie; c) psihomotrice O11 s pstreze poziia corect n banc n timpul scrisului; METODE I PROCEDEE:exerciiul, explicaia, demonstraia. RESURSE: manual,cri din biblioteca clasei. FORME DE ORGANIZARE: frontal i individual, n echipe. FORME DE EVALUARE: observare sistematic. CLASA: a II-a ARIA CURRICULAR: LIMB I COMUNICARE DISCIPLINA: LIMBA ROMN UNITATEA DE NVARE: RECAPITULARE SUBIECTUL LECIEI:CUVINTE CU SENS OPUS. TIPUL LECIEI: CONSOLIDARE SCOPUL LECIEI: Dezvoltarea capacitii de exprimare oral i scris; Educarea limbajului, mbogirea vocabularului, stimularea calitilor gndirii

OBIECTIVE OPERAIONALE: a)cognitive O1 S gaseasca cel putin cate un cuvant cu sens opus pentru cuvintele date, pe baza explicatiei invatatoarei. O2 sa completeze un text lacunar, folosind cuvintele cu sens opus care se potrivesc sau pe cele care rimeaza; O3 sa alcatuiasca cel putin trei enunturi noi folosind cuvantul dat si antonimul sau; O4 sa alcatuiasca in scris, cu ajutorul invatatoarei, un scurt text, in care sa foloseasca sensul opus al cuvintelor. O5 ; b)afective O6 s participe cu interes la lecie i s depeasc anumite blocaje; c)psihomotrice O7 s pstreze poziia corect n banc. METODE I PROCEDEE: exerciiul, problematizarea, exercitiul, observatia, munca independenta. RESURSE: manual, culegere, fie de lucru FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, n echipe. FORME DE EVALUARE: observare sistematic

I MOMENT ORGANIZATORIC: elevii i pregtesc cele necesare nceperii activitii II. CAPTAREA ATENIEI activitate independent n echipe elevii rspund unor ghicitori completnd astfel un rebus unde vor descoperi numele celui mai mare poet al romnilor.

I.

MOMENT ORGANIZATORIC elevii asigur linitea i i pregtesc cele necesare activitii. II. CAPTAREA ATENIEI activitate direct joc didactic Dac nu este .. atunci este . III. ANUNAREA TEMEI I OBIECTIVELOR Astzi la ora de limba romn vom recapitula ceea ce am nvat despre cuvintele cu neles opus (sau diferit). IV. DIRIJAREA NVRII.

III. ANUNAREA TEMEI I activitate independent Pe OBIECTIVELOR caietele de clas se rezolv activitate direct. Verific munca exerciiul de la tabl. independent. i ntreb ce poezii de Scriei cuvinte cu neles opus M. Eminescu au mai nvat. aproape - . vorbete - Prezint portretul poetului M. se culc - neatent - ghinion - pace - . Eminescu. intr - ru - .. Astzi la ora de limba romna vom strmb - ..nchis - .. nva poezia Colinde, colinde bucuros - se termin - . de Mihai Eminescu. vom recita ncet - .. lung - cu intonaia potrivit, impus de bogat - . semnele de punctuaie, ne vom aminti mpreun cum se scrie corect pe caiete un text n versuri. IV. DIRIJAREA NVRII activitate direct. Lectura model prezentat de ctre nvtor. Citete expresiv avnd o privire contemplativ, voce lin, ritm lent, domol. activitate direct se verific activitate independent. Elevii munca independent. citesc de cteva ori n oapt Se rezolv exerciiul 8 pag 33 din poezia, i noteaz n vocabular S dezlegm tainele textelor consultnd dicionarul eventualele literare de Marcela Pene cuvinte pe care nu le cunosc, apoi rezolv exerciiile 1 i 2 din caietul elevului.

activitate direct Se verific munca independent. Elevii citesc cu

activitate independent Se rezolv exerciiile 1 i 2 din caietul elevilor.

intonaia adecvat poezia Colinde, colinde de Mihai Eminescu. Pentru a verifica nelegerea poeziei pun cteva ntrebri din poezie. Cte strofe are poezia? Cte versuri are fiecare strof? Cte versuri are poezia? Cum ai aflat? Prin ce operaii matematice? Pentru a verifica nelegerea sensului unor cuvinte se rezolv exerciiu 3 din caietul elevului. Explic termenul de colind. activitate independent Elevii memoreaz primele 4 versuri din poezie.

V. ASIGURAREA FEED-BAKului: activitate direct Numesc un elev s recite primele 4 versuri. activitate independent Autodictare cu respectarea ncadrrii n pagin a textului n versuri, urmat de corectarea autodictrii de ctre colegul de banc i expunerea lucrrilor ngrijit scrise i fr greeli. activitate independent Organizai pe echipe ordoneaz versurile poeziei (planele cu versuri). activitate direct Se fac aprecieri asupra modului cum au participat elevii la lecie. Se noteaz civa elevi n catalog.

activitate direct. mpreun cu elevii alctuiesc un scurt enun n care s foloseasc cuvinte cu sens opus. Dictare cu nlocuirea cuvintelor indicate cu alte cuvinte cu neles opus. Martinel era un urs mic din catifea. Se purta frumos i era plin de buntate. V. ASIGURAREA FEED-BAKului activitate independent fia pentru fixarea cunotinelor.

activitate direct se fac aprecieri asupra activitii i participrii la lecie

VI. TEM PENTRU ACAS: Ex. 4 i 5 din caietul elevului. Copiii toi vor cnta colinda O ce veste minunat Vor primi daruri. Vor mpri daruri.

. VI. TEM PENTRU ACAS activitate independent Copie de la tabl exerciiile care vor constitui tema pentru acas. Se fac aprecieri asupra modului cum au participat elevii la lecie. Se noteaz civa elevi n catalog.

S-ar putea să vă placă și