Invatatoare: Balaban Ionela-Nicoleta Scoala cu Clasele I-VIII Nr.

1 Turluianu

Proiect de lectie
Data: 13.05.2011 Clasa: a III-a Aria curriculară: Matematică şi Stiinţe Disciplina: Ştiinţe ale naturii Curriculum: nucleu Unitatea de invatare: Proprietati si transformari ale corpurilor fara viata Subiectul: Apa,aerul,solul Tipul lecţiei: recapitulare si sistematizare Scopul lecţiei: -recapitularea,consolidarea notiunilor referitoare la importanta apei,aerului si solului pentru vietuitoare; Obiective operaţionale: -cognitive: OC1: să enumere principalele însuşiri ale elementelor de mediu (sol, apă, aer); OC2: să explice, pe baza imaginilor, circuitul apei în natură; OC3: să rezolve corect şi creativ sarcinile de lucru propuse (completarea de texte lacunare, de tabele, stabilirea valorii de adevăr a unor propoziţii,rezolvarea rebusurilor) OC4: să precizeze efectele negative ale poluării aerului,apei,solului; OC5: să identifice care este influenţa negativă a omului asupra mediului, precum şi măsurile care se pot lua pentru ocrotirea naturii ; -afective: OA1: vor conştientiza necesitatea unei atitudini responsabile faţă de mediu; -psihomotorii: OPM1-sa utilizeze mijloacele de invatamant in mod corespunzator;

Strategii didactice: o Metode şi procedee: conversaţia , observaţia, problematizarea, explicaţia, o Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, imagini ,planse; o Moduri de organizare: frontal, individual, pe grupe;

Dumitru. Ştiinţe ale naturii.Badescu . Ştiinţe al naturii. manual pentru clasa a III-a. Editura Aramis  Pârâială.Bibliografie:  A. clasa a III-a .auxiliar al manualelor alternative.

Reactualizarea cunostintelor Ce este solul? Care sunt elementele care compun solul? Ce tipuri de soluri cunoaşteţi? Unde este prezentă apa? OC1 Sub ce formă este prezentă apa în natură? Ce trasaturi are apa? Ce este aerul si unde se afla el? Din ce e compus aerul? frontal conversatia Aprecierea verbala . Unitati de continut Se vor pregăti materialele necesare desfăşurării activităţii. Ghicitori: *Într-un pahar stau la răcoare Nu am gust. Metode şi procedee Mijloace de învăţământ Forme de organizare Evaluare 2.(Aerul) *Am substanţe hrănitoare Dau plantelor multă savoare. Op.(Solul) Pe parcursul lecţiei vom recapitula tot ce stim despre aer.culoare. Anunţarea temei şi obiectivelor 4. Mobilierul va fi aşezat pentru trei grupe de elevi.Momentele lectieile 1.miros.apa si sol .(Apa) *Peste tot mă găseşti Numai că nu mă zăreşti.pentru a putea înţelege mai bine importanţa acestora pentru oameni şi pentru mediul înconjurător. Moment organizatorc Ob. Captarea atenţiei expunerea frontal Aprecierea verbala 3.

(Anexa 1) Plansa –text lacunar Observarea sistematica Fiecare coordonator de echipa trage din bol o imagine .Ce este atmosfera si ce importanta are ? Care este importanta apei? Elevii completeaza pe o plansa model OC3 . (Anexa 2).Numele echipei va fi dat de corpul fara viata reprezentat de imaginea aleasa.iar pe baza acesteia va primi o fisa de lucru in echipa. Consolidarea si sistematizarea cunostintelor pe grupe imagini Tema de lucru in grup Joc didactic”Unde traieste?” Fiecare elev alege un jeton reprezentand un animal si il lipeste la tabla acolo unde se potriveste: in apa. Metoda ciorchinelui Jetoane animale frontal Aprecierea verbala . in aer.un text lacunar referitor la circuitul apei in natura. in sol.

inspiră adânc aerul curat. deşi e vremea când peştii depun icre. Obţinerea performanţei OC5 Li se prezinta elevilor urmatorul text: Ce drumeţ.. ascultă sunetele tainice şi urcă pe firul unei ape repezi şi limpede.OC4 6. A procedat corect Andrei?? Voi ce ati fi facut in locul lui? Cum putem noi sa protejam mediul inconjurator? conversatia Munca independenta Fise de evaluare frontal Evaluare scrisa 7. La câţiva paşi întâlneşte un vas de plastic cu urme uleioase. Desface pachetul cu mâncare. ..! Andrei adoră drumeţiile de munte. În curând i se face foame. goleşte conţinutul în apă şi se bucură când petele de ulei sclipesc în culorile curcubeului pe luciul apei. Acolo unde apa curge mai repede e locul lui preferat de pescuit păstrăvi. Evaluarea Elevii vor primi evaluare(Anexa 3) fise de individual .aruncă hârtia în apă OA1 şi o priveşte cât de repede dispare pe unda grăbită.Gândul lui e numai la peşti...

................. Când norii întâlnesc aer rece se transformă în picături de ploaie... după care toate acestea se reiau.................... în stare gazoasă. .. sub formă de.. Astfel........... ...................................................................... Vaporii de apă formează . ........ Apa mărilor şi a oceanelor încălzită de soare se...................... .......................... .....în stare lichidă sub formă de.. ...... sub formă de... apa ajunge din nou pe pământ.............ANEXA 1 În natură există apă în stare solidă. Acest drum al apei se numeşte ................................... ..... care îi vedem pe cer............... .......

………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………….ANEXA 2 ECHIPA “APEI” 1.( ) ) ) Apa ocupa mai mult de jumatate din suprafata Terrei. Enumeră principalele întrebuinţări ale apei.( 2. .Adevarat sau fals? Apa potabila are gustul dulce.( Apa este un corp lichid. Completează tabelul de mai jos cu proprietăţile apei: Starea de agregare Culoarea Gustul Mirosul 3.

( ) În alcătuirea aerului intră mai multe gaze. Cum se numeşte învelişul gazos al Pământului? ………………………………………………………………………………………………… Care sunt gazele din care este alcatuit aerul? ……………………………………………………………………………………………… 3.ECHIPA “AERULUI” 1. .( ) Aerul este de culoare albă.( ) 2 Raspunde la intrabari! Ce este aerul? …………………………………………………………………………………………………. printre care şi oxigenul care întreţine viaţa şi arderea.Ce importanta are aerul pentru vietuitoare? ………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………….Adevarat sau fals? Camera în care locuim trebuie aerisită o dată pe săptămână.

........................ se numeşte sol......plantele absorb din sol : .......Raspunde la intrebari: Ce fel de soluri cunosti? Care sol este mai permeabil? Care sol este mai fertile? 3...... ............. 2............ având şi umezeală suficientă......... ………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………................................. Solul bogat în substanţe hrănitoare......... Proprieteatea solului de a permite apei sa treaca prin el se numeste……………………......ECHIPA “SOLULUI” 1..............Completeaza spatiile punctate: Cu ajutorul rădăcinilor..Enumera cateva dintre muncile solului primavara si toamna.

b) Stratul din pământ în care îşi înfig rădăcinile plantele şi de unde îşi absorb apa şi substanţele minerale. gust şi culoare. transparent. c) un corp gazos. fără gust şi miros . incolor. transparent . fără miros . transparent. c) un corp lichis. incolor.Scrie in 4-5 propozitii ce activitati faci tu pentru a proteja natura. b) un corp gazos.ANEXA 3 PROBA DE EVALUARE 1. fără gust şi miros .Realizaţi corespondenţa : Fluviul Râul Lacul Oceanul Balta Izvorul ape curgătoare ape stătătoare 3. . fără miros. transparent.  Ce este apa ? a) un corp solid. transparent. 2. incolor. fără miros. Alege varianta corectă de răspuns şi încercuieşte litera corespunzătoare acesteia:  Ce este solul ? a) Stratul de la suprafaţa pământului în care îşi înfig rădăcinile plantele şi de unde îşi absorb apa şi substanţele minerale. b) un corp gazos. fără gust şi miros . transparent. ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………….  Ce este aerul ? a) un corp solid. gust şi culoare .

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful