Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Textul Literarnonliterar Proiect Didactic
Textul Literarnonliterar Proiect Didactic
Petcu Elena
Şcoala Gimnazială Gala Galaction Mangalia
Competenţe generale:
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
4.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare cu scopuri diverse
Competenţe specifice:
3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţele date,
3.2 sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de îmbogăţire a
vocabularului şi a categoriilor semantice studiate;
3.3 identificarea valorilor etice şi culturale într-un text, exprimându-şi impresiile şi preferinţele;
4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-le la situația de comunicare concretă;
4.2 utilizarea, în redactarea unui text propriu, a cunoștințelor de morfosintaxă, folosind adecvat
semnele ortografice și de punctuație.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul activităţii didactice, elevii vor fi capabili:
O1 - să utilizeze adecvat achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte;
O2 - să identifice elementele specifice din structura unor tipuri textuale studiate;
O3 - să exprime oral sau în scris propriile reacţii şi opinii privind textele receptate;
O4 - să aplice diverse tehnici vizând înţelegerea textelor literare sau nonliterare;
O5 - să asocieze textele/ ideile transmise cu imagini sugestive;
O6- să discrimineze trăsăturile definitorii ale comunicării în textele ficţionale şi
nonficţionale.
O7 - să redacteze texte diverse.
Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: joc didactic – RAI, brainstorming tip ciorchine, învăţarea prin
descoperire, puzzle, conversaţia, explicaţia, exerciţiul oral şi scris, turul galeriei, scaunul
autorului
Material bibliografic
Limba română, manual pentru clasa a VIII-a, editura Humanitas Educational
Limbă. Literatură. Comunicare. Clasa a VIII-a, ed. Grup Editorial ART,
Limba română,exerciţii de comunicare, editura Corint
Să dezlegăm tainele textelor literare, Carmen Iordăchescu
Didactica limbii române, Mihaela Secrieru
Metodica predării literaturii române, Constantin Șchiopu
Lecția de limba și literatura română, Gheorghe Brânzei, Adriana Ungureanu, Oana Ilarie,
Rodica Brânzei
STRATEGII DIDACTICE
SECVENŢELE OP CONŢINUTURILE ACTIVITĂ
LECŢIEI ÎNVĂŢĂRII ŢI DE RESURSE RESUR FORME EVALUARE
ÎNVĂŢAR PROCEDU SE DE
RALE MATERI ORGANI
E ALE ZARE
EVOCAREA - asigurarea cadrului şi
atmosferei optime desfăşurării
Moment organizatoric lecţiei.
- se notează eventualele
1` absenţe;
- se pregătesc mijloacele
didactice şi se organizează
colectivul de elevi pentru
lecţie;
Verificarea temei -se verifică tema pentru acasă -redactarea unei compuneri în care se
pentru acasă Scaunul autorului redactează o întâmplarea
Captarea atenției O1 Exercițiu de spargere a gheții: -exerciții de Conversaţia Bilețelele Individual Recunoașterea tipurilor de texte și
4` O2 - li se propune elevilor un joc identificare a Joc de rol – cu textele şi frontal completarea tabelului pe fișe /flipchart
de rol – RAI tipurilor de RAI Prin metoda RAI, elevii vor primi
O3 - profesorul aruncă mingea texte citite Problematizare Flipchart bilețele pe care sunt scrise diferite
spre un elev care va citi primul a fragmente de texte literare/ nonliterare.
text Fișele de Elevul care prinde primul mingea
(Anexa 1) lucru citește biletul cu textul și numește tipul
de text: literar/ nonliterar.
REALIZAREA -profesorul le împarte elevilor -exercițiu de Puzzle Fişa de Individual Rezolvarea sarcinii de lucru – punerea
SENSULUI O3 o fişă – puzzle ce conţine completare Brainstorming lucru şi frontal pieselor în ordine pentru a forma
Dirijarea învățării definiţia textului. definiția textului
32` (Anexa 2)
-elevii primesc o fişă și trebuie -exerciții de Exerciţiul Fişele de Individual Discriminarea trăsăturilor textelor
O3 să identifice trăsăturile textului descoperire Conversaţia lucru şi frontal literare de cele ale textelor nonliterare.
O4 literar şi cele ale textului Învăţarea prin Aprecierea verbală
O6 nonliterar și să le noteze diferit descoperire
(Anexa 3)
O1 -elevii sunt organizați pentru Rezolvarea cerințelor privind textele
O3 desfășurarea unei activități pe nonliterare, dar și cele literare,
O4 grupe. evidențiind trăsăturile specifice.
O5 Vor rezolva itemii de pe fișele Asocierea imaginilor.
de lucru (Anexa 4).
Exerciţiul
Grupa 1: Grupa 1
*Fabula: Bivolul și coțofana- Conversaţia Fişele de Cadranul 1:
George Topârceanu lucru Pe grupe 1.Precizează sinonimul contextual al
cuvântului „dobitoc”
- cadranul 1: - exerciții Explicația Caietele 2.Explicați rolul virgulei din versul Ia
1.Precizarea sinonimului diferențiate elevilor stai, frate, că e rost.
Fișe de lucru 3.Secvența „bivol mare, negru, fioros”
2.Explicarea rolului virgulei -exerciții de Portofoliil reprezintă:
identificare Texte-suport e elevilor a) o personificare;
3.Identificarea unui epitet b) un epitet multiplu;
multiplu -exerciții de Metoda c) o metaforă.
explicare a cadranelor
- cadranul 4: Cadranul 4:
1.Exprimarea opiniei Exprima-ți-vă opinia despre atitudinea
bivolului
Identificarea momentelor -exerciții de
subiectului prin imagini exprimare a Notează sub fiecare imagine momentul
opiniei subiectului care-i corespunde
Grupa a II-a
Continuați textul dat astfel
încât să relatați și o întâmplare
petrecută într-o grădină. Puneți un titlu
sugestiv.
Am deschis ușa blocului,
pregătit să-l salut, ca de obicei, pe
domnul Pavel, vecinul meu de la
parter. La ora aceea stropea grădina
cu flori de care se ocupa în mod
I. Rețeta fericirii
Ingrediente:
- un răsărit cu arome ruginii,
- o tigaie,
- 1 lingură de bună-dispoziție,
- 2 linguri de optimism,
- 2 linguri de răbdare,
-1 litru de veselie.
Mod de preparare:
Se admiră răsăritul cu arome ruginii în drum spre magazin de unde se cumpără o tigaie . Apoi se
încinge bine veselia, se adaugă buna-dispoziție în cascadă și se amestecă bine. Când s-au
rumenit, se presară optimismul și răbdarea. La final, se ornează cu puncte cadou, și gata!
Fericirea e în mâinile voastre, gata să fie savurată.
II. În lumina oblică a soarelui de toamnă scăpărară arme. Apăru un pâlc de opt ori zece
călăreţi, în fruntea cărora se vădea un boier tânăr moldovan pe-un arăbesc roib. Purta
cizme roşii, contăş, cu guler şi mânicuţi de jderi, şi gugiuman de aceeaşi pelcică.
(Zodia cancerului sau vremea Ducăi-Vodă, Mihail
Sadoveanu)
III. Cuvântul familia provine din famulus (servitor) şi pare că a desemnat – potrivit
Dicţionarului etimologic al limbii latine – „ansamblul sclavilor şi al servitorilor ce trăiau
sub acelaşi acoperiş”, iar mai apoi casa în întregime, stăpânul pe de o parte, soţia, copiii şi
servitorii, pe de alta.
(Psihosociologia familiei, Florin Druţă)
IV. Chiriţa: (...) Auzi ce spune monsiu Şarlă?... Zâce că ai să vorbeşti franţuzăşte ca pe
apă...N’est-ce pas Monsieur Charles, qu’il parlera comme l’eau? [...]
...Da’ ian să-i fac eu un examen...Guliţă, spune nineacăi, cum să cheamă
franţuzăşte furculiţa?
Guliţă: Furculision.
(Vasile Alecsandri - Chiriţa în provincie)
şi fragment
al unui În sens dintr-o
discurs, al restrâns scriere.
unei legi. poate să
însemne
Secvența „bivol mare, negru, fioros” reprezintă: Ideile, sentimentele sunt transmise în mod……….
a) o personificare; … prin intermediul …………………. care
b) un epitet multiplu; participă la ……………………..
c) o metaforă.
Personajele care participă la acţiune sunt:
……………………………………………
Precizați partea de vorbire și funcția sintactică a Exprimați-vă opinia despre atitudinea bivolului
cuvintelor subliniate din text:
-unui bivol ……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
-a tresărit ……………………………………………………
……………………………………………………
…………………………………………………….
GENUL EPIC
- cuprinde totalitatea creaţiilor epice, acele opere literare în care autorul îşi exprimă indirect sentimentele, ideile,
gândurile, prin povestirea unor fapte (acţiuni) şi prin intermediul personajelor.
Moduri de Instanțele
expunere comunicării
Plasarea
acțiunii
în:
GENUL EPIC
……………
………………
Creează
……………… .
Momentele universul
Vocea care Participă la
subiectului / ficțional
narează faptele acțiune
etapele
narațiunii
NIRVÁNA s. f. art. (În religia budistă, în filozofia indiană etc.) Stare de fericire realizată prin eliberarea de grijile
vieții, de suferințe și prin contopirea sufletului individual cu esența divină, cu ajutorul contemplației și al ascezei.
1. Identificați trăsăturile fizice și morale ale poetului Mihai Eminescu așa cum reies din
descrierea realizată de I.L. Caragiale.
Explicați rolul punctelor de suspensie din ultima Este genul care se caracterizează prin exprimarea
strofă. unor stări sau sentimente prin intermediul
………………………………………………… …………….ale cărui mărci sunt pronumele și
………………………………………………… verbele la persoana I și a II-a, singular și plural,
………………………………………………… dativul etic, interjecțiile, semnele de punctuație.
…………………………………………………
Modul de expunere predominant este
Structura „Îngânați de glas de ape„ reprezintă: a) …………………..
personificare; b)epitet multiplu; c) metaforă. Ideile, sentimentele sunt transmise în
mod……………, prin intermediul figurilor de stil.
Precizați partea de vorbire și funcția sintactică a Explicați rolul verbelor la modul conjunctiv din
cuvintelor subliniate din text: textul poetic.
-o barcă
-ea
GENUL LIRIC
- cuprinde totalitatea creaţiilor lirice, acele opere literare în care autorul își exprimă direct, nemijlocit, gândurile,
ideile și sentimentele.
Instanța
Elemente de versificație comunicării
......................
……….. Este „vocea” prin
creează intermediul căreia
universul sunt exprimate în mod
GENUL LIRIC
ficțional direct idei, impresii,
sentimente.
Procedee
artistice / figuri Mărci ale eului
de stil liric
A. Accent – Semn care arată literele cu J. Justiție – Oarba care vede ce face
degetul K. Kilometru – Milimetru plecat la drum
Amendă – Dai și plângi lung
B. Baftă – Norocul altuia L. Licurici – Lămpile de buzunar ale
C. Cabană – Locuință pentru creierii florilor de noapte
munților M. Macara – Aparat care ridică moralul
Cuvânt – Indiscreția gândului Mozaic – Pietre care se înțeleg perfect
D. Dragoste – Bătăi de inimă pentru între ele
dureri de cap
F. Frică – Una căreia îi clănțăne dinții (Dicționarul umoristic al limbii române,
de curaj Tudor Mușatescu)
Fum – Tot ceea ce rămâne din toate
G. Ger – Unul care te lasă rece
H. Harnic – Om cu furnici la degete
1. Formulați o definiție amuzantă pentru cuvântul teză, profesor, părinte sau elev.
Scena IV
TIPĂTESCU, TRAHANACHE
TRAHANACHE: Stăi, să vezi... la Cațavencu. — Cum intru se scoală cu respect și mă poftește
pe fotel. „Venerabile"-n sus, „venerabile"-n jos. „îmi pare rău că ne-am răcit împreună, zice el,
că eu totdeauna am ținut la d-ta ca la capul județului nostru..." și în sfârșit o sumă de
delicatețuri... Eu serios, zic: „Stimabile, m-ai chemat să-mi arăți un docoment, arată
docomentul!" Zice: „Mi-e teamă, zice, că o să fie o lovitură dureroasă pentru d-ta, și ar fi
trebuit să te pregătesc mai dinainte, d-ta un bărbat așa de, și așa de..." și iar delicatețuri. Zic
iar: „Stimabile, ai puțintică răbdare, docomentul"... El iar: „... că de, damele..." Să vezi unde
vrea să m-aducă mișelul!... Biata Joițica! să nu cumva să-i spui, să nu care cumva să afle! cum e
ea simțitoare!…
TIPĂTESCU: Ce! a cutezat? mizerabilul! (se ridică turburat.)
TRAHANACHE (oprindu-l) : Stăi, să vezi! „...că de, damele, zice, nu înțeleg totdeauna
meritele și calitățile morale ale bărbatului, și respectul care va să zică, ce trebuie să-i poarte..."
În sfârșit (Tipătescu fierbe) ce s-o mai lungesc degeaba! După ce-i pui piciorul în prag și-i zic:
„Ia ascultă, stimabile, ai puțintică răbdare: docomentul!" vede mișelul că n-are încotro, și-mi
scoate o scrisorică... Ghici a cui și cătră cine?
TIPĂTESCU (de abia stăpânindu-și emoția) : A cui? a cui, nene Zahario?
TRAHANACHE: Stăi să vezi. (răspicat și râzând) A ta cătră nevastă-mea, cătră Joițica!
scrisoare de amor în toată regula... 'Ai? ce zici d-ta de asta?
( O scrisoare pierdută, I.L.Caragiale)
Precizați partea de vorbire și funcția sintactică a Explică rolul elementelor de oralitate din textul
cuvintelor subliniate din text: citat.
Mă
nostru
- cuprinde totalitatea creaţiilor dramatice, acele creații literare scrise sub formă de dialog și destinate reprezentării
scenice, în fața unui public
Moduri de
expunere
Structura
formală
Instanțele comunicării
(dramaturgul nu relatează faptele,
Plasare în ci le lasă să se desfășoare în fața
spectatorului / cititorului)
…………….
Creează
universul
GENUL
ficțional
DRAMATIC ……………… ………………..
Participă la Oferă informații despre
acțiune jocul actorilor,
Subiectul
sentimentele trăite,
dramatic/
ideile, gândurile lor.
momentele
Continuați textul dat astfel încât să relatați și o întâmplare petrecută în timpul unui joc în casă.
Puneți un titlu sugestiv.
Cu zâmbetul pe buze, am deschis larg fereastra camerei și am primit ușor înfrigurat/ă adierea
mângâietoare a vântului de primăvară.
Exerciții diferențiate
Redactează o compunere de 150-300 de cuvinte, în care să povestești o întâmplare petrecută în timpul
unui joc.
Continuați textul dat astfel încât să relatați și o întâmplare petrecută într-o grădină. Puneți un titlu
sugestiv.
Am deschis ușa blocului, pregătit să-l salut, ca de obicei, pe domnul Pavel, vecinul meu de la
parter. La ora aceea stropea grădina cu flori de care se ocupa în mod special, vorbindu-le ca unor ființe
dragi.
Exerciții diferențiate
Redactează o compunere de 150-300 de cuvinte, în care să povestești o întâmplare petrecută grădină.
Continuați textul dat astfel încât să relatați și o întâmplare petrecută în timpul vacanței de vară.
Puneți un titlu sugestiv.
În după-amiaza aceea de vară ne jucam de-a v-ați ascunselea pe terenul viran din spatele
caselor. Eram mai mulți copii de vârste apropiate, dar cel care impunea regulile și de care ascultau toți
era Bogdan. Nimănui nu i-ar fi trecut prin cap să i se împotrivească sau să aibă altă părere decât a lui.
Așa că n-am protestat atunci când el a decis că tot eu trebuie să-i caut.
Exerciții diferențiate
Redactează o compunere de 150-300 de cuvinte, în care să povestești o întâmplare petrecută în timpul
vacanței de vară.