Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Data: 8.04.2022
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială ,,Acad. H. Mihăescu” Udești, structura Poieni
Propunător:
Clasa: pregătitoare
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea tematică: Sărbătoarea Paștelui
Titlul lecției: Numerele naturale în concentrul 0-20;
Tipul lecţiei: consolidare
Scopul lecției: Consolidarea cunoștințelor și a deprinderilor de a opera cu numerele în
concentrul 0-20;
Forma de realizare: integrată
Discipline integrate: Arte vizuale și abilități practice
Dezvoltare personală

COMPETENȚE SPECIFICE:
MEM
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31,folosind poziţionarea pe axa numerelor
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea /extragerea a 1-5
elemente dintr-o mulţime dată
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, diferenţă, =, +. -) în
rezolvarea şi/sau compunerea de probleme
AVAP
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;
DP
2.3. Explorarea caracteristicilor fiinţelor şi obiectelor preferate şi a interacţiunii simple cu
acestea;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - să numere crescător/descrescător, așezând șabloane în ordine;
O2- să identifice numerele lipsă din concentrul 0-20;
O3 - să precizeze vecinii numerelor în concentrul 0-20;
O4 - să efectueze corect operaţii de adunare şi scădere în concentrul 0 – 20;
O5 - să asocieze mulțimi de elemente cu numărul potrivit;
O6- să coloreze portretul Iepurașului;

STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul;
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
Moduri de organizare: frontal, individual;
Resurse: - materiale: Iepuraș din polistiren, fişe de lucru, caiete, șabloane cu jumătăți de
ou(puzzle), patafix. planșe;
- umane: 5 elevi;
- temporale: 35 minute ( activitatea) + 10 minute (puzzle);
BIBLIOGRAFIE
1. ,,Metode activ-participative aplicate în învățământul primar’’, DPH, 2010.
2. Neagu, M., Petrovici. C., 2001, Elemente de didactica matematicii în grădiniţă şi
învăţământul primar, Editura PIM, Iași
Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Strategii didactice Capacități

operaționale
Obiective
evaluate
Metode și Mijloace de Moduri de
procedee învățământ organizare

1.Moment Se vor asigura condiţiile necesare pentru Conversația Frontal Capacitatea


organizatoric desfăşurarea optimă a activităţii. de a preciza
Activitatea va debuta cu „Întâlnirea de informațiile
dimineață”: salutul, prezența, calendarul cerute;
naturii: scurtă conversație despre starea vremii,
anotimp, data, ziua săptămânii.
2. Captarea Pentru că ne-am amintit în această săptămână Explicația Iepuraș din Frontal Capacitatea
atenției despre Sărbătoarea Paștelui astăzi îl avem polisiren de a asculta
alături de noi pe Iepuraș. Conversația mesajul
Acesta ne roagă să-l ajutăm să rezolve niște Iepurașului;
sarcini matematice pentru a avea timp să se
pregătească după aceea de Paște.
3.Anunțarea Astăzi vom repeta numerele în concentrul 0 - Conversația Frontal Capacitatea
temei și a 20, vom număra, vom ordona, vom preciza de a fi atenți;
obiectivelor vecinii numereleor și vom realiza adunări și
scăderi simple, ajutându-l pe Iepuraș.
4. Verificarea O1 Se va face prin câteva întrebări: Conversaţia Frontal Capacitatea
cunoștințelor - Până la ce număr am învățat să de a răspunde
anterioare la întrebări;
numărăm?
O3
- Numărați de la mic la
mare(crescător )de la 0 la 20.
Explicația
- Numărați de la mare la mic
( descrescător) de la 10 la 0.
- Care sunt vecinii numărului 10?
5. Consolidarea Voi prezenta elevilor prima sarcină pe care Conversaţia Planșă cu Frontal Capacitatea
cunoștințelor trebuie să o rezolvăm și anume să completăm drumul de a preciza
O2 drumul iepurașului cu numerele lipsă iepurașului; numerele
O3 (Anexa1). Elevii vor veni pe rând la tablă. lipsă;
A doua sarcină pe care o avem de realizat la Explicația Planșă cu Capacitatea
tablă este să precizăm vecinii numerelor de pe exerciții; de a identifica
ouăle aduse de Iepuraș (Anexa 2). Exercițiul vecinii
Ne vom ajuta de axa numerelor dacă Patafix numerelor;
întâmpinăm dificultăți. Frontal
După aceea elevii vor mai primi o sarcină și Fișă de lucru; Capacitatea
anume să efectueze o fișă cu adunări și scăderi de a rezolva
O4 (Anexa 3). operațiile
Fișa se va verifica oral. date;
6. Obținerea Elevii vor primi jumătăți de ouă pe care Explicația Puzzle- Individual Capacitatea
performanței trebuie să le unească între ele asociind cifra cu jumățăți de ou de a asambla
O5 numărul de elemente pentru a forma oul Conversația din hârtie; și așeza
O1 întreg. După ce le-au lipit vor veni la tablă pe Exercițiul corect
rând pentru a le așeza într-un coș, de la mic la piesele;
mare, în ordine crescătoare (Anexa 4).
7. Asigurarea O1 Elevii îi vor realiza portretul Iepurașului ca Conversația Fișă cu portret Individual Capacitatea
feedback-ului O6 semn de mulțumire pentru vizită prin Exercițiul de a realiza
intermediul unui exercițiu de unire a punctelor Frontal portretul
de la 1 la 20 (Anexa 5). Iepurașului;
8. Încheierea Se fac aprecieri individuale și colective asupra Conversația Frontal
activității participării la lecție, oferindu-se recompense.
Anexa 1
Drumul Iepurașului
Anexa 2
Vecinii numerelor

13
1
5

17

19
Anexa 3
Adunări și scăderi 0-20

1. Efectuează adunările numărând ouăle încondeiate:


2. Realizează scăderile cu ajutorul axei numerelor:
Anexa 5
Iepurașul

S-ar putea să vă placă și