Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Clasa: a IV a
Data: 24.11.2022
Disciplina: Dezvoltare personală
Tipul lecţiei: consolidare de cunoștințe
Tema lecției: ”A greşi e omeneşte. Recunoașterea și acceptarea greșelilor’’

Competenţe specifice :
1.3. Cunoașterea și utilizarea limbajului din sfera valorilor
2.2 Identificarea unor reguli şi norme de comportament în diferite situații
3.2. Cooperarea cu ceilalți, pentru analizarea unor situații

Obiectivele lectiei :
 să recunoască diferite greșeli și consecințele lor
 să citească cursiv și conștient un text

1
 să argumenteze răspunsurile date
 să își dezvolte vocabularul cu concepte specifice educației
 să conștientizeze valoarea greșelilor
 să emită păreri proprii cu privire la situațiile prezentate
 să identifice greșelile din exerciții
 să lucreze frontal ,individual și pe echipe

Resurse:

I. Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee : explicația, exercițiul,conversația,învățarea prin descoperire, problematizarea, jocul de rol
b) Mijloace de învăţământ : fișe de lucru, planșe, laptop, videoproiector, ppt
c) Forme de organizare : frontală, pe echipe, individuală.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

2
Evenimentul Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
didactic procedee învățământ organizare
Asigurarea conditiilor necesare bunei
desfășurări a activității.
Pregătirea materialelor necesare desfășurării
în bune condiții a lecției
Se va face prin intermediul urării ” Bine a-ți
venit l-a noi în clasă!”. După cum se observă, Explicația flipchart Frontal Evaluare
Evocare
această propoziție are în componența ei două orală
cuvinte scrise greșit. Le voi solicita elevilor să Observația
”ilustreze” ce reacții posibile poate avea o
persoană în urma comiterii unei greșeli. Jocul de rol

Anunt subiectul si obiectivele

Anunț elevii că în această oră vom discuta Observarea


despre greșeală, vom lectura ,vom învăța despre sistematica
cum ar trebui să reacționăm atunci când greșim,
vom lucra pe echipe,vom argumenta răspunsurile
Realizarea date.
sensului Indiferent de vârstă sau de experiență, toți
facem greșeli. Poate fi vorba de un cuvânt
necugetat, de o faptă făcută într-un moment
nepotrivit sau, pur și simplu, de un lucru trecut cu
vederea sau pe care am uitat să-l facem. Explicația Frontal
-Ce inseamna greseala? Individual
-a comite o greseala?
ANEXA1-Definirea greselii
Videoproiect
-De ce greșim? or
Observarea
-cine ne ajută cind gresim? ppt 3
Conversația sistematica
-Cum putem să gestionăm o greșeală?
Explozia Grupe Evaluarea
Putem să evităm greșelile? stelară raspunsurilor
Un punct de vedere corect cu privire la greșeli ne
Problematiza
poate ajuta să răspundem la aceste întrebări.
re
- ate în funcție de limitările tempor

Definiție
4
A comite o greșeală.
- A se înșela.
-A nu nimeri ținta, obiectivul ochit; a da greș.

Greșeală
 Faptă, acțiune etc. care constituie o abatere (conștientă sau involuntară) de la
adevăr, de la ceea ce este real, drept, normal, bun

S-ar putea să vă placă și