Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 30 martie 2022


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială „Elena Doamna”, Tecuci
CLASA: Pregătitoare B
ÎNVĂŢĂTOR: Bîra Ilinca
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Sărbătoarea Paștelui
SUBIECTUL: Numerele naturale de la 0 la 20. Adunarea și scăderea în concentrul 0-20
TIPUL LECŢIEI: Recapitulare

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1 Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.2 Compararea numerelor în concentrul 0-31;
1.3 Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziționarea pe axa numerelor;
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea /extragerea a 1-5
elemente dintr-o mulţime dată

DOMENII INTEGRATE:
Muzică și mișcare
2.1. Cântarea în colectiv,asociind mișcarea sugerată de text
Arte vizuale și abilități practice
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Să recunoască, să denumească și să scrie numerele de 0 la 20;
O2. Să identifice vecinii/numerele care lipsesc dintr-un șir de numere;
O3. Să ordoneze crescător/descrescător numerele de la 0 la 20;
O4. Să compună și să descompună numere de la 0 la 20;
O5. Să rezolve adunări și scăderi cu 1-5 unități în concentrul 0-20;
O6. Să colaboreze cu colegii de grup în cadrul activităţilor de grup ;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE : conversația, observația, explicația, exercițiul, problematizarea,
munca independentă, jocul didactic, Cubul
MIJLOACE DIDACTICE: videoproiector, laptop, fișe de lucru, jetoane cu cifrele 0-20, semne
de carte cu axa numerelor 0-20
Resurse online create de mine-PPT
1. Numerele naturale 0 – 20.Adunarea și scăderea în concentrul 0-20. Recapitulare= material
publicat de mine pe didactic.ro
2.Wordwall-https://wordwall.net/resource/30781143- material creat de mine
3.ChatterPIX-material creat de mine
Resursă Google https://www.youtube.com/watch?v=G02x2O-Gz4U - cântec
FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor,
aprecieri verbale, analiza produselor activităţii;
MOD DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
RESURSE TEMPORALE: 45 minute

ETAPELE LECȚIEI
1. Moment organizatoric

2. Reactualizarea cunoștințelor
a)exerciții cu numerele de la 0 la 20- Joc: „Ştii cine eşti?”
Elevii sunt așezați sub forma unui semicerc. Fiecare primeşte câte un jeton cu cifrele de la 1 la 20 și
execută comenzile primite.
Aranjaţi-vă în ordine crescătoare / descrescătoare!;
Vecinii numărului 8, mâna sus!;
Numerele pare, un pas în faţă!;
Numerele impare, un pas spre dreapta!
Numerele mai mari decât 14, vă ghemuiţi!
Numerele mai mici decât 12, bateţi din palme!
Numerele cuprinse între 10 și 17, săriți ca mingea!
b) exerciții de calcul mintal
3+2=; 7+1=; 9-5=; 12- 2= ; 10+7=; 11+3=;etc

3. Captarea atenției Chatter PIX-Primavara


Primăvara se tot chinuie de ceva vreme să ajungă la noi în țară. Astăzi vrea să vă
spună ce i s-a întâmplat. Să o ascultăm!
DRAGI COPII,
VRĂJITOAREA CEA REA M-A ÎNCHIS ÎN CASTELUL EI FERMECAT ȘI NU VREA SĂ MĂ LASE SĂ FIU ÎMPREUNĂ CU VOI LA MAREA
SĂBĂTOARE A PRIMĂVERII-SĂRBĂTOAREA PAȘTELUI! DACĂ REZOLVAȚI CORECT EXERCIȚIILE TRIMISE CĂTRE VOI, EXERCIȚII DE
NUMĂRARE, COMPLETARE A UNOR NUMERE CARE LIPSESC, COMPARARE, ORDONARE, EXERCIȚII DE CALCUL PE CARE LE VEȚI
GĂSI SCRISE PE OUĂLE DIN COȘ, VEȚI PRIMI O CHEIE CU CARE MĂ VEȚI SALVA.
ABIA AȘTEPT SĂ FIM ÎMPREUNĂ!
Ce ziceți, copii? O ajutăm?

4.Anunțarea temei
Anunț tema lecției și obiectivele pe înțelesul elevilor.
5.Dirijarea învățării
-se extrag pe rând ouăle cu exerciții
din coșul trimis de Primăvară
-înv. urmăreşte, îndrumă, face
aprecieri cu privire la activitatea
elevilor permanent

1. -activitate frontală- ppt


2. -activ individuală pe fișă

3. - activitate în perechi pe
fișă

4. -activitate frontală(oral)

-videoproiector

5. -activitate indiv. pe fisă-

Fiecare elev are semn de carte


cu axa numerelor
6. -probleme- frontal, Completați problemele folosindu-vă de

caiet 3 digital EDU, pag.71 jos

7. -activitate pe grupe-CUBUL

Cer elevilor grupați în echipe a câte 3 să arunce cubul! Numărul care este pe faţa cubului aruncat
indică sarcina echipei.Dacă timpul nu-mi permite dau sarcinile direct.

1.Descrie!
Maria a primit în dar de Paște un colier cu perle sub forma unor ouă, dar din greseala acesta s-a
agătat si s-a rupt.
•Găsește ordinea crecătoare a acestora pentru a le putea înșira.

• Colorați cu roșu ouăle cu numere mai mari decât 11 și mai mici decât 17!
• Încercuiți cu verde oul care are numărul ce se formează din 10 și 9!

2.Compară!
•Colorați casetele care au un număr mai mare de ouă!

13 15 6 5 19 20

17 12 8 4 14 13
•Ajută iepurașul să ajungă la ouă și să le decoreze!

3.Asociază!
•Găsiți locul potrivit al fiecărui miel !

+8 = 19 7 8 15 - =12

3
10 + = 18 12 17 - = 10

11
-2 = 10 5 +3 = 8

•Desenați cadoul pe care îl așteptați de la iepuraș!

4.Aplică!
Calculați și colorați după cod!

5.Analizează!
Bunica i-a dat Mirunei la Paște 12 ouă roșii,
2 ouă galbene și 4 ouă verzi. Câte ouă a primit
Miruna?
•Operația potrivită este:
a)12 + 2 =
b)12 + 4 =
c)12 – 2 – 4 =
d)12 + 2 + 4 =
•Rezultatul este:

•Desenați ouăle primite de Miruna!


6.Argumentează!
Iepurașii Rilă și Țup-Țup au împrăștiat ouăle mamei.
Descoperiți ouăle împrăștiate și colorați-le!

Cei doi iepurași numără apoi puișorii și spun:


RILĂ ȚUP-ȚUP
-sunt mai mulți pui decât ouă -sunt mai puțini pui decât ouă
CINE ARE DREPTATE?

-la expirarea timpului afişează fişele de lucru, îşi aleg un reprezentant şi prezintă rezolvarea

6.Asigurarea feed-back-ului-
a)Joc wordwall

b) Ce ne aduce iepurașul?- cântec, https://www.youtube.com/watch?v=G02x2O-Gz4U

7. Încheierea activității-aprecieri, temă

S-ar putea să vă placă și