Sunteți pe pagina 1din 31

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul „Alexei Mateevici” din Chișinău

Proiect Didactic
La disciplina: Dezvoltarea personală

Subiectul orei: «Arta cunoașterii de sine și a celuilalt, analiza-sinteza.» 

Clasa: a IV-a «С»

A elaborat:
Balan Daria

Au verificat:

Coordonator practică: Popușoi Svetlana ________


Învățător: Matei Tamara ________

PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ


2022
I.  Date generale

Disciplina de studii: dezvoltare personală


Clasa: a IV-a «С»
Profesor: Matei Tamara
Unitatea de învățare: MODULUL 1: ARTA CUNOAȘTERII DE SINE ȘI A CELUILALT 
Subiectul lecției: arta cunoașterii de sine și a celuilalt, analiza-sinteza 
Tipul lecției: mixtă
Timp: 45 minute
Competența specifică: 
 Identificarea priorităților în dezvoltarea personală, raportate la potențialul și limitele
personale.
 Rezolvarea unor situații-problemă în contexte școlare, în baza unui algoritm oferit.
 Adecvarea comunicării la contexte variate în cadrul grupului de semeni.

Obiectivele lecției: la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:


 Operaționale: O1: să recunoască potențialul lor,prin îndeplinirea fișei.
O2: să explice cum să rezolve disputele pe cale pașnică,în baza experienței proprii.
 Psihomotorii: O3: să formuleze câte o soluție pentru a rezolva conflictul, în baza imaginii.
O4: să aprecieze utilitatea regulilor,în baza fișei îndeplinite.
Strategii didactice:
Metode, procedee, tehnici, utilizate: descoperirea, conversația, explicarea, studiul de caz,
problematizarea, feedback-ul;
Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual.
Mijloace de învățământ: fișe, imagini, tabla, creta. 
Resurse digitale: video «Spot social: Ce este discriminarea?»
Repere bibliografice:
 Curriculum Național, Învățământul primar, MECC, Chișinău, 2018;
 Manual Dezvoltarea personală, clasa a IV-a;
 https://youtu.be/09zX5ltFmUY
II. Desfăşurarea activităţii / Demersul didactic

Nr.cr Secvențele Ob. Conţinutul învăţării Strategii didactice


. lecției Tim Metode și Forme Material
p procedee de didactic
evaluare
I EVOCARE Salutul elevilor. 1 Conversația Oral Ecusoa-
Moment min ne
organizatoric. «Bună
ziua, dragi elevi. Azi
la oră vom învăța ce
înseamnă a ne
cunoaște pe noi si a
cunoaște pe cei alți.»
Captarea atenției:
elevii vor primi
ecusoane
(anexa 1 ) în care vor
scrie numele său.
Introducere în tema 3
nouă. «deci pentru a min
cunoaște pe cei din
jur trebuie sa facem
cunoștință» Descoperirea

1
min
II REALIZAREA Activitatea numărul Conversația Oral Tabla
SENSULUI 1! 5 În scris Creta
În timp ce elevii min Explicația
privesc, eu desenez o
floare mare pe tablă.
În centrul florii, eu
scriu „bunica”. Apoi,
îi întreb pe elevi ce le
place la bunica
lor,scriu răspunsurile
în petalele florii.
Activitatea numărul Conversația
2!
Elevii primesc acum
o foaie cu desenul Fișa de
unei flori. În centrul lucru
O1 florii își scriu numele 7
și completează Min
petalele și frunzele
cu lucrurile care le
plac la propria
persoană. (Anexa 2)

Activitatea numărul Studiul de


3! caz Imagini
O2
Se formează grupuri Problematiza- Fișa de
de patru elevi. rea lucru
Fiecare membru
povestește când a 10 Conversație
avut o dispută. min
Fiecare grup discută
o soluție pașnică de
rezolvare a
conflictului ales.Pe
O3 tablă afișez o
imagină(anexa3),
explic ce este arătat
pe imagină, iar elevii
propun câte o soluție
pentru a rezolva
conflictul propus.

Activitatea numărul Fișa de


4! lucru
Elevii formează 9
Explicarea
perechi. Fiecare min
O4 pereche primește o Conversația
copie a afișului
„Regulile sunt
importante”
(anexa 4). Împreună
citesc textul. În
perechi, elevii
încercuiesc regulile
asupra cărora au
căzut de acord. Ei își
compară rezultatele
cu cele ale altor
perechi. Prin
răspunderea la
întrebări «Cum ne
ajută regulile pentru
a trăi și a lucra
împreună? De ce
avem nevoie de
ele?», înțeleg că
regulile stabilite în
comun ajută la
evitarea problemelor.

III REFLECȚIE «Acum, spre final de Conversația Oral Video


oră, vă propun să ne 7 Feedbackul
uităm la un videou și min
să sintetizăm
cunoștințele.»
IV EXTINDERE Eu vă mulțumesc
2
pentru faptul că ați
min
fost activi și ați
manifestat interes
față de ora de astăzi.
Iar pentru acasă vă
rămâne să puneți în
aplicație, pe propria
persoană, tot ceea ce
noi am învățat.
Anexa 1

Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și