Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Profesor: Olesea Com


Data: 10.02.2015
Clasa: a VI-a A
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul leciei: Adjectivul (actualizare)
Tipul leciei: de recapitulare i sistematizare
Durata leciei: 45 min.
Obiective cadru: dezvoltarea capacitii de exprimare oral i scris
Obiective de referin:
1.3 s sesizeze abaterile de la normele gramaticale ntr-un mesaj oral;
2.3 s utilizeze categoriile gramaticale nvate, n diverse tipuri de propoziii;
3.4 s sesizeze organizarea morfologic i sintactic a textelor citite.
Obiective operaionale:
a) cognitive:
-

s dea definiia corect a adjectivului;

s identifice n vorbire adjectivele i prile de vorbire pe care acestea le determin;

s poat sistematiza adjectivele;

s identifice funciile sintactice ale adjectivului;

s recunoasc valorile stilistice ale adjectivelor.

b) formative:
-

s creeze comunicri n care s foloseasc adjective;

s cunoasc i s aplice topica;

s-i fixeze cunotinele ortografice;

Strategia didactic:
a) Metode i procedee: conversaia, analiza gramatical, demonstraia, exerciiul de dezghe,
exerciiile creatoare; tabla, fie;
b) Forme de organizare a activitii elevilor: activitatea frontal combinat cu activitatea
independent individual;
c) Resurse: capacitile de nvare ale elevilor; cunotinele nsuite anterior de ctre elevi;
d) Materiale didactice : manualul, texte lingvistice, fie de lucru.

Scenariul didactic
Momentele
leciei

1. Moment

Activitatea
profesorului

Timp

organizatoric

- are grij ca elevii s-i

- elevii se

pregteasc materialele necesare

pregtesc

orei de limba romn

pentru lecie;

- noteaz, dac sunt, absenii;

- numesc absenii

- asigur linitea i disciplina


clasei pentru o bun desfurare
a activitii didactice.
2. Verificarea

10

temei

Activitatea
elevului

Metode i
procedee

Evaluare

- conversaia

Observare

- respect
indicaiile
profesorului

verific tema att cantitativ, - prezint caietele;

ct i calitativ;

- citesc tema

- conversaia

Controlul

- activitatea

temei i

- verificarea calitativ se face

frontal

analiza

selectiv; elevii vor fi solicitai,

- activitatea

acesteia

prin sondaj, s citeasc, s

individual

motiveze, antrenndu-se, prin


ntrebri, ntreaga clas.
- profesorul cere elevilor s

- ascult

ateniei

descrie pe unul dintre colegi.

- rspund

elevilor

3.Captarea

- conversaia

observarea

la

spune c adjectivul este o ntrebrile puse

parte de vorbire care contribuie


la nuanarea comunicrii prin
valorile

stilistice

imprimate

exprimrii i trebuie s i se
acorde importan la fel ca i
celorlalte pri de vorbire.
- cere elevilor s-i aminteasc
ce pri de vorbire au studiat
2

pn acum;

4. Anunarea

- vom recapitula i sistematiza - ascult

titlului leciei,

cunotinele acumulate de voi,

a tipului ei i a

pn acum,despre adjectiv;

obiectivelor

- scrie titlul pe tabl;

operaionale
5. Prezentarea

- comunic obiectivele propuse.


- mparte fiele dup care se va - ascult

sarcinilor de
nvare
6. Conducerea

- conversaia

observarea

- conversaia

observarea

- conversaia

- observ

face actualizarea cunotinelor

25

( anexa1);
- antreneaz elevii n activitatea

ascult;

procesului de

ce se desfoar;

- particip

recapitulare i

- pune ntrebri pentru a fi dnd

sistematizare,

completate csuele( ce este ateptate

asigurarea

adjectivul?;

feedbackului,

clasificai; reguli de scriere, etc.)

a ateniei i a

- ajut elevii punnd ntrebri grupe atunci cnd

calificative

transferului

care s conduc la gsirea li se cere;

(aprecieri

rspunsului corect ;

- noteaz n

verbale)

- propune rezolvarea

caiete

dai

activ - exerciiul;

rspunsurile - analiza
de gramatical;

exemple; profesor;
- lucreaz

- explicaia
n

fia,
caietele,
ncurajeaz
elevii prin
diferite

exerciiilor din manual


5

- formuleaz concluziile referitoare

ascult

Tema pentru

la desfurarea leciei i face

noteaz tema

acas

aprecieri despre modul n care

7. Concluzii.

- conversaia

- analiza
leciei

de acas

elevii au participat la lecie;

- stabilete

tema

de

acas:

exerciiile 3,5,9,10 din fia de


lucru (anexa 1)

Anexa nr.1

ADJECTIVUL - exerciii
1.
a)
b)
c)
d)
e)
f)
g)
h)

Punei cuvintele din parantez la forma potrivit i explicai alegerea fcut :


Prinii (grijuliu)... au venit la edin .
(Zglobiu)..copii alearg prin pdure.
Avea o privire (luminos). .
Mama i-a cumprat nite pantofi (frumos).. .
Bunicii mei sunt nite oameni (cumsecade).. .
De unde ai aceast earf (mov) ..?
Vntul a dobort doi copaci (mare)... .
Am trecut prin apa (limpede)... ca lacrima .

2.
Explicai cum sunt formate urmtoarele adjective i apoi ataai-le un substantiv.
Ex.: auriu = aur + -iu (adjectiv derivat cu sufix)
/
stilou auriu
lemnos.
neasculttor.
familist.
neserios
romnesc.
3.

4.

Scriei adjectivele de mai jos respectnd cerinele din tabel:


la
masculin
singular la
masculin
plural la masculin plural articulat
nearticulat
nearticulat
zglobiu
zglobii
zglobiii
castaniu
grijuliu
viu
timpuriu
Identificai adjectivele din enunul urmtor i precizai ce figur de stil formeaz:
Noaptea era neagr, mohorta, noapte de toamn trist i nbuitoare.

5.
Formai cu ajutorul sufixelor sau al prefixelor adjective de la urmtoarele cuvinte :
brbat....
a se bucura...
viin....
ramur . .
rcoare ..
6. Alctuii cte un enun n care adjectivul sincer s ndeplineasc funcia sintactic de:
a. atribut adjectival :
..
b. nume predicativ:
.
4

2.

Scrie o propoziie n care cuvntul pitici s fie :


a) adjectiv : ...
b) substantiv : ...

3.
Analizai adjectivele din textul: Pdurile mari l adposteau sub bolile lor tinuite.
Badea Costea se rzima de un stejar nalt. Asculta nemicat pn mureau undele line ale
cntecului. ( I. Agrbiceanu )
4.

Alegei forma corect:


ruvoitor / ru-voitor
albastru-deschis / albastrunchis
literar-artistic / literarartistic

binecrescut / bine-crescut
roiatic / roietic
tomnatic / tomnatic.

10.Formeaz cte un adjectiv de la partea de vorbire dat :


copil
Romnia
a trece
tnr
argint

rod
A nelege
piatr
munte
drept

om
fum
aur
praf
Frana

Anexa nr. 2

ADJECTIVUL

2. ACORD:
Se acord cu
substantivul n :

- parte de vorbire flexibil care exprim


1. CLASIFICARE

nsuiri ale obiectelor (forma, culoarea,


mrimea, gustul, proveniena etc.)

c) dup
flexiune

a) dup
structur

3. ARTICOL:
Cnd este antepus, adjectivul
poate primi articol.

b) dup
provenien

4. FUNCII
SINTACTICE:

5. VALOARE
STILISTIC:

S-ar putea să vă placă și